Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

ANKETA Překvapení roku 2017: Šokoval více pád Gonzáleze, nebo porážka Pacquiaa?

  • Napsal Vojtěch Šmahel

Wangek vs. Gonzalez / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Už od roku 2012 vám nabízíme několik tradičních anket tak, jak je tomu zvykem také na prestižních zahraničních boxerských webech. Nejinak tomu bude také letos. Startujeme hlasováním o největší překvapení letošního roku.

Výběr je i tentokrát více než pestrý. Hlasovat můžete v naší anketě až do neděle 7. ledna 23:59 hodin.

10. SADAM ALI (26-1, 14 KO) vs. MIGUEL COTTO (41-6, 33 KO)

Nikdo se nechce loučit prohrou. Portoričan Miguel Cotto si pro rozlučkový zápas vybral Sadama Aliho, který kvůli němu přešel o váhu výše a čekalo se, že žijící legenda tohoto sportu při své derniéře zvítězí. Ač výkonem vyloženě nezklamal, ač bojoval vedle se soupeřem také se zraněním, ukázalo se, že pro odchod do boxerského důchodu si vybral ten pravý čas, kdy není křivka jeho výkonnosti ještě příliš nízko.

9. MIGUEL BERCHELT (32-1, 28 KO) vs. FRANCISCO VARGAS (24-1-2, 17 KO)

Francisco Vargas je ten typ bojovníka, který baví. Jde neustále vpřed, nebojí se bitky a dělá atraktivní zápasy. V této čistě mexické řeži však padla kosa na kámen a Berchelt jej dokázal zlomit v předposledním jedenáctém kole. V následujícím duelu Berchelt ještě zvládl porazit Miuru a také tak patří ke kometám letošní roku.

8. AGIT KABAYEL (17-0, 12 KO) vs. DERECK CHISORA (27-8, 19 KO)

Měl to být pro Chisoru duel, který ho opět vrátí do vysoké hry v těžké váze. Naturalizovaný Němec Kabayel byl sice mladý, hladový a neporažený, přesto měl na Chisoru papírově ztrácet hlavně ve zkušenostech. V ringu ale byli fanoušci svědky vyrovnané partie, která nakonec skončila těsným, přesto zaslouženým bodovým vítězstvím pro Kabayela. Dokáže se ještě Chisora vrátit, nebo byla jeho již osmá prohra pomyslným poslední hřebíček do rakve?

7. ALEXANDER DIMITRENKO (40-3-1, 26 KO) vs. ADRIAN GRANAT (15-1, 14 KO)

Po trapném výkonu proti Novozélanďanovi Josephu Parkerovi vlastně každý Němce Alexandra Dimitrenka odepsal. Jeho souboj s dalším talentem, obrovitým Švédem Adrianem Granatem pak mnozí brali jako jasnou záležitost.

Očekávaní se naplnila, skutečně šlo o jasnou záležitost. Jen opačném směru než se čekalo. Hned v prvním kole nachytal Dimitrenko Granata kontrem z pravačky a poprvé v kariéře dostal Švéda do počítání. Ten značně otřesen sice vstal, ale pro zkušeného Němce již nebyl problém práci dokončit a postarat se tak prvořadou senzaci.

Zajímavostí budiž, že se oba představili do konce roku v ringu ještě jednou, na stejném gala promotéra Erola Ceylana. Dimitrenko kontroverzně remizoval v deseti kolech s neznámým a neporaženým Srbem Miljanem Rovčaninem, Granat si spravil chuť na levorukém Gruzínci Iraklim Gvenetacem, kterého ukončil ve čtvrtém kole.

6. ROBINSON CASTELLANOS (24-13, 14 KO) vs. YURIORKIS GAMBOA (28-2, 17 KO)

Rok 2017 byl pro kubánskou hvězdu Yuriorkise Gambou extrémně náročný. Za posledních dvanáct měsíců zvládl hned čtyři duely. V pořadí druhý, prohra s Mexičanem Robinsonem Castellanosem ho dostala do našeho výběru. V souboji s bijcem přezdívaným „Robin Hood“ tahal olympijský vítěz z Atén 2004 od začátku za kratší konec, aby nakonec nenastoupil do osmého kola. Castellanos jej mimo jiné dostal ve třetím a čtvrtém dějství do počítání.

Že už není „El Ciclon de Guantánamo“ tou nebezpečnou vichřicí, ale spíše slabým větříkem potvrdily i jeho následující dva duely. V obou slavil po deseti kolech výhry 2-0 na body, po obou se mluvilo o tom, že nezaslouženě.

5. LUIS NERY (25-0, 19 KO) vs. ŠINSUKE YAMANAKA (27-1-2, 19 KO)

Zlí jazykové měli pravdu, když tvrdili, že na tvrdém mexickém talentu Luisi Nerymu si může domácí favorit Šinsuke Yamanaka v japonském Kjótu vylámat zuby. Od úvodního gongu se strhla velká bitva o střed ringu, ze které nechtěl ani jeden z bojovníků uhnout. Neryho údery však byly silnejší a Yanamaka pomalu slábl. Konec přišel ve čtvrtém kole. Už pětatřicetiletý Yanamaka tento duel nezvládl především takticky, když stylem boje nahrál Mexičanovi do karet.

4. JEFF HORN (18-0-1, 12 KO) vs. MANNY PACQUIAO (59-7-2, 38 KO)

Starý pán se přepočítal (myšleno Bob Arum). Legendární promotér pro svojí pořád největší hvězdu a „dojnou krávu“ vymyslel světové turné, které však skončilo na první zastávce v australském Brisbane, kde slavný Filipínec Manny Pacquiao nestačil na domácího „Pana Neznámého“ Jeffa Horna.

Statisticky byl sice Pacquiao lepším bojovníkem, bodoví rozhodčí však duel dali domácímu bijci. Po tomto souboji nařídila WBO, o jejíž světový pás ve velterové váze se boxovalo, přezkoumání výsledků nezávislou rozhodcovskou komisí (podobně jako po souboji Pacquiao vs. Bradley I.). Tentokrát však s jasným výsledkem, Pacquaio prohrál zaslouženě a bodoví rozhodčí nepochybili.

3. CALEB TRUAX (29-3-2, 18 KO) vs. JAMES DEGALE (23-2-1, 14 KO)

Měl to být pro jednatřicetiletého DeGaleho duel na rozboxování po operaci ruky, skončil však senzačním vítězstvím a ziskem titulu IBF v super střední váze pro o tři roky staršího Američana Truaxe, který byl po celých dvanáct aktivnější a agresivnější.

Pro Brita, který si atraktivní remízou se Švédem Badouem Jackem otevřel i americký trh, se jedná o velký kariérní pád a případná ostrovní derby s Georgem Grovesem, Chrisem Eubankem, či Callumem Smithem jsou pro něj v tuto chvíli v říši snů. Dokáže se ještě vzpamatovat, nebo tato prohra předznamenává počátek konce kariéry olympijského vítěze z Pekingu?

2. TONY BELLEW (29-2-1, 19 KO) vs. DAVID HAYE (28-3, 26 KO)

Vzájemnou nevraživostí vygradované ostrovní derby v těžké váze ovládl senzačně Tony Bellew, toho času šampion WBC ve váze křížové. Ten v úvodních kolech dokázal ustát několik Hayeho tvrdých útoků a s přibývajícím časem se postupně stával králem ringu právě on. Haye zdravotnímu stavu navzdory (v zápase si utrhl už před ním pochroumanou achillovku) dokázal v životní formě boxujícímu Bellewovi vzdorovat do jedenáctého kola, ve kterém přilétl z jeho rohu ručník.

V prosinci jsme měli být svědky odvety, která se vinou dalšího Hayeho zranění z přípravy přesunula na květen roku 2018. Kdopak bude favoritem tentokrát?

1. WISAKSIL WANGEK (aktuální bilance 44-4-1, 40 KO) vs. ROMÁN GONZÁLEZ (46-2, 38 KO)

Třicetiletý Nikaragujec Roman González byl právem považován za jednoho z nejlepších bojovníků napříč váhami. Jeho dominance byla velkolepá a rekord 46-0 (38 KO) jedním slovem úchvatný. Souboj s o rok starším a neznámým Thajcem Wisaksilem Wangekem mnozí brali pouze jako udržovací duel.

O serióznosti Thajce se pochybovalo právem, duel s nikaraguyskou hvězdou si „vysloužil“ třemi výhrami proti debutujícím soupeřům a papírově nemělo být co řešit. V atraktivní dvanáctikolové bitvě nakonec slavil těsné a senzační vítězství Wangek. V okamžité odvetě pak možná šokoval ještě víc, když Gonzáleze drtivě knockoutoval ve čtvrtém kole. O kometě letošního boxerského roku není příliš pochyb.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze