Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

A v hlavní roli opět federace IBF. Crawford se musel vzdát jednoho ze svých titulů

  • Napsal Antonín Vavrda

Terence Crawford se svými tituly, pás IBF vpravo nahořeTerence Crawford se svými tituly, pás IBF vpravo nahořePRAHA – Američan Terence Crawford (32-0, 23 KO) do svého příštího souboje již nepůjde coby šampion lehké velterové váhy organizací WBC, WBA, WBO a IBF. Po pouhých jedenácti dnech byl nucený se posledně jmenovaného pásu vzdát.

Zatímco WBA neustále slibuje, jak sjednotí své šampiony, které má mnohdy v jedné váze pro jistotu tři, WBO dá šanci boxovat o titul bijci, který nestál v ringu 20 měsíců, IBF je ve svých postojích nekompromisní.

VÍCE K TERENCI CRAWFORDOVI:

Byť se to mnohdy může zajídat. Jistě si všichni ještě dnes vzpomenou na situaci kolem titulu této federace v těžké váze poté, co Brit Tyson Fury senzačně na konci listopadu 2015 zdolal Ukrajince Vladimira Klička.

Ostrovní bijec byl naprosto nesmyslně tlačen do povinné obhajoby proti dalšímu Ukrajinci Vjačeslavu Glazkovovi, byť měl dle smlouvy s Kličkem povinnost nastoupit do odvety, pokud ten tak bude chtít.

Mistrem světa IBF byl Fury devět dní, poté se jej vzdal a demonstrativně jej spláchl do záchoda.

Devětadvacetiletý Crawford jej držel o dva dny déle. Ve čtvrtek se ale jeho tým – Top Rank – rozhodl, že nepřijde požadavky federace IBF na okamžitou povinnou obhajobu s Rusem žijícím v USA Sergejem Lipinecem (12-0, 10 KO). Konečné rozhodnutí mělo padnout už příští pondělí.

„Pro Terence šlo o celoživotní sen, stát se světovým šampionem IBF a díky tomuto titulu se stát nesporným, sjednoceným mistrem světa. Jménem Top Ranku a Terence Crawforda bychom proto rádi této organizaci poděkovali, že se stali součástí historie, která se psala 19. srpna,“ zní v dopise adresovaném od Carla Morettiho, viceprezidenta Top Ranku, směrem k prezidentu IBF Darylu Peoplesovi.

„Uvědomujeme si, v jak obtížné situaci se IBF s ohledem na předchozí výjimky nachází, ale bohužel načasování je pro nás nešťastné, a nejsme schopni splnit podmínky federace. Nechceme proto zbytečně ztrácet čas všech zúčastněných a Terence Crawford se vzdává svého titulu IBF. Pevně věříme, že to není naposledy, co o něj bojoval,“ dodal Moretti.

Je totiž třeba dodat, že o tom, že bude IBF požadovat duel svého šampiona s Lipinecem, se vědělo dopředu. Předchozí držitel titulu – Namibijec Julius Indongo (22-1, 11 KO) – totiž požádal právě kvůli souboji s Crawfordem o výjimku.

Sám Američan přezdívaný „Lovec“ s tím, že jej bude muset hájit jako první, počítal, ovšem nečekal, že bude pod tlakem federace a zástupců svého potencionálního rivala tak brzo. Obecně se očekávalo, že bude chtít jít do konce ringu alespoň jednou se všemi svými pásy, aby se příští rok na jaře představit v některém z očekávaných „mega-duelů“ nejspíše už v rámci velterové váhy.

Tento sen si ale Crawford nakonec nesplní. Přesto se i tak zapsal do historie jako teprve druhý boxer, který dokázal sjednotit pásy všech čtyř nejprestižnějších federací. Před ním se to povedlo pouze jeho legendárnímu krajanovi Bernardu Hopkinsi, kterého při druhé obhajobě obral o tituly další zámořský bijec Jermain Taylor.

Osmadvacetiletého Lipinece by nyní měl čekat duel o volný pás s neporaženým, ale nepříliš prověřeným o rok mladším Japoncem Hirokim Okadou (16-0, 11 KO). Tedy pokud se obě strany domluví na podmínkách zápasu, lhůta jim vyprší 30. září.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze