Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Co ukázaly tiskovky k duelu Ruiz vs. Joshua 2? Oba kolosy vypadají nadmíru dobře!

  • Napsal Antonín Vavrda

Ruiz a Joshua na tiskovce / zdroj foto: Boxingscene.comRuiz a Joshua na tiskovce / zdroj foto: Boxingscene.comLONDÝN – Tři tiskovky ve třech dnech mají za sebou Mexičan s americkým pasem Andy Ruiz Jr. (33-1, 22 KO) a Brit Anthony Joshua (22-1, 21 KO), kteří si to 7. prosince rozdají v dlouho očekávané odvetě za červnové překvapení, když prvně jmenovaný v sedmi kolech ukončil kralování ostrovního obra nad těžkou vahou.

Celé léto se čekalo na to, až domluví odveta Ruiz vs. Joshua. Obě strany dělaly vše pro to, aby z ní vytěžily maximum. Především tedy poté manažeři a promotéři obou bijců.

Ve středu se pak oba muži poprvé setkali opět tváří v tvář. V místě konání jejich odvety, v saudsko-arabské Dirijahu. O den později pak stylově v místě konání prvního střetu – New Yorku – aby následoval další přelet, tentokrát do britské metropole Londýna.

DALŠÍ NOVINKY K ZÁPASU:

Nyní si oba jdou opět po svých, aby se potkali při dalších mediálních aktivitách. Co jejich první tři setkání napověděla?

PERFEKTNÍ PRÁCE POŘADATELŮ. Nejprve je třeba zmínit skvělou připravenost akcí, byť úvodní tiskovka začala o více než půl hodiny později. Poté vše ale běželo tak, jak má. Pokud tedy do toho počítáme pozdní příchod Ruize na newyorskou tiskovou.

„Je to šampion, takže může dorazit, kdy chce, ve chvíli, kdy se cítí být připraven. Hlavní je, aby byl připraven v den našeho zápasu, protože tam se už nebude mít kam schovat. Teď je to ještě hra myslí, poté to bude i o dalších aspektech,“ glosoval tuto situaci Joshua.

Každopádně, krom této spíše psychologické války a úvodního opoždění jelo vše tak, jak mělo. A s ohledem na dlouhé přelety a skutečnost, že díky časovým posunům vlastně měli oba boxeři i lidé kolem o tyto přelety zkrácenou dobu na přípravu i odpočinek.

Vždyť přesun z Arábie do New Yorku trvá 13 hodin (pokud tedy neletíte soukromými speciály, což byl pochopitelně případ všech), pořád je to ale téměř 10 500 kilometrů, ze zámoří do britské metropole to je pak dalších sedm hodin a zhruba 5600 kilometrů. To je dohromady 16100 kilometrů a téměř 20 hodin v letadle během 48 hodin...

PSYCHICKÁ POHODA. Jak už naznačuje první citace Joshuy, oba bojovníci byli během osobních setkání skvěle naladěni. Brit má zjevně zpět své ztracené sebevědomí i vášeň, Ruiz si zase užívá současnou pozornost a je moc dobře vědom toho, že má zbraně na to, aby britského obra porazil. Jeho první triumf nebyl dílem náhody, byť úder, kterým zvrátil běh dějin byl hozený hák z těžké defenzivy. Ale vyloženě náhodný nebyl. A co následovalo poté, byla demolice.

Ruiz na tiskovce / zdroj foto: Boxingscene.comRuiz na tiskovce / zdroj foto: Boxingscene.com

„Jsem přesvědčen, že opět vyhraji. Jsou tu další okolnosti, velké věci, ale jsem 7. prosince opět vyhraji. A víte proč? Protože Bůh je na mé straně. A až opět vyhraji, budou se dít opravdu velké věci,“ usmíval se Ruiz na americké tiskovce se slušivým sombrerem na hlavě.

„Ač to kluci nepřiznají, tak oba jsou trochu nervózní, je to pro oba nová situace. Andy je hodně sebevědomý, ale ne arogantní. AJ je nyní uvolněný, není on pod tlakem coby šampion. A nemůže udělat totéž, co při prvním setkání, kdy nechal své pásy potěžkat soupeři,“ připomněl na tiskovce promotér Eddie Hearn situaci z posledního mediálního setkání obou před vážením k prvnímu duelu, kdy Brit na chvíli odložil pásy federací WBA, IBF a WBO na ruce Ruize a jeho kouče Mannyho Roblese.

FAKTOR X. Pro Ruize by mohla být faktorem X váha. Jenže o tom, že bude vážit kolem 112-115 kilogramů mluvil už před prvním duelem, a jak to dopadlo, všichni víme. Na váhu přišel se 122 kilogramy a poté favorita rozcupoval. „A díky němu nyní zavládla u mne v gymu anarchie, všichni poukazují na Ruize, že kdo má vanu, ten má ránu,“ usmívá se komentátor a trenér Marek Šimák, který jistě není jediný, kdo musí od 1. června ve své tělocvičně řešit podobný problém.

Pro Joshuu jím nejspíše nebude krajan Lennox Lewis, ale může jím být jeho protivník, americký veterán Shannon Briggs. Ten si našel cestu na newyorskou tiskovku a dal Joshuovi několik rad. „Řekl mi, ať se podívám přímo do jeho duše. Ať neřeším nic vizuálního, ale jen to, co je uvnitř. To, co mi pověděl, nebylo pro kamery, ale bylo to mně a o něm. A moc mu za to děkuji,“ řekl Joshua.

Je vysoce pravděpodobné, že se oba znají osobně už nějaký ten pátek, Briggs – ač rodák z Brooklynu – žije dlouhodobě na Floridě, kde měl AJ před červnovým duelem kvůli aklimatizaci svůj kemp.

FAVORIT BOOKMAKERŮ. Ač první duel ovládl jednoznačně Ruiz, u sázkových kanceláří je i pro odvetu favoritem Joshua. Byť tehdejší kurz 20 ku 1 klesl zhruba na 3 ku 1.

NEZÁVISLÍ ROZHODČÍ. Je otázkou, nakolik budou rozhodčí skutečně nezávislí, když je tak jako tak bude platit promotér večera. A tím vedle arabských šejků bude Matchroom Boxing, stáj stojící za britským bijcem. Ostatně to potvrzuje i Hearn.

„Máme dohodu s Andym, že v komisi budou zastoupeni obě strany. Každý bude mít svého rozhodčího, jeden bude z Ameriky, druhý z Velké Británie. Třetí pak bude neutrální. Tak, jak to bylo v prvním zápase. Ringový pak nebude ani Američan, ani Brit,“ pronesl šéf Matchroom Boxing.

Eddie Hearn na tiskovce / zdroj foto: Boxingscene.comEddie Hearn na tiskovce / zdroj foto: Boxingscene.com

Hezká slova, ale už bylo napsáno, on a jeho stáj je ta, která bude rozhodčí platit, která bude o rozhodování komise. A co si budeme povídat, arabští šejkové mají peníze a vliv, na druhou stranu mají s podobnými akcemi minimální zkušenosti.

ŽÁDNÁ DALŠÍ KLAUZULE. Zatímco do prvního střetu šel Ruiz s vědomím toho, že v případě jeho triumfu bude muset absolvovat další duel opět s Joshuou, který bude navíc rozhodovat i o odvetě (ač dělal Mexičan se svým týmem vše možná, tak se toto také nakonec potvrdilo), tak nyní je situace jiná. Eddie Hearn i oba boxeři toto na newyorské konferenci potvrdili.

„Nepotřebuji tam podobnou klauzuli, vím, jak zápas dopadne,“ usmíval se na novináře zámořský ranař s dynamitem v pažích. „Ne, další klauzule tam není, ovšem je jasné, že pokud AJ vyhraje, tak se završení trilogie nabízí. A že by jistě zajímala hodně fanoušků. Není důvod tuto možnost dávat do smlouvy,“ přidal Hearn, který má aktuálně s řešením situace kolem završení trilogie dobré zkušenosti.

Ač není promotérem ani jednoho z boxerů, tak byl u jednáních hvězd střední váhy, Mexičana Canela Alvareze a Kazacha Gennadije Golovkina. Ti zatím společnou řeč nenašli.

Každopádně je pravdou, že v případě výhry AJ by třetí duel nabízel. Stejně tak je pravda, že by byl nesmysl ho připravovat okamžitě. Ostatně boxerská historie pamatuje několik velkolepých trilogií, tři zápasy v řadě dvou bojovníků jsou ovšem vzácné, vždy se dával oběma prostor završení soupeření řádně vyšponovat. Výjimku potvrzující pravidlo je ta možná ale nejslavnější, mezi Arturem Gattim a Mickym Wardem.

Na druhou stranu, v ní nešlo ani jednou o žádný titul, zde jde hned o tři, což situaci také stěžuje. Vítěz by jistě chtěl sjednocující duel se šampionem WBC Deontayem Wilderem. To se jeví zároveň jako jediná varianta pro to, aby všechny tři federace zůstaly „v klidu“ a nenutily triumfátora obhajovat některý z pásů proti povinnému vyzývateli.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze