Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Canelo je 'Franchise champ', titul má Charlo. Inspirovala se WBC od konkurenční WBA?

  • Napsal Antonín Vavrda

Sulejman a Canelo AlvarezSulejman a Canelo AlvarezMIAMI – Nejprestižnější boxerská federace WBC udělala zásadní rozhodnutí, když se rozhodla udělovat nový status pro své šampiony, tzv. „Franchise“ šampiona. Tím bude titulován vždy nejvýše postavený boxer WBC ve váze, který bude moct bojovat sjednocující souboje.

Dlouhé roky mají fanoušci problém se vyznat v boxerských profesionálních titulech. Mezi těmi hrají prim federace WBC, WBA (nástupnická po původní NBA), IBF a WBO, které uznává Mezinárodní síň slávy. To znamená, že jejich šampioni se mohou ucházet o vstup mezi „nesmrtelné“.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Svého času učinila federace WBA krok s tzv. „Super-šampiony“, kteří bojují či vznikají ze sjednocujících duelů. K tomu měla status regulérního šampiona a také prozatímního. Tj., v jednu chvíli mohli být v jedné váze tři mistři světa, v jednu domu tomu tak bylo v té těžké. Ještě za vlády Ukrajince Vladimira Klička, kdy regulérním mistrem světa byl Uzbek Ruslan Čagajev a tím prozatímním Kubánec Luis Ortiz.

Nyní se k de facto stejnému kroku odhodlala také federace WBC, která byla přitom jedním nejsilnějších kritiků této politiky. A které má ve své sbírce navíc ještě tzv. „Diamantové“ a „Stříbrné“ pásy, které předurčují jejich držitele k pozici jedničky ve své váze a šanci na titulový duel.

K již zavedeným „prozatímním“ pásům nyní přibude ten „super-šampionský“, u WBC nazvaný „Franchise“.

Jeho prvním držitelem se stal Mexičan Canelo Alvarez, čímž pás regulérního mistra světa přepustil Američanu Jermallu Charlovi (28-0, 21 KO), který se o něj už tuto sobotu utká s krajanem Brandonem Adamsem (21-2, 13 KO).

„Během nedávného zasedání v Honolulu na Havaji schválila Rada guvernérů WBC pravidlo 3.26 Pravidel a předpisů WBC, které vytváří označení WBC Franchise Champio. Jde o zvláštní status, který může WBC udělil současnému šampionovi WBC, který je také elitním boxerem a plně si toto postavení v našem sportu zaslouží,“ zní v prohlášení organizace.

„Podle tohoto pravidla a také dle uvážení může WBC na základě hlasování dvou třetin z Rady guvernérů určit v každé váhové kategorii svého Franchise Championa, který bude využívat speciálního postavení, pokud jde o jeho povinnosti, případně může bojovat o tituly jiných organizací, či je už držet,“ pokračovalo WBC ve vysvětlení.

„WBC uděluje tuto čest jako prvnímu Canelu Alvarezovi díky jeho četným úspěchům, které z něj udělaly celosvětový sportovní pojem a který je navíc celou svoji kariéru spjat s naší organizací. Canelo skvělým způsobem reprezentuje WBC již jedenáct let.“

Dlužno dodat, že WBC je původem mexická organizace, že jí šéfuje Mexičan Mauricio Sulejmán a že zhruba tři roky zpět rozhodně vztahy mezi WBC a Alvarezem láskyplné nebyly. Mexický bijec, aktuálně čtvrtý nejbohatší sportovec uplynulého roku, tehdy mimo jiné pronesl, že se bez pásu WBC klidně obejde.

A co že pravidla nyní říkají?

1. Franchise šampion bude po konci své kariéry uvedený coby „emeritní“ šampion, tedy muž, který když se rozhodne vrátit z důchodu, může okamžitě bojovat o titul mistra světa WBC (tuto pozici má v těžké váze Ukrajinec Vitalij Kličko).

2. Franchise šampion se chová jako šampion, jako vládce WBC a dle toho budou také nastavená pravidla pro jeho obhajobu a soupeře.

3. Franchise šampion souhlasí také s tím, že se bude každý rok účastnit minimálně dvou společenských akcí organizovaných, nebo ve spolupráci s WBC.

4. WBC může mít svého regulérního šampiona ve stejné váze jako má Franchise šampiona (současný případ ve váze střední).

5. WBC může vložit „Diamantový“ pás do zápasů, ve kterých bude bojovat Franchise šampion. Pokud prohraje (myšleno sjednocující duely o pásy jiných federací), zůstane mu „Diamantový“ pás a pozice povinného vyzývatele WBC v této váze.

Proč neudělal bordel tam, kde už je...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze