Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Budoucnost UFC si musí počkat. Miocic zbil Ngannou a vstoupil do historie

  • Napsal Antonín Vavrda

Stipe Miocic slaví / zdroj foto: MMMAjunkieStipe Miocic slaví / zdroj foto: MMMAjunkieBOSTON – Američané Stipe Miocic (18-2) a Daniel Cormier (20-1) na UFC 220 s přehledem obhájili své tituly šampionů této ligy v těžké a polotěžké váze. A oba se přiblížili statusu legend tohoto sportu.

Třikrát se stal slavný Randy Couture, nyní známý především coby hrdina akčních filmů, šampionem těžké váhy UFC. Ani on ale nedokázal to, co jeho krajan Stipe Miocic. Třikrát obhájit svůj pás. Je to až neuvěřitelné, ale právě pětatřicetiletý rodák z Independence je po jednadvaceti letech fungování těžké váhy pod hlavičkou této ligy prvním šampionem, který úspěšně zvládl tři obhajoby titulu.

DALŠÍ NOVINKY Z OKTAGONU:

Navíc v nich dokázal zdolat nejprve velmi oceňovaného Nizozemce Alistaira Overeema, následně si poradil s bývalým držitelem titulu Juniorem dos Santosem.

A v noci na neděli s vysoce favorizovaným Kameruncem s francouzským pasem Francisem Ngannouem. Ten už se pomalu viděl s mistrovským pásem coby dvacátý šampion těžké váhy UFC a neoficiálním titulem „Nejstrašnější muž planety“.

Jenže zapomněl, že k tomu musí porazil svého protivníka v oktagonu. Ne ho jenom zastrašovat před duelem a poté zasypat v prvních dvou kolech drtivými údery.

Miocic vs. Ngannou / zdroj foto: MMMAjunkieMiocic vs. Ngannou / zdroj foto: MMMAjunkie

Miocic vs. Ngannou / zdroj foto: MMMAjunkieMiocic vs. Ngannou / zdroj foto: MMMAjunkie

Miocic jeho tlak ustál. Dokonce jako by s ním ve svém plánu počítal. Dokázal se bránit, dokázal kontrovat a hlavně, dokázal brát vyzývateli sílu ve chvílích, kdy jej dostal na zem. „Víte, Ngannou zapomněl, že je v oktagonu a ne v ringu. Myslel si, že se dokáže dostat na nohy vždy a za všech okolností jako Superman. Jenže ono to tak snadné není, musíte na to trénovat. Makat. A to on neudělal. Alespoň dle toho, co vím,“ řekl s odstupem pár dní komentátor Joe Rogan.

A dvaatřicetiletý bijec přezdívaný „Predátor“ jeho slova nepřímo potvrdil. „Podcenil jsem ho. Přehlížel jsem jeho schopnosti. Vystřílel jsem se v prvních dvou kolech. Naopak jeho plán boje byl skvělý. Víte, přišel jsem zvítězit, nepovedlo se. Ale získal jsem zkušenosti, které mi chyběly na mojí cestě a snem – titulem. Tenhle duel mi dal více než celé ty čtyři roky, co v tomto sportu jsem. Vrátím se a ten titul získám,“ pronesl Ngannou po zápase na tiskovce.

Pokorně, upřímně.

Věděl, že se vrátil zpět na zem z výšin, kam jej posílala chvála lidí kolem něj. Fanoušků. A také výzkumů, které mu přisoudili oficiálně nejsilnější úder v tomto sportu. To vše mu dalo pocit neporazitelnosti a sebralo mu pokoru.

Miocic vs. Ngannou / zdroj foto: MMMAjunkieMiocic vs. Ngannou / zdroj foto: MMMAjunkie

Miocic vs. Ngannou / zdroj foto: MMMAjunkieMiocic vs. Ngannou / zdroj foto: MMMAjunkie

V souboji s „učitelem“ Miocicem ji nalezl. Tenhle skromný chlapík, který dělá doma na půl úvazku dobrovolného hasiče, opět ukázal, že „Nejstrašnější muž planety“ nemusí být obří monstrum, které budí všechny ze spaní. Že nemusí rozsévat strach a hrůzu kdykoliv se objeví či promluví.

Prostě pouze stačí, když v oktagonu odvede maximum toho, co natrénoval, a když se bude držitel stanovené taktiky. Pak může zkrotit i většího a opticky silnějšího „Predátora“. Zvláště, když k preciznímu boxu přidá i wrestling, se kterým před více jak dvaceti lety začínal.

„Že mě Dana White nerespektuje a chtěl vidět titul kolem pasu mého soupeře? Je mi to jedno. Zůstanu svůj. Jsem pořád stejný chlápek, který nechápe, že ho žena ještě pro jeho vášně neopustila, který miluje boj a práci hasiče. Tohle byla moje show lidi, tohle byla Stipe show, protože já jsem zlomil rekord, já jsem šampion,“ začal své povídání před novináři Miocic.

Cormier vs. Özdemir / zdroj foto: MMMAjunkieCormier vs. Özdemir / zdroj foto: MMMAjunkie

Cormier vs. Özdemir / zdroj foto: MMMAjunkieCormier vs. Özdemir / zdroj foto: MMMAjunkie

„Porazil jsem tohoto fenoména, která byl obřím favoritem, který byl jedním z milionu, neporazitelný. A podívejte, on prohrál s klukem o 15 kilogramů lehčím. Jsem nevětší těžká váha historie, obhájil jsem titul potřetí. A ještě k tomu proti němu,“ usmíval se před novináři a vypadalo to, jako kdyby nemluvil se žurnalisty, ale se svým protivníkem a Whitem.

Zažíval podobné pocity, jako už několikrát – tedy minimálně dvakrát – brzo devětatřicetiletý Daniel Cormier. Toho dokázal překonat pouze „božský“ Jon Jones, který ale nedokázal ovládat své démony, o mistrovský pás dvakrát přišel a „DC“ jej znovu dokázal opětovně po souboji s ním obhájit.

Tentokrát si vyšlápl na Švýcara Volkana Özdemira. Že osmadvacetiletý ranař děsil celou polotěžkou divizi UFC podobně jako o váhu výše Ngannou? Cormier si s ním poradil za sedm minut boje. Počtvrté obhájil pás a přiblížil se tak na polovinu úspěšných obhajob rekordmana této váhy. Ano, tím rekordmanem je Jones.

Cormier vs. Özdemir / zdroj foto: MMMAjunkieCormier vs. Özdemir / zdroj foto: MMMAjunkie

Cormier vs. Özdemir / zdroj foto: MMMAjunkieCormier vs. Özdemir / zdroj foto: MMMAjunkie

Zda se mu zvládne vyrovnat, je ve hvězdách. Nejenže se v zápase zranil a po menší zlomenině palce a poškození vazů v zápěstí si dá několik týdnů nucenou pauzu (DC nenávidí operace a raději nechává vše léčit přirozenou cestou), ale zároveň po UFC 220 pronesl, že po čtyřicítce ho už v kleci nikdo coby zápasníka neuvidí. Toto jubileum oslaví příští rok 20. dubna.

Zároveň ale stihl dodat: „Do důchodu chci odejít coby šampion...“

A legenda? Stejně jako Miocic? Nebo budou muset oba přidat ještě nějaký další argument pro své kritiky?

VIDEO CELÉHO ZÁPASU STIPE MIOCIC VS. FRANCIS NGANNOU

VIDEO CELÉHO ZÁPASU DANIEL CORMIER VS. VOLKAN ÖZDEMIR

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze