Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Budou z boxerů bezdomovci? Conlan se bojí o bojovníky, vyzývá promotéry k pomoci!

  • Napsal Antonín Vavrda

Bob Arum a Michael Conlan / zdroj foto: Boxingscene.comBob Arum a Michael Conlan / zdroj foto: Boxingscene.comLONDÝN – Byli zvyklí být více, či méně v zápřahu. Měli před sebou vidinu cíle, jenže o to nyní přišli. „Většina bojovníků žije od jedné zápasové výplaty ke druhé, takže pokud nebudou boxovat, může to mít pro ně zničující následky,“ svěřil se nedávno v jednom rozhovoru Michael Conlan (13-0, 7 KO), jeden z elitních irských boxerů.

Aby bylo jasno hned na úvod. S finančními problémy se bude brzo potýkat kde kdo. Ani Michael Conlan a další nebrečí, jen mluví o tom, že současná situace se dotýká také boxerů a bojovníků.

Ano, jsou tací, kterým nestačí k životu ani miliony dolarů. Mike Tyson dokázal rozházet přes půl miliardy dolarů, Floyd Mayweather vydělal boxem dokonce dvakrát tolik, přesto se čas od času spekuluje o tom, že má finanční potíže. Manny Pacquiao je se zisky z boxu někde v polovině mezi oběma muži, ovšem drtivou část výdělků, která mu zůstala investoval do svých filipínských krajanů.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Jenže zatímco elita dostává statisícové až milionové zápasové výplaty, i na velkých galavečerech promotérů Top Rank Boxing (stojí za Conlanem), Premier Boxing Champions, Golden Boy Boxing, Matchroom Boxing či Franka Warrena bojují ti, kteří dostanou třeba „jen“ 2 až 5 tisíc dolarů/liber.

Ano, může to pořád vypadat jako velké částky, jenže pokud se boxeři snaží věnovat jen tomuto sportu, jsou to mnohdy jediné jejich výdělky, které zinkasují třeba pětkrát, šestkrát do roka. A z nich žijí jako normální, spořádaní občané.

„Teď opravdu nevíme, kdy se vrátíme k zápasům, kdy budeme znovu bojovat. Já měl boxovat 12. března v New Yorku proti Belmaru Preciadovi (20-2-1, 13 KO), oba jsme trénovali a teď nic. Stejně tak ostatní boxeři na galavečeru. Pro mnohé může mít situace kolem pandemie koronaviru nedozírné následky,“ rozpovídal se pro mnohé kontroverzní boxer, který má za sebou divoké vystoupení po vyřazení z Her 2016 po porážce od Rusa Vladimira Nikitina.

Tomu loni v prosinci prohru (i tu předchozí z MS) v profesionálním ringu vrátil. Přiznal, že proti samotnému soupeři nikdy nic osobního neměl. A jako by definitivně zavřel dveře za situací, kvůli které opustil amatérský ring. Ostatně už předtím se začal projevovat daleko méně divoce než dříve, prošel podobným vývojem jako jeho krajan Conor McGregor.

Michael Conlan a Conor McGregor / zdroj foto: Boxingscene.comMichael Conlan a Conor McGregor / zdroj foto: Boxingscene.com

A ukazuje, že v něm je více než jen boxer a sobec. „Vím, že jsme de facto žoldáci. Tak to je. Je to brutální sport se vším, co k tomu patří. Ale myslím, že někteří promotéři by se mohli nyní přesto zamyslet, jak některým boxerům pomoct, aby alespoň následující tři měsíce přežili. Protože jinak se dost dobře může stát, že z hodně kluků budou bezdomovci,“ přidal Conlan.

Připomněl totiž, že momentálně si mnozí nemohou přivydělávat další prací, jak jsou ostatně zvyklí. A nejde jen o tradiční trénování lidí, či hlídání „na dveřích“, vždyť takový Joe Smith Jr. pracoval dlouho coby stavební dělník, bývalý vyzývatel o titul mistra světa v těžké váze Vjačeslav Glazkov je nyní doma na Ukrajině řidičem kamionu. V mnoha zemích světa je velké omezení pohybu i obchodu.

„Myslím, že promotéři by nyní mohli něco boxerům vrátit zpět za to, co pro ně odvádí. A platí to i pro Boba Aruma moji stáj. Nevím, myslím, že třeba dva tisíce dolarů měsíčně po další tři měsíce pro ty, co to opravdu potřebují, by bylo krásné gesto. A že by to našemu sportu pomohlo. Vím, že řeknou, že nevydělávají, protože nejsou galavečery, ale jsem si jist, že rezervy mají a že je cesta, jak v této těžé situaci pomoct,“ dodal Conlan.

Kdo jej vyslyší?

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze