Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Banks: Nevěřil jsem, když mi GGG volal. Ale vím, že je v něm více než jen brutální síla

  • Napsal Antonín Vavrda

Gennadij Golovkin a Johnathon BanksGennadij Golovkin a Johnathon BanksDETROIT – Už 5. října vstoupí do druhé společné bitvy. A rozhodně těžší než by ta první, v červnu proti Kanaďanu Stevu Rollsovi. Dvojici Johnathon Banks – Gennadij Golovkin (39-1-1, 35 KO) čeká bitva o volné pásy IBF a IBO ve střední váze proti Ukrajinci Sergeji Derevjančenkovi (13-1, 10 KO).

Když v dubnu Gennadij Golovkin oznámil konec spolupráce s Abelem Sanchezem, byl to šok. Velký šok, tato dvojice totiž do světa profesionálního boxu patřila podobně jako Freddie Roach – Manny Pacquiao.

DALŠÍ NOVINKY KE GOLOVKINOVI:

A ještě překvapivější bylo, koho si slavný Kazach po dvou nezdarech (výsledkových) v superbitvách s Mexičanem Canelem Alvarezem, pro spolupráci vybral.

„Byl jsem pořádně v šoku. Víte, obdivuji všechny ty velké trenéry, se kterými jsem se za svůj život potkal, a tenhle chlap zvedl telefon a zavolal mně. Byl jsem nesmírně šťastný, že se mnou chtěl spolupracovat, je to naprosto šílené,“ svěřil se před pár dny pro Boxingscene.com stále teprve sedmatřicetiletý Banks.

Přestože je stejný ročník jako jeho aktuální chráněnec číslo jedna, jeho kariéra skončila už před pěti lety. Bez žádné pompy, velkolepého oznámení. Prostě a jednoduše chráněnec a učeň legendárního Mannyho Stewarda přešel z role boxera a trenéra, který se učí a učí nové věci, v kouče na plný úvazek. Vždyť poslední dva duely své kariéry absolvoval už coby trenér Ukrajince Vladimira Klička.

Stalo se tak poté, co zakladatel slavného Kronk Gymu v Detroitu v roce 2012 zemřel ve věku 68 let.

„Měl jsem to štěstí, že jsem slyšel, viděl a naslouchal chybám, které Manny udělal. A že já se jim mohu vyhnout. Dokázal mi toho předat opravdu hodně. A věřte, že tím, co si prošel on, si prošel málokdo z nás. Jsem mu nesmírně vděčný,“ pokračoval muž, který vedl i královnu ženského ringu Cecilii Braekhusová. Jen tak pro zajímavost, slavná Norka nyní trénuje pod vedení Sancheze.

„Je to zvláštní... ale když už jsem začal s těmi top boxery, proč bych s nimi nepokračoval dál,“ usmívá se Banks. Ale jedním dechem přidává: „Není to jen o tom. Miluji každou úroveň boxu. Mám ve své tělocvičně amatérský program, trénuji začátečník, pokročilé, i opravdu špičkové boxery.“

Tím nejlepším je momentálně bez pochyby Golovkin. „Když jsme spolu poprvé mluvili, zeptal jsem se ho, co chce a čeho chce dosáhnout. Za co ve své kariéře bojuje. Jakmile mi odpověděl, začali jsme pracovat na společném receptu k tomu, abychom všeho, co chce, dosáhli,“ říká Banks dva týdny před těžkou zkouškou s ukrajinským ranařem, který dosud prohrál – a hodně těsně – pouze s Američanem Dannym Jacobsem.

A co že je ten společný recept na úspěch? „Manny mi vždycky říkal, že si myslí o Golovkinkovi, že je to hodný kluk a dobrý bojovník. A že doufá, že nepřestane pracovat na svém talentu, když disponuje tak drtivou knockoutovou silou. To je můj hlavní úkol,“ má jasno Banks.

„Pořád trénuje tvrdě jako dříve. Pořád je tak energický, tak pracovitý, na tom se nic nemění. Bylo to skvělé na prvním tréninku, je to skvělé i nyní. Vlastně ne, je to ještě lepší. Čím déle spolu pracujeme, tím lepší to je, uvidíte,“ dodává sebejistě jeden z mladé, nastupující generace trenérů, kterému ale mnozí příliš nevěří.

„Ano, Manny Steward mi připravil pódium. Jediné, co umím udělat, je vystoupit na jeviště, které on vybudoval. Dal mi systém a řekl mi, že je to systém, které buduje vítěze. A já tomu věřím,“ zakončil vyprávění vzpomínkou na svého učitele. Naplní svá slova po boku Gennadije Golovkina?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze