Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Boj pokračuje, Briedis necítí vinu, Glowacki chce odvetu. A hádají se také WBO a WBC

  • Napsal Antonín Vavrda

Briedis vs. Glowacki / zdroj foto: WBSSBriedis vs. Glowacki / zdroj foto: WBSSPRAHA – Jeden z nejkontroverznějších zápasů poslední dekády zažila lotyšská Riga v semifinále World Boxing Super Series (WBSS) v křížové váze mezi domácím Mairisem Briedisem (26-1, 19 KO) a Polákem Krzysztofem Glowackim (31-2, 19 KO). Ten skončil knockoutovým triumfem ve třetím kole prvně jmenovaného, leč...

Bylo to zvláštní druhé kolo. A vlastně nejen to. Zhruba deset hodin před duelem stáhl ze hry pás WBC její prezident Mauricio Sulejman, který se následně dostal do sporu s prezidentem druhé zainteresované organizace WBO Pacem Valcarcelem.

VÍCE K ZÁPASU BRIEDIS VS. GLOWACKI:

Ti si vyměnili štiplavé statusy na sociálních sítích, důvodem byl poměr rozhodčích z obou organizací pro tento zápas. WBO mělo tři, WBC jednoho, Sulejman chtěl – celkem pochopitelně rovnoměrné rozložení sil.

Navíc se mu nelíbila hodně netradiční skutečnost – v ringu byl zkušený Robert Byrd, jednou z bodových pak jeho manželka Adalaide Byrdová. A jako kdyby se jeden z nejlepších rozhodčích poslední dekády od své kontroverzní manželky „nakazil“.

Nejprve ve druhé kole trefil ve stále více vyhecované bitvě Glowacki svého soupeře úderem do zátylku ve chvíli, kdy je chtěl Byrd od sebe odtrhnout. Briedis následně reagoval úderem lokte, kterým trefil přesně bradu polského chasníka.

Ten šel k zemi, Briedis přišel o bod a pokračovalo se dál. Vzápětí šel otřesený Glowacki poprvé regulérně k zemi. A to ve chvíli, kdy bylo odklepáno deset vteřin, když se zvedl, pokračovalo se dál, jenže Byrd přeslechl zvonek, a tak se bojovalo další minimálně 15 vteřin, během kterých šel Polák opět k zemi.

Rodák z Walczu se z tohoto už nedokázal dostat, za 27 sekund třetího dějství byl konec. „Ten loket zápas jasně ovlivnil. Ještě teď mne bolí čelist, nemůžu pořádně mluvit ani jíst. Když jsem šel o pauze do rohu, tak jsem o sobě nevěděl, vůbec jsem nevnímal, co mi trenér říká,“ pronesl Glowacki po návratu do vlasti pro polské novináře.

„Netvrdím, že jsem neudělal faul, ale můj úder byl ještě v boji, nebyl to úmysl a nebyl nikterak tvrdý. Jeho reakce byla nesmyslná, nikdy jsem něco podobné v boxu nezažil,“ pokračoval naštvaně dvaatřicetiletý bijec přezdívaný „Glowka“, který touží po odvetě.

Jeho tým hodlá podat protest, což okomentoval promotér večera Kalle Sauerland po svém: „Jedinou chybou rozhodčího bylo, že kolo trvalo déle. Briedisovi mohl strhnout klidně dva body, potrestán ale měl být také Glowacki. Kde hledají chybu, proč by měli protestovat? Víte, dělám v tomto sportu dlouho, mají na protest právo, ale nikdy jsem nezažil, že by z něj něco vzešlo, že by to něco změnilo.“

S trochou ironie se dá říct, že před polskými novináři ukázal krátkou paměť a že samozřejmě protesty – zvláště v titulových duelech – mají svoji váhu. Jenže pravdou je, že případné anulování výsledku, což je krok, který by dle většiny (i) nestranných fanoušků, dával smysl, by se Sauerlandovi nehodilo do krámu a vážně by ohrozilo finálový boj mezi Briedisem a Kubáncem Junielem Dorticosem.

Ještě více ale zaujala reakce vítěze duelu. „Měl jsem skloněnou hlavu, kdyby byl gentleman, neudeří mne do zátylku. Myslím, že musel čekat reakci. Musel jsem reagovat, chtěl jsem ukázat, že ho nenechám předvádět špinavé údery. Nebylo to ode mne nic tak strašného,“ zaznělo od muže, který je považován za boxerského gentlemana a který byl civilním povoláním policista.

Tak, či onak, zatím mohl pózovat s Dorticosem jako finálovým soupeřem druhého ročníku WBSS. Zda jím zůstane, to se brzo ukáže, pravdou ale je, že zatím nedostal od WBO pás světového šampiona a že posvěcení tohoto duelu také touto federací v průběhu týdne zmizelo také ze serveru BoxRec.com.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze