Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Alvarez dostal za clenbuterol půlroční stopku. Hecíře GGG čeká Martirosjan

  • Napsal Antonín Vavrda

Canelo AlvarezCanelo AlvarezLAS VEGAS – Ve středu odpoledne padlo očekávané rozhodnutí. Nevadská státní sportovní komise potrestala Mexičana Saula „Canela“ Alvareze (49-1-2, 34 KO) půlročním trestem za jeho dopingový nález na clenbuterol při namátkových kontrolách VADA (Nezávislá antidopingová asociace) ze dnů 17. a 20. února. De facto ve stejnou dobu oznámil Tom Löffler, manažer jeho plánovaného soupeře, Kazacha Gennadije Golovkina (37-0, 33 KO), že se „GGG“ utká 5. května místo s Alvarezem s Američanem Vanesem Martirosjanem (36-3-1, 21 KO).

Vinen! V poměru 5-0 o tomto verdiktu rozhodl pětičlenný panel Nevadské státní sportovní komise. Sedmadvacetiletému Mexičanu Canelu Alvarezovi se tak prodloužilo pozastavení licenci v tomto státu až do 17. srpna letošního roku.

VÍCE K TÉMATU #CANELOGGG:

Bez licence byl hvězdný boxer od 3. dubna, kdy k tomuto kroku komise přistoupila. Alvarez následně zrušil odvetu s Kazachem Gennadijem Golovkinem naplánovanou na 5. května do T-Mobile Arena v Las Vegas. Bitva, kterou očekával celý boxerský svět, měla napravit kontroverzní remízový verdikt jejich prvního setkání z loňského září. V něm dle většiny fanoušků i expertů zvítězil šestatřicetiletý Golovkin.

Panel komise vyslechl Alvareze skrze jeho právníka Ricarda Cestera telefonicky s tím, že ocenil jeho spolupráci. „Choval se po celou dobu vyšetřování velmi profesionálně,“ zaznělo z úst náměstkyně generálního nevadského prokurátora Caroline Batemanová, která se slyšení také zúčastnila.

Alvarez už dopředu avizoval, že se slyšení osobně nezúčastní, což bylo ještě jasnější ve chvíli, kdy před pár dny zveřejnil fotku z nemocničního lůžka v domovské Guadalajaře, kde se podrobil menšímu chirurgickému zákroku s koleny.

Alvarez v nemocniciAlvarez v nemocnici

„Canelo připouští, že se v jeho moči mohly objevit stopy clenbuterolu, což představuje porušení antidopingových pravidel Nevadské sportovní komise bez ohledu na fakt, zda šlo o úmysl, či nikoliv. Záměr ale důrazně popíráme. A netýká se to jen clenbuterolu, ale jakékoliv zakázané látky. Stopy v jeho těle potvrzují kontaminaci z masa,“ zní v prohlášení Alvarezovy stáje Golden Boy Promotions.

Je ale otázkou, zda mluví pravdu. Mezinárodní antidopingovou kanceláří (WADA) je maximální povolená hladina clenbuterolu v lidském těle 0,2 ng/ml. První pozitivní Alvarezův vzorek ze 17. února ale vykazoval 0,6 až 0,8 ng/ml, druhý o tři dny později pak 0,06-0,08 ng/ml. Poločas rozpadu clenbuterolu v těle je 36 hodin, doporučená doba užívání je pak zhruba čtrnáct dní, z těla zmizí během čtyř až šesti hodin.

V případě kontaminace masem ale může být hladina ještě daleko vyšší než v případě Alvareze, u kterého vše spíše směřuje k přesně stanoveným terapeutickým dávkám. Dle všeho ale Komisi jeho prohlášení a jím dodané dokumenty stačily.

Zpráva VADA o dopingu AlvarezeZpráva VADA o dopingu Alvareze

„Canelo se těší na návrat do ringu v září na další z mexických svátků a bude reprezentovat svoji zemi v nezapomenutelném zápase na akci, která bude největší v tomto roce,“ zní dále v prohlášení Golden Boy Promotions. Zda proti Golovkinovi, to se všichni dozví později.

Zatím se oba pouze častují na sociálních sítích, Kazach na instagram umístil video, kde právě shazuje Alvarezovu verzi, že se mu clenbuterol dostal do těla z kontaminovaného masa. Mexičan na toto popíchnutí reagoval slovy, že to jen dokazuje skutečnost, jak je jím „GGG“ posedlý a že bez něj nemůže žít.

Manažer šampiona WBC, WBA a IBF – Tom Löffler – vlastně téměř ve stejnou dobu, jako zazněl trest pro Alvareze, oznámil jméno Golovkinova soupeře pro 5. května. Stal se jím za dva týdny dvaatřicetiletý Američan Vanes Martirosjan (36-3-1, 21 KO).

Golovkin vs. MartirosjanGolovkin vs. Martirosjan

Ten je sice bezesporu kvalitním boxerem, problém je, že se dosud pohyboval v lehké střední váze a naposledy boxoval před dvěma lety, kdy prohrál 0-3 na body s Kubáncem Erislandym Larou. Ostatně také to je důvod, proč by nemusel Golovkin v souboji s ním hájit pás federace IBF. Té se totiž americký olympionik ve velterové váze z roku 2004 (na stejných hrách vybojoval Kazach stříbro ve střední váze) coby kvalitní oponent králi střední divize nezamlouvá.

Na IBF navíc v těchto dnech tlačil manažer Lou DiBella, který se snažil připomenout nároky svého chráněnce Sergeje Derevjančenka (12-0, 10 KO). Dvaatřicetiletý Ukrajinec, vicemistr světa 2007 a olympionik 2008 (ve střední váze), je totiž povinným vyzývatelem této organizace. „Uděláme maximum, aby Gennadij mohl 5. května hájit všechny své tituly,“ řekl Löffler.

Následně stočil pozornost na Martirosjana. „Vanes je nejlepší z těch, kteří jsou připraveni. Navíc s sebou přinese hodně arménské vášně v ringu ale i v hledišti. Tohle bude daleko lepší než Cinco de Mayo a souboj GGG s Canelem,“ prohlásil. „Gennadij měl úžasný kemp, nebylo by dobré, aby ho nevyužil kvůli trestu Canela,“ přidal se kouč Kazacha Abel Sanchez.

„Vanes je nyní nejdůležitějším bojem mé kariéry. Má mou maximální úctu, že tento zápas přijal. Trénuji tvrdě, abych proti němu své tituly bezpečně obhájil. Jsem rád, že budu boxovat před kamerami HBO a na StubHub Center v Carsonu,“ zaznělo z úst samotného krále střední váhy, který tak připomněl, že místo v nevadském Las Vegas se nakonec bude bojovat pod otevřeným nebem v kalifornském Carsonu.

Pokud Golovkin, který bude pro souboj s Martirosjanem velkým favoritem, zvítězí, vyrovná rekord střední váhy v počtu obhajob titulu/ů mistra světa. Ten dosud držel legendární Američan Bernard Hopkins, kterému se to povedlo celkem dvacetkrát v řadě.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze