Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Další smutek. Ve věku 79 let zemřel legendární hlas boxu Harold Lederman

  • Napsal Antonín Vavrda

Harold Lederman / zdroj foto: HBO BoxingHarold Lederman / zdroj foto: HBO BoxingNEW YORK – Během dvou dnů ztratil boxerský svět dvě silná jména. V pátek po krátkém boji s rakovinou slinivky zemřel Bert Cooper (38-25, 31 KO), v neděli večer pak v New Yorku jeden z nejznámější komentátorů a rozhodčích, Harold Lederman. Taktéž on prohrál boj s rakovinou.

Byla to rána. Bert Cooper, slavná to křížová a také těžká váha, která v 80. a 90. letech svedla skvělé (byť povětšinou prohrané) bitvy s těmi největšími boxery těchto divizí v čele s Evanderem Holyfieldem, Michaelem Moorerem, Riddickem Bowem, Georgem Foremanem, Rayem Marcerem, prohrála boj se zákeřnou rakovinou slinivky.

V tichosti, v okruhu svých nejbližších. Do boxerského nebe tak rodák z Philadelphie odešel v pouhých 53 letech a necelých osm let po svém vzoru a také prvním trenérovi, Joe Frazierovi. Oba muže spojovala mimo jiné přezdívka „Smokin“.

V neděli večer pak zámořské weby hlásily další smutnou zprávu: ve věku 79 let zemřel Harold Lederman. Muž, který se od sedmadvaceti věnoval roli rozhodčího, aby v roce 1986 odešel za mikrofon a dalších 32 let doprovázel fanoušky tohoto boxu coby komentátor a expert televize HBO.

V roce 2016 byl muž, který například nabodoval vítězství Joseho Luise Castilla proti Floyd Mayweatherovi v jejich prvním střetu, uvedený jako jeden z mála žurnalistů do Mezinárodní boxerské síně slávy. Společnost mu v tom roce dělali Hector Camacho, Lupe Pintor, Hilario Zapata, Marc Ratner, Bob Sheridan a Jerry Izenberg.

„Spolupracovat s Haroldem Ledermanem pro mne bylo jednou z největších poct, které se mi v mé práci mohlo dostat. Byla to jedinečná osobnost, která milovala box a který dokázal k tomu sportu přivést miliony fanoušků po celém světě,“ poklonil se kolegovi Jim Lampley, další člen Mezinárodní boxerské síně slávy.

„Všichni jsme vždy čekali na jeho postřehy, všichni jsme se snažili napodobovat jeho hlas. Nikdo neměl tolik přátel než on. Jednoduše pro to, že nikdo si to nezasloužil více. Jsem hluboce zarmoucený, že nás opustil, zároveň jsem rád, že tu s námi byl až do konce vysílání boxu na HBO,“ přidal a připomněl, že slavná televize už v tomto sportu není aktivní.

Ledermanovo nadšení z boxu ale neodešlo, byť on sám byl koncem televize velmi zklamán. „Byl to historik a bible informací i pravidel. Vždycky na vás měl čas. Bylo jedno, zda jste novinář, obyčejný člověk, nebo mistr světa. Naše myšlenky jsou s jeho ženou Eileen a dcerami Julií a Iris. Bude nám tu velmi chybět,“ přidal se Peter Nelson, výkonný viceprezident HBO Sports.

Harold Lederman / zdroj foto: HBO BoxingHarold Lederman / zdroj foto: HBO Boxing

Lederman, absolvent Univerzity of Columbia, se narodil v roce 1940 v Bronxu a byť nikdy neboxoval, vypracoval na uznávaného boxerského rozhodčího, který od roku 1967 do roku 1999 stál v ringu ve více než 100 zápasech o světové tituly na všech kontinentech světa vyjma Antarktidy.

Mezi nejznámější zápasy, které rozhodoval byly tyto: Muhammad Ali – Ken Norton III., Wilfredo Gomez – Lupe Pintor, Michael Dokes – Mike Weaver II., Michael Spinks – Larry Holmes I., či Evander Holyfield – Dwight Muhammad Qawi I.

Jako neoficiální rozhodčí HBO Boxing pak jeho verdikty hltaly a braly za své fanoušky v další více než tisícovce velkých zápasů. „Diváci milovali jeho hlas, hltali jeho nadšení a čekali na jeho scorecard. Za posledních padesát let to byla jedna z nejvýraznějších osobností v tomto sportu. A nejkrásnější na tom bylo, že on byl nejvíce šťastný právě ve chvíli, kdy mohl sedět u boxerského ringu,“ dodal na rozloučenou se svým přítelem Nelson.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze