Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Česko-slovenská bitva jako řemen. Rácz ani Agateljan se vzájemných kvalit neobávají

  • Napsal Antonín Vavrda

Rácz vs. AgateljanRácz vs. AgateljanÚSTÍ NAD LABEM/GALANTA – Ten zápas už od oznámení aspiruje na ten možná nejžhavější celého galavečera v ústecké Slunetě. V sobotu 22. září budou Slovák Robert Rácz (20-0, 18 KO) a domácí Viktor Agateljan (6-0, 4 KO) dělat poslední „předskokany“ české hvězdě Fabianě Bytyqi (13-0, 5 KO) v cestě za historickým zápisem.

Na úvod je třeba poznamenat: ano, Agateljan je Čech. Ano, je dokonce domácím boxerem, jelikož žije v Ústí. Do souboje se Slovákem Ráczem ale půjde oficiálně z pozice vyzývatele a „hosta“. I taková umí být zvyky profesionálního boxu.

VÍCE K DOMÁCÍ SCÉNĚ:

„Moc se na ten zápas těším, byť jsem psaný jako host. Návrat do Česka měl být vlastně dovolená, ale teď mám motivaci tady zůstat a pokud vše vyjde tak, jak mám naplánováno, tak tomu tak bude. Koneckonců, tady jsem doma,“ řekl Profiboxing.cz čtyřiadvacetiletý Agateljan.

Ten totiž strávil velkou část letošního roku společně s bratrem Erikem – také boxerem – na druhé straně zeměkoule v Austrálii.

„Byl jsem tam s Erikem (šestinásobný český šampion), potkal jsem tam kamarády, které jsem znal ještě z Češka, nebo také skvělého profíka Vika Darčinjana (několikanásobný profesionální mistr světa). Trénoval nás jeho bývalý kouč Lincoln Hudson, který mě toho hodně naučil, navíc nám s bratrem zařídil sportovní váza, které máme ještě na další dva roky,“ rozpovídal se Agateljan, který tak má k protinožcům momentálně dveře dokořán otevřené.

Rozhodně je nezavírá, šance nastoupit proti Ráczovi je pro něj extrémně lákavá, byť jej za nejtěžší zkoušku kariéry nepovažuje. „Jeho rating se mi hodně líbí, proto jsem do toho také šel. Soupeře nepodceňuji, ale myslím, že jsem v amatérech jsem se potkal s hodně špičkovými boxery. Ale určitě to bude skvělý zápas,“ zaměřil se čtyřiadvacetiletý bijec už na sobotní šestikolovou bitvu.

Ta se uskuteční ve střední váze, limit je ale kvůli Ráczovi posunutý o kilo nahoru (na 73,5 kg). „Shazuji do své obvyklé váhy, neřeším to. Catchweight je kvůli němu a myslím, že ji využije. Řekl bych, že pokud to je pro někoho výhoda, pak pro něj,“ dodává.

„Váhu už skoro mám, nebude to problém. Chtěl jsem do střední váhy jít už dříve, ještě než jsem se dostal pod křídla Qwert Boxing. Potom mi to navrhl můj manažer Miloš Veselý a já to vidím, jako dobrý nápad. Je to pro mne motivace být disciplinovaný nejen v tréninku, ale také v životosprávě,“ kontruje na téma váhy slovenský talent.

Ten si to s Agateljanem rozdá ve stejné aréně, ve které loni na podzim před českými fanoušky debutoval. Josefa Obešla zničil ve dvou kolech. Tehdy ještě v polotěžké divizi. „Zda je Viktor těžší soupeř než Josef? Ano i ne. Viktor je techničtější, má v amatérech přes 200 zápasů. Určitě ale bude slabší po fyzické stránce, což bude dle mého hrát v zápase hlavní roli. Myslím, že už jsem potkal těžšího soupeře než Viktora,“ vrátil lehké popíchnutí protivníkovi dvadvacetiletý ranař.

Ten stylem i působivým rekordem připomíná nejobávanějšího boxera historie Mika Tysona. Ostatně legendární „Zvíře“ je při pohledu na jeho facebookový profil mezi oblíbenci svěřence trenérského dua Lukáš Filka, Štefan Bohinský).

„V Česku se cítím jako doma. Sem rád, že mohu boxovat na tomto galavečeru, velké díky patří mému týmu Qwert Boxing i Lukáši Konečnému. Těším se na každý zápas. Hodiny tréninku a to všechno právě kvůli duelu v ringu, je to jako výplata za všechnu tu dřinu v přípravě, klidně bych si s ním zaboxoval už dnes,“ potvrzuje, že něco z té dravosti svého oblíbence v sobě má.

Zároveň věří, že zúročí zkušenosti z posledního zápasu, ve kterém deset kol ničil v Karlových Varech jiného Čecha, Marka Procházku, ten ale ne, a ne padnout definitivně k zemi. „Ten zápas mi dal opravdu hodně, vyzkoušel jsem si plných deset kol a ukázal mi, že pokud chci boxovat mezi světovou špičkou, mám na čem pracovat,“ dodává momentálně 76. muž světového ratingu.

Ovšem super-střední váhy. Vítězství a posun o váhu níže mu přidá další body. Po tomtéž ale touží také jeho protivník.

„Moc se těším, bude skvělá show. Moc děkuji Lukáši Konečnému za tuto příležitost i možnost trénovat s ním v jeho tělocvičně Eden. Děkuji také týmu SFC, bratru, Lincolnu Hudsonovi, který při mně stojí coby trenér i přítel. A také rodině a blízkým, co mě podporují. Doufám, že i díky nim bude Sluneta v sobotu plná až po střechu. A já všechny potěším výhrou,“ zakončil své povídání Agateljan.

V sobotu večer se mají fanoušci prostě a jednoduše nač těšit.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze