Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

UFC 234: v Rod Laver Arena se tentokrát do sebe pustí čtyři elitní bijci střední váhy

  • Napsal Martin Kopunec

Whittake vs. Gastelum / zdroj foto: MMAjunkieWhittake vs. Gastelum / zdroj foto: MMAjunkieMELBOURNE – Po více než dvou letech se slavná UFC vrací do druhého největšího australského města, Melbourne, aby zde odstartovala první letošní číslovaný turnaj, už 234. v pořadí. Ve slavné tenisové Rod Laver Arena bude ve hře nejen titul šampiona ve střední váze mezi obhájcem Robertem Whittakerem (21-4) a vyzývatelem Kelvinem Gastelumem (16-3), ale i střetnutí dvou generací, kdy si to rozdají mladý Israel Adesanya (15-0) a veterán Anderson Silva (34-8). Právě oni dva by si to měli rozdat o šanci vyzvat vítěze hlavního souboje večera...

DALŠÍ NOVINKY Z OKTAGONU:

ROBERT WHITTAKER vs. KELVIN GASTELUM

Jeden je ve stavu technické dokonalosti a ten druhý má ránu jako kůň.

Australan Robert Whittaker se pomalu ale jistě dostal v posledních pár letech na absolutní vrchol. Pět let neporažený rodák ze Sydney dokázal svoji výjimečnost zejména v posledních dvou soubojích, ve kterých svojí technikou a houževnatostí dokázal vybodovat extrémně nebezpečného Kubánce Joela Romera.

Přitom je mu pouhých osmadvacet let a své nejlepší léta by měl mít teprve před sebou. Zejména pokud vezmeme v potaz situaci ve střední váze, kde je sice spousta velkých jmen ale už daleko méně, které by tento mladík přezdívaný „The Reaper“ v oktagonu nepotkal a neporazil. Díky vyřazovacímu systému se pomalu dostáváme k jeho sobotnímu soupeři Kelvinu Gastelumovi.

O rok mladší bijec pocházející z kalifornského města San Jose je nasazenou čtyřkou střední váhy. Před ním je jen zmíněný Romero, Luke Rockhold a překvapivě i Ronaldo „Jacare“ Souza, kterého Gastelum ve svém posledním zápase z května loňského roku porazil 2-1 na body.

Kelvin Gastelum vklouzl do velkého světa UFC již na začátku roku 2013, ale dlouhou dobu byl tak trochu ve stínu známějších jmen. O skutečné místo na výsluní si řekl v souboji s bývalým šampionem střední váhy Michaelem Bispingem, kterého dokázal ukončit hned v prvním kole brutálním knockoutem a poslat ho zároveň do důchodu.

Právě jeho velká síla a schopnost doslova uspat protivníka bude o sobotní noci jeho hlavní zbraní. Otázkou však zůstává, zda podobná schopnost bude na vysoce technického Australana stačit. Zejména poté, co si prošel deseti koly s pekelným Kubáncem Romerem.

ISRAEL ADESANYA vs. ANDERSON SILVA

Souboj učitele a žáka. I tak by se dal nazvat hlavní předzápas mezi dvěma ojedinělými bojovníky. Na jedné straně devětadvacetiletý rodák z Nigérie, Israel Adesanya, který se v mládí s rodinou přestěhoval na Nový Zéland, aby zde začali nový život. A na straně druhé o čtrnáct let starší Brazilec, jehož jméno zná celý svět bojových umění.

„Myslím si, že se Anderson se svými posledními soupeři musel nudit. Já jsem ten, kdo jej přivede zpátky do starých časů díky své kreativitě,“ prohlásil v rozhovoru Adesanya, který tak prokázal respekt a úctu, kterou ke svému sobotnímu soupeři cítí již od dětství.

„Anderson mě do světa bojových sportů dostal a mně bude ctí, jej z něj vyprovodit,“ dodal už méně pokorně bojovník přezdívaný „The Last Stylebender“ podle oblíbeného animovaného seriálu.

Adesanya je obrovským favoritem nejen na vítězství v Melbourne nad Silvou, ale i na pozici příštího vyzyvatele o titul. Tak trochu přes rameno tohoto setkání se již mluví o velkém boji Austrálie proti Novému Zélandu, které by bylo dle mnohých největší událostí všech dob u protinožců.

Nemalé procento fanoušků a expertů však tvrdí, že Adesanya ještě na tak velký souboj není připraven, a to i přesto, že má za sebou bohatou kariéru nejen v MMA, ale i kickboxu a klasického boxu.

Pro Silvu půjde o existenční boj a vchází do něj jako muž, co nemůže nic ztratit. „Vítězství nad Adesanyanem by mě mohlo přiblížit k dalšímu titulovému boji,“ nechal se slyšet legendární Brazilec v jednom z mnoha rozhovorů před galavečerem.

Je ale tento scénář vůbec reálný? Z posledních pěti soubojů má Silva na kontě pouze jednu výhru a naposledy bojoval před dvěma lety. Shodou okolností je jeho poslední „obětí“ Dereck Brunson, kterého loni v listopadu doslova rozebral právě Adesanya.

Jeden z nejlepších bojovníků historie se každopádně ve 43 letech nachází na samém chvostu Top 15 střední váhy a zcela jistě nemládne. Možná i proto, je jeho novozélandský soupeř obrovským favoritem u všech sázkařů. U „Spidera“ však nikdy nevíte co čekat.

Zklamáním pro české fanoušky MMA může být i fakt, že stále usměvavý Sam Alvey, který se měl představit na pražské kartě UFC, se přesunul za lukrativnější nabídkou a v Melbourne si to rozdá s mladým talentem Jimem Crutem. Praha tak je ochuzena o jednoho z velmi oblíbených bojovníků této prestižní organizace.

UFC 234 vysílá od 4:00 hodin v noci ze soboty na neděli stanice Nova Sport 2.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze