Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Askren slaví kontroverzi za 350 tisíc dolarů. Lawler: I sudí může udělat chybu

Askren vs. Lawler / zdroj foto: MMAjunkie.comAskren vs. Lawler / zdroj foto: MMAjunkie.comLAS VEGAS – Hodně ohlasů vzbudil jeden z předzápasů galavečera UFC 235 mezi v lize debutující hvězdou tohoto sportů Bena Askrena (19-0) a velezkušeným Robbiem Lawlerem (28-13), který skončil už po 140 sekundách technickým ukončením hlavním rozhodčím Herbem Deanem.

Patří mezi nejzkušenější rozhodčí světa MMA. A také mezi ty nejoblíbenější.

DALŠÍ NOVINKY Z OKTAGONU:

Sobotní lasvegaská noc ale byla pro Herba Deana také jednou z nejtěžších kariéry. Což jistě ještě netušil, když se na svém twitterovém účtu v podvečer akce pochlubil, které že zápasy bude rozhodovat...

Šestatřicetiletý veterán UFC Lawler začal souboj skvěle, byl o něco lepší, dokázal Askrenovi, nové to plánované hvězdě ligy roztrhnout levé obočí.

Bijec, který předtím opanoval Bellator či One Champioship (ONE), se ale přece jen dokázal nakonec dostat ke svým přednostem, a tak trochu se štěstím i škrcení Lawlera u klece.

Právě zde začala ona kontroverzní situace. Rodák z Granite City klečí na čtyřech, má ruku před hlavu sedícího a kravatu utahujícího Askrena. Tu náhle jako by bezvládně spouští na plátno. „Nemohl jsem slyšet, jak na mně mluví, protože jsem měl kolem uší ruce Askrena. Nechtěl jsem tam tu ruku nechávat, tak jsem ji dal dolu. A pak, když mě kontroval, dal jsem palec nahoru,“ řekl k inkriminovanému momentu Lawler.

Jenže zmíněného palce si už nejspíše Dean (a nejen on) nevšiml. Zkušený sudí totiž ve stejný moment ťukl do bojovníkovi „bezvládné“ ruky a vzápětí ukázal Askrenovi, ať škrcení povolí, že je konec. Ten se začal radovat, naopak Lawler vyskočil na nohy a překvapenému Deanovi zaspílal.

Byl to ale jediný jeho výbuch emocí a ani ten nebyl rozhodně takový, jaký někteří jiní dokáží předvést za méně.

„Tohle se prostě někdy děje. Někdy i rozhodčí udělá chybu. Když jsem vyskočil, podíval jsem se na něj, něco mu řekl, ale co se dá dělat. Stalo se. Je to přece rozhodčí,“ komentoval konec duelu na tiskové konferenci.

JAN VOBORNÍK, elitní český rozhodčí MMA
„Z mého pohledu naprosto správné ukončení zápasu ze strany Herba Deana. Jediné, co by se mu dalo vytknout je skutečnost, že se Lawlera ptal, na to, zda je v pořádku. Nikdy se nesmíš bojovníka ptát, ale dávat mu povely, aby ti ukázal, že je v pořádku, aby ukázal, že může pokračovat. Jinak to ukončení bylo z toho, co jsme viděli, správné. Ty nikdy nevíš, co se tam děje, klidně mohl být mimo, mohla tam být prasklá čelist a rozhodčí je tam od toho, aby chránil bojovníka. Navíc máš zlomek vteřiny na to, abys situaci vyhodnotil. To, že Lawler pak vyskočil a byl v pohodě zároveň neznamená, že nebyl na chvíli mimo, že prostě jen pak nenaskočil. Každý, kdo někdy byl v oktagonu, či ringu to zná, že se podobné věci stávají, že tě na chvíli soupeř vypne, abys vzápětí hned naskočil. Takže ani tohle nelze brát seriózně. V tu konkrétní chvíli se rozhodl Dean podle svého svědomí a vědomí a udělal tam vše, co měl, takže z tohoto pohledu se mně vůbec nelíbí hejt od Dany Whita, který Herba nepodržel.“

Ještě předtím si v oktagonu s Deanem v klidu promluvil, poplácali se, vypadalo to, že sudí se mu i omlouvá. „Hele, jediné, o co nestojím, jsou omluvy. Dělal svoji práci, stejně jako ji dělám já. Rád bych byl opět brzo zpět v kleci,“ přidal muž, který si svým přístupem k této situaci řekl o hodně pochval ze všech stran.

„My to viděli přímo pod oktagonem, v naší komisi (Nevadská sportovní komise NSAC) je prioritou zdraví bojovníků. To říkáme rozhodčím vždy. Dal bych ruku za to, že Lawler nebyl při sobě, na druhou stranu, nikdy jsem nebyl bojovníkem. Takové situace se ale stávají, z našeho pohledu udělal Herb vše tak, jak měl. Stojíme pevně za ním,“ zaznělo od šéfa NSAC Boba Bennetta.

Jediný, kdo celou situace viděl jasně, byl vítěz. „Hej Dana, to je to nejlepší, co máš? Teď chci lepšího z dvojice Darren Till – Jorge Masvidal,“ usmíval se po triumfu Askren, který přišel do UFC „výměnou“ za bývalého šampiona této organizace Demetriouse Johnsona. Ten naopak zamířil opačným směrem do ONE.

Zmíněný prezident UFC Dana White ale má s Askrenem jiné plány. „Chci udělat druhý jejich střet. Askren vypadal tvrdě, není snadné přijít do naší ligy a vypadat hned v prvním zápase skvěle. Je úplně jedno kdo jste, co máte za sebou, je to vždy náročné. Chci je vidět znovu proti sobě,“ pronesl.

Jenže rodákovi z Phoenixu se do odvety jednoduše momentálně nechce. Mimo jiné hlavně pro to, že k Lawlerovi chová velký respekt a bere ho za vzor. „Nechci ho znovu. Pobavíme se o tom, ale myslím, že můj střet s Tillem, či Masvidalem má větší smysl. Nechtěl jsem ani nyní bojovat s Lawlerem. Ale řekl jsem OK, udělám to. Ale nechci to opakovat,“ zakončil muž, který si za debut v UFC vydělal 350 tisíc dolarů (jeho soupeř 200 tisíc).

VIDEO CELÉHO ZÁPASU BEN ASKREN VS. ROBBIE LAWLER

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2019 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze