Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Rousey is back! Vrátí se na vrchol, nebo spadne k sebevražedným myšlenkám?

  • Napsal Martin Kopunec

Amanda Nunesová vs. Ronda RouseyAmanda Nunesová vs. Ronda RouseyMANCHESTER/PRAHA – Americká bojovnice a stále ještě to velké jméno UFC Ronda Rousey se vrací po více jak roce od drtivé porážky od Holly Holmové zpět na scénu. 30. prosince si to na UFC 207 rozdá se současnou šampionkou bantamové váhy Amandou Nunesovou z Brazílie. Na následujících řádcích si můžete přečíst nejen cestu hvězdné devětadvacetiletého Američanky za slávou, ale také ohlasy na její ohlášený comeback!

Příběh Rondy je jako z filmového plátna. O život začala bojovat hned po narození, kdy se jí během porodu omotala kolem krku pupeční šňůra, což mělo za následek vadu řeči, kterou trpěla v dětství, při které nedokázala vyslovit srozumitelnou větu.

DALŠÍ NOVINKY Z OKTAGONU:

Její biologický otec spáchal sebevraždu, když jí bylo osm let. Malá Ronda však měla jednu velkou oporu: svoji matku. Ta byla navíc ještě i vynikající zápasnicí juda a v roce 1984 se stala mistryní světa.

Ronda Rousey krůček po krůčku následovala její cestu, která ji dovedla v sedmnácti letech na olympijské hry v Athénách kde však vypadla hned v prvním kole. Chtěla ale naplnit svůj sen o olympijské medaili, a tak se v roce 2008 zúčastnila her v Pekingu, kde skončila těsně, možná sporně na bronzové příčce.

Po této zkušenosti se rozhodla navždy opustit judo. Dle vlastních slov se chtěla zbavit chudoby a konečně dokázat světu, že může být nejlepší bojovnicí světa. Bohužel nic není, jak si člověk představuje, a tak zatímco ve svém pokoji ve Venice Beach – který sdílela spolu se svojí kamarádkou a psem – snila o velkých soubojích, pracovala ve třech pracích jako servírka či barmanka. Její chvíle však měla teprve přijít.

Svoji amatérskou kariéru v MMA započala v roce 2010 a hned první souboj ukončuje technikou armbar neboli páka na ruku za pouhých 23 vteřin. Nikdo ještě netuší, že právě tato technika a expresní výhry udělají z Rondy celosvětovou superstar. Ale vše má svůj čas.

Amatérská kariéra na nájem nevydělá, a tak se po třech výhrách přesouvá mezi profesionály. Je 27. března 2011 a Ronda Rousey rozepisuje historii ženského MMA (v té době vlastně žádné nebylo) zlatým písmem.

Její nástup byl neuvěřitelný, stejně jako celá její kariéra. Teda než potkala Holly Holmovou, před kterou zvítězila ve všech dvanácti duelech, jedenáct z nich ukončila v prvním kole, devět pak dokonce do první minuty od začátku. Pokud spočítáme její dvě nejrychlejší výhry dohromady vyjde nám neuvěřitelných 30 vteřin.

Jediná soupeřka, která s ní dokázala držet krok delší dobu než jedno kolo – a to až při jejich druhém vzájemném setkání – byla jistá Misha Tateová. Za tuhle opovážlivost ji Ronda ve třetím kole technikou armbar vykloubila loket.

Zvíře, nepřemožitelná, neporazitelná, z jiného světa. Titulky novin, televizí a internetu zaplavují novináři a odborníci se slovy plných chvály. Fanoušci pějí ódy na její sílu a Ronda se během pár let stává bohyní.

„Nikdo se mnou nevydrží celý souboj, natožpak aby mě porazil,“ zní v její hlavě den co den. Svým způsobem má pravdu. Dějiny bojových sportů a zejména MMA však nemají ve zvyku nechávat své šampiony neporažené. Co se však každý může dočíst z dějin? Pýcha předchází pád.

Celý svět hledal bojovnici, která by tuto „neporazitelnou“ dračici mohla porazit. Odpověď byla přitom tak prostá. Rondu Rousey může porazit zase Ronda Rousey.

CO ŘEKLI K NÁVRATU RONDY ROUSEY DO OKTAGONU:

Cris CYBORG: „Samozřejmě, že se mě bojí, ví, že bych ji zabila. Totéž se ostatně stalo s Holly Holmovou a se mnou by zažila ještě brutálnější prozření. Ví, co by ji čekalo. Nikdy nebojovala o pás, dali jí ho. Hodně toho namluví, ale to je asi tak všechno. Proč se mě bojí, proč se mnou nechce bojovat? Kdyby byla chlap, tak by jí chyběly koule.“

Conor MCGREGOR: „Jsem velmi nadšený z toho, že je zpět. Je to skvělá zpráva pro náš sport. Je jasné, že ji porážka mohla hodně ovlivnit, není snadné být na vrcholu tohoto kolotoče jménem UFC. Věřím, že se třeba poučila z mého návratu po porážce od Nateho Diaze a povede si stejně jako mně. Přeju ji jen to nejlepší, je to kvalitní bojovnice a jsem nadšený z toho, že ji uvidím opět v akci.“

Amanda NUNESOVÁ: „Lidé chtějí vidět návrat Rondy a tohle je ta nejlepší možná doba. Myslím, že si to zaslouží. Byla velmi dominantním bojovníkem. Myslím, že si zaslouží podruhé okusit tvrdý knockout. Jsme připravená ji zničit. A až ji zničím, dostane šanci na odvetu, abych ji připomněla, kdo je lepší. Všichni Rondu milují, dělá mi velkou laskavost tím, že ji budu moct porazit!“

Když Dana White určil Rousey soupeřku pro UFC 193, málokdo pochyboval o dalším rychlém vítězství hlavní hvězdy této show. Holly Holm byla sice mnohonásobnou šampionku jak v boxu tak i kickboxu a pyšnila se čistým kontem v MMA, ale upřímně, kdo z vás ji věřil. Nikdo.

Je 15. listopad 2015 a Ronda Rousey vstupuje v australském městě Melbourne do oktagonu ke svému třináctému profesionálnímu souboji. Netuší však ještě, že za několik málo minut se jí otočí život doslova vzhůru nohama. Třináctka prostě nebude její šťastné číslo.

Hned od začátku je jasné jedno: Ronda nechce bojovat na zemi, chce své boxerské soupeřce ukázat, že je daleko lepší bojovnicí ve stoje. Jak naivní. Holmová ji ve dvou kolech naprosto ničí a ona sama právě prožívá vrchol své kariéry.

Hvězdná Američanka leží na zemi, otřesená, v krvi a v hlavě se jí musí rojit miliony myšlenek. Její arogance a nulový respekt k soupeřce z velké většiny zapříčinil to, co se teď děje. Je konec jednoho velkého jména, které nemělo být poraženo. Mnozí si vzpomenou na stejně šokující porážku Mika Tysona s jistým Jamesem „Busterem“ Douglasem.

Svět je v šoku!

A nečeká se na nic jiného, než že hvězda jménem Ronda Rousey povstane jako bájný Fénix z popela a v odvetě svoji jedinou přemožitelku zničí. Nic takového se ale nestane.

Co se ji v následujících dnech a měsících honilo hlavou asi nikdo doopravdy nezjistíme. Sama ovšem v únoru letošního roku přiznala myšlenky na sebevraždu. Z depresí ji údajně pomohl její přítel a naštěstí k fatální tragédii nedošlo. Je to však jen důkaz toho, jak moc tato porážka dopadla na její psychiku.

Plakát k UFC 207Plakát k UFC 207

Z hvězdy oktagonu, stříbrného plátna a červeného koberce se rázem stala žena, která se skrývala pod kapucí před fotoaparáty novinářů jako když odsouzený trestanec odchází od soudu. Ronda Rousey se dostala na nejhlubší dno své mysli. Už nikdy nebude zápasit, znělo ze všech stran. Jak čas plynul, věřilo tomuto stále více lidí. Jak se může bojovník s tak narušenou psychikou vrátit, a navázat tam, kde skončil? Téměř nemožné.

Příběh jedné z nejlepších zápasnic novodobé historie však ještě neskončil. Její boj pokračuje. Před pár dny oznámil prezident UFC Dana White návrat Rondy Rousey a to ve velkém stylu. Dne 30. prosince letošního roku se utká s šampionkou bantamové váhy Amandou Nunesovou. Brazilkou, která nekompromisně vyřídila Mishu Tateovou a vzala ji tak pás šampionky. Už teď je jisté, že se tento večer opět zapíše do dějin UFC.

Ronda Rouseyová to ale ani jinak neumí.

Stejně jako před olympijským Pekingem osm let zpět je prahu něčeho velkého. Je jen otázkou: zda to bude velký návrat, nebo naopak velký propad do hlubin zapomnění.

Srovnání Amanda Nunesová vs. Ronda RouseySrovnání Amanda Nunesová vs. Ronda Rousey

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze