Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Ani Hunter, Bryan, a ani Ortiz. Joshua narazí na tvrdé Mexiko jménem Andy Ruiz

  • Napsal Antonín Vavrda

Joshua Ruiz / zdroj foto: Matchroom BoxingPRAHA – Novým soupeřem šampiona WBA, IBF a WBO v těžké váhy Anthony Joshuy (22-0, 21 KO) bude 1. června pro galavečer v Madison Square Garden Američan s mexickými kořeny Andy Ruiz Jr. (32-1, 21 KO).

Ještě před týdnem by si na něj nikdo nevsadil. On sám zatoužil po dalším tlouštíkovi mezi elitou těžké váhy, Američanovi s polskými předky Adamu Kownackim (19-0, 15 KO). Teď stojí Andy Ruiz před nečekanou, životní šancí.

DALŠÍ NOVINKY Z TĚŽKÉ VÁHY:

„Jsem opravdu nadšený. Je ve mně i nervozita, ale jsem zároveň nesmírně šťastný. Tohle je moje šance udělat historii. Chci být jedním z velikánů, jako byli Julio Cesar Chavez, Mike Tyson, Evander Holyfield, Lennox Lewis. Chci být mezi nimi. A děkuji Bohu za tuto příležitost,“ pronesl po dnešním oznámení duelu devětadvacetiletý bijec.

Ten je de facto Joshuovým vrstevníkem, zatímco dosavadní šampion oslaví 30. narozeniny 15. října, Ruiz o měsíc dříve, 11. září.

V tu dobu bude jeden z nich mistrem světa. Velkým favoritem je stále Joshua, na druhou stranu, bijec přezdívaný „Destroyer“ je nebezpečným soupeřem, dlouho považovaným za velký, leč také nenaplněný talent. Mimo jiné pro to, že se bál velkých výzev, což mu několikrát i veřejně vyčítal jeho bývalý promotér Bob Arum.

Když jej v prosinci 2016 poslal do zápasu o volný pás WBO proti Josephu Parkerovi, tak sice obstál, leč těsně (sporně?) prohrál 0-2 na body a do historie boxu se coby první světový šampion těžké váhy své země dostal Novozélanďan. Shodou okolností ten loni prohrál po slabém výkonu právě s Joshuou.

Teď se britské hvězdě postaví také Ruiz.

„Lidé neustále mluví o zápasech s AJ, někteří se ho dokonce ale bojí natolik, že musí dopovat, aby si pomohli k triumfu nad ním. Ale jen skutečně málo bojovníků je ochotno brát tuto výzvu vážně. Andy takový je. Má v srdci oheň, chce vyhrát, má touhu, vášeň. A nepotřebuje se předvádět. Je dle mého mnohem tvrdší a rychlejší než Miller. Tohle bude válka,“ okomentoval volbu promotér Eddie Hearn.

Ten původně vybíral z této skupiny: Luis Ortiz, Michael Hunter, Manuel Charr, Trevor Bryan a Agit Kabayel, který tak byl blízko, aby napodobil svého stájového parťáka z SES Boxing Toma Schwarze (ten bude v polovině června boxovat s Tysonem Furym v Los Angeles).

Dlouho byl favoritem Ortiz, u kterého ale zmařil naděje chamtivý promotér, který řekl jeho týmu, že dokáže vyjednat exkluzivní podmínky. Odmítl tak nabídku na 5 milionů dolarů (Miller si mohl vydělat 4,5 milionů dolarů + 2 miliony dolarů za televizní práva) a chtěl dvojnásobek. S čímž – celkem pochopitelně – Hearn nesouhlasil.

Ten měl původně v záloze Huntera, který ale nakonec z jednání vycouval a představí se raději v dalším přípravném souboji o týden dříve na galavečeru Alexander Usyk vs. Carlos Takam.

Do ztracena vyšla také jednání s bývalým regulérním šampionem WBA Charrem i mistrem Evropy Kabayelem. A tak byl „záložákem“ Bryan, za kterým stojí legendární Don King. Obě strany se dohodly už na konci minulého týdne.

Hearn ale zároveň stále jednal s Ruize, který 20. dubna rozbil v pěti kolech Němce Alexandra Dimitrenka. „Ten kluk si ulovil pro sebe zlatý lístek. Myslím, že přinese hodně zajímavého, že má daleko větší zkušenosti než Miller,“ pochválil volbu promotéra Matchroom Boxing i Adam Smith, šéf televize Sky Sports Sport, která bude galavečer vysílat.

„Andy Ruiz je trochu jiný typ výzvy, než byl Miller. Ale přijímám ji. Je mi to jedno, pořád trénuji a každý, kdo se mnou bude chtít sdílet ring 1. června v Madison Square Garden, tak za to zaplatí,“ okomentoval Joshua, kterou způsobil dopingový prohřešek Millera.

„Myslím, že to bude špičkový zápas. Jdu tam, abych ukázal své kombinace, svoji rychlost. Mnoho lidí mne podceňuje, ale to není nic nového, to se mi děje celou kariéru. Nemám důvod se ho bát, být v ringu nervózní. Půjdu tam a vezmu si, co mi patří. Chci se stát prvním šampionem těžké váhy z Mexika. To je všechno, co mne zajímá,“ kontroval Ruiz.

„Víte, on je vysoký, atletický, bojuje moderním stylem, tak trochu jako robot. Já jsem jiný, mám rychlost, dynamiku, pohyb, jsem nečitelný. Ještě nikdy nebojoval s někým jako jsem já. Budu na něj tlačit, budu jej chtít zasahovat, budu jej demolovat,“ dodal odhodlaně.

Zajímavé bude, v jaké kondici se proti Joshuovi objeví. Ruiz je momentálně v tréninkovém kempu, do kterého se ihned po triumfu nad Dimitrenkem vrátil. Zápas byl vypsán ale jen na deset kol, nakonec navíc boxovalo kol pouze pět. Navíc šel do duelu s vahou 119 kg, což je i na něj dle vlastních slov příliš.

Ruiz považuje za svoji ideální zápasovou hmotnost 112 kilogramů a je přesvědčen, že je schopen ji dosáhnout i za pět týdnů přípravy na Joshuu. Věřme, že čistou cestou...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze