Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Čistý box?! Arum: Testování na covid mě stojí 700 tisíc, jděte s dopingem někam

  • Napsal Martin Kopunec

Čistý boxČistý boxPRAHA – Zajímavý pohled na současnou situaci v boxu (a možná i ve sportu obecně) nabídli reportéři The Athletic. Výdaje na protikoronavirová opatření totiž mnohde zastínily peníze investované do antidopingových programů, které jsou už tak podfinancované.

„Máme pocit, že kvůli malému množství soubojů a velkým výdajům na testování nákazy COVID, se promotéři málo zaměřovali na antidopingové testy a nebrali je jako prioritu. My to ale bereme a budeme brát jako hlavní prioritu vždy,“ řekl pro server The Athletic prezident WBC Mauricio Sulajman.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Jsme z toho znepokojeni a určitě to nenecháme jen tak. Naopak, tvrdě zakročíme, protože organizátoři akcí musí pochopit, že je potřeba chránit tento sport.“

Během několika diskusí s promotéry, organizátory, komisaři a antidopingovými odborníky, The Athletic zjistil, že několik prominentních soubojů posledních devíti měsíců proběhlo bez jakéhokoliv testování na zakázané látky. V běžné situaci na podobné testování přísně dohlíží světová antidopingová organizace VADA.

Koronavirová pandemie ale vše řádně zkomplikovala.

Mezi tyto souboje patří například vítězství šampiona WBC super bantamové váhy Luise Neryho proti Aaronovi Alamedovi, vítězství neporaženého Ryana Garcii nad Lukem Campbellem a „moneyfight“ Jakea Paula s Benem Askrenem.

22. května se uskutečnil souboj o nesporného šampiona super lehké váhy mezi Joshem Taylorem a Jose Carlosem Ramirezem (vyhrál Brit). Dohoda mezi Top Rank zastupujícími Ramireze a Antidopingovou komisí proběhla jen pár minut poté, co se The Athletics zeptal promotérské skupiny Top Rank na přísnosti testování v době koronaviru k tomuto článku.

Doping v boxuDoping v boxu

Jinými slovy to znamená, že pouhý měsíc před jejich střetnutím nebyl ani jeden z borců testován. Ano, žádný z nich nikdy neměl podobný prohřešek, ale i přesto je tento fakt alarmující.

Teofimo Lopez a George Kambosos ještě testováni nebyli, a to i přesto, že se jejich střet pod hlavičkou Triller blížil mílovými kroky (článek vznikal na přelomu května a června). Oba se měli utkat na začátku června, nakonec byl ale souboj kvůli covidu v těle prvně jmenovaného odložen na srpen.

„Za poslední rok se všichni soustředí jen na testování na covid-19. Přitom užívání nepovolených látek se děje dál a nikoho to moc nezajímá,“ řekla Margaret Goodmanová, prezidentka Dobrovolné antidopingové asociace (VADA) se sídlem v Las Vegas. Mimochodem, tato žena bude příští rok uvedena do Mezinárodní boxerské síně slávy.

Victor Conte je bývalý majitel notoricky známé laboratoře na výrobu podpůrných látek. V minulosti „spolupracoval“ s baseballovou hvězdou Barrym Bondsem, populární sprinterkou Marion Jonesovou a bývalým boxerským šampionem Shanem Mosleym. Za své aktivity si Conte odseděl několik let ve státní věznici.

„Podvádění v boxu je až šílené. VADA testuje na 61 zakázaných látek. Zejména takových, které pomáhají boxerům shazovat váhu a zvyšovat výkon,“ řekl Conte. „Nejlepší testování je ale takové, kdy jste náhodně testován v jakoukoliv denní dobu mimo přípravy na zápas,“ přidal muž, který rozhodně ví, jak na to...

Sulajman v minulosti uvedl, že program WBC „Čistý box“ nařizuje všem top 15 boxerům v osmnácti váhových kategoriích být připraven na náhodné testování. Problém je v tom, že roční rozpočet na toto testování je 120 tisíc dolarů, což vyjde zhruba na 75 náhodných testů při počtu 270 bojovníků.

Doping v boxuDoping v boxu

Golden Boy Promotion v boji Ryana Garcii a Luka Campbella nespolupracoval s organizací VADA, přestože šlo o (prozatímní) pás WBC. A přestože jsou oba součástí tohoto programu („Čistý box“). Ani jeden, ani druhý ale nebyl před samotným zápasem touto antidopingovou organizací testován.

Mluvčí Campbella uvedl, že jeho svěřenec byl několikrát během přípravy testován britskou antidopingovou kanceláří (UKAD). Ostrovní bijec, který duel nakonec prohrál, měl také údajně dát na rozbor svoji moč dvě hodiny před začátkem souboje, a to i přesto, že sám netuší, pro koho byl vzorek určen.

„Jsme hodně šokovaní, pokud na straně Garcii neproběhly žádné testy,“ pokračoval Campbellův mluvčí. „Nikoho samozřejmě neobviňujeme ale... žádné testování? No páni.“

Podobně nebyl testován Texaskou sportovní komisí ani neporažený boxer velterové váhy Vergil Ortiz před jeho soubojem s bývalým šampionem Mauricem Hookerem. Ortiz odevzdal vzorek moči a krve poprvé až dva týdny po jejich vzájemném souboji.

Podobně přemýšlel i Chris Arreola před jeho střetem s bývalým nesporným šampionem těžké váhy Andy Ruizem Jr. Jeho pochybnosti vznikly v kontextu s fotkami Ruize, který od svého posledního souboje s Anthonym Joshuou shodil nemalé množství své tělesné váhy.

„Doufejme, že všechno, co dělá, souvisí jen s tréninkem, a ne s užíváním zakázaných látek,“ uvedl Arreola pro The Athletics. „Trošku se toho obávám, je vážně fyzicky odlišný než naposled. Nikoho neobviňuji, ale chápejte mé obavy. Jen doufám, že oba budeme řádně testováni.“

Doping v boxuDoping v boxu

The Athletics se dozvěděl, že program „Čistý box“ zaregistroval jen jeden negativní test z 1. dubna letošního roku. Arreola potvrdil, že od té doby nemá žádné zprávy o tom, že by v jeho týmu zaznamenali nějaké jiné zprávy o dalších testech.

Hlavní promotérské skupiny za velkou louží – Top Rank a PBC – utratily během pandemie 200 až 700 tisíc dolarů za výdaje spojené s testováním. Částky jsou uvedeny za jeden velký turnaj.

Bob Arum – šéf Top Rank –, uspořádal během této doby pod hlavičkou televize ESPN kolem 40 akcí.

„Nešli jsme pod minimální mzdu žádnému boxerovi, nedostali jsme za vstupenky ani jeden zasraný niklák a museli jsme financovat veškeré výdaje bojovníkům a jejich týmům. Připočtěte si náklady na pronájem hotelů jako je třeba MGM Grand a získáte enormní náklady,“ řekl Arum.

Letos devadesátiletý muž tak de facto jasně naznačil, co si o případném antidopingovém programu myslí.

„Podvádění bohužel platí i ve vrcholovém sportu,“ řekl Sulaiman. „Byli bychom rádi, kdyby se do čistého boxu zapojilo více promotérů a více států. Pokud by se povedlo přemluvit většinu velkých jmen ve světě boxu, mohli bychom rozšířit pole působnosti a provádět více náhodných testů mimo přípravu na zápas.“

Policejní kontrola se ale lehce stane nemožným úkolem, zejména ve sportu.

Například, když během pandemie vstoupila do velkého světa boxu společnost Triller, objevila se fotografie Jakea Paula ve společnosti Angela Heredia, člověka, který byl dlouhá léta spojován s dopingovou společností BALCO výše zmíněného Conteho.

Heredia spolupracoval s mexickým boxerem Juanem Manuelem Marquezem v roce 2012 před jeho čtvrtým a posledním soubojem s hvězdným Mannym Pacquiaem. Bylo to poprvé, co dokázal Marquez nejen svého slavnějšího soupeře poslat na zem, ale dokonce jej na několik minut doslova vypnout.

Doping v boxuDoping v boxu

Jedna z hlavních postav společnosti Triller, Peter Khan, řekla, že o žádném spojení mezi Paulem a Herediou nemá zprávy a zároveň vysvětlila, že sportovní komise ve státě Georgia netestuje bojovníky při netitulových soubojích na osm kol. „Jsem zastáncem testování na nepovolené látky a nikdy bych nezpochybnil dodržení zavedeného protokolu,“ řekl Khan. „Řídíme se ale nařízením dané komise. Nikdo se nepokoušel obejít testy.“

Khan dodal, že se chytá spolupracovat s VADA pro testování souboje Lopez vs. Kambosos a pro hlavní předzápas o sjednocení titulů v ženské super střední váze mezi Dezurnovou a Cederroosovou. Náklady na tuto záležitost mají být 27 tisíc dolarů.

„Je zřejmé, že čím dříve před zápasem začneme bojovníky testovat, tím efektivnější to bude,“ řekl Conte, který nyní provozuje společnost prodávající legální tréninkové doplňky a provozuje síť tělocvičen (SNAC) v oblasti Bay Area. Do jeho stáje patří například Devin Haney, Demetrious Andrade nebo Mikey Garcia.

Právě Garcia, šampion čtyř váhových divizí, sponzorovaný SNAC, se zapsal 12 týdnů před souboje s Errolem Spencem Jr. na pravidelné testování.

Neporažení boxeři Mario Barrios a Gervonta Davis, oba také padající SNAC a oba boxující pod promotérskou organizací PBC, se před svým duelem uskutečněným 27. června zapsali do dvouměsíčního antidopingového testování.

V lednu VADA zjistila pozitivní test na syntetický testosteron u bývalého ruského mistra světa v polotěžké váze Sergeje Kovaleva a zrušila tak jeho plánovaný souboj proti Bechtěmiru Melikuzjevovi. Dle Conteho ale musí VADA i státní sportovní komise dělat pro cílené testování daleko více.

A zároveň vyzývá ty, kteří o podvodnících vědí, ale o nich informovali...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze