Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Vémola je v Oktagonu a ve válce. Proč? A kdo vlastní značku XFN?

  • Napsal Antonín Vavrda

Karlos Vémola / zdroj foto: Oktagon MMAPRAHA – V pondělí odpoledne na tiskovce v americkém stylu Oktagon PrimeTime oznámila tato tuzemská organizace MMA příchod nejznámějšího českého zápasníka Karlose Vémola. Olomoucký rodák přitom od prosince 2017 zápasil pod hlavičkou konkurenční XFN. A strhla se mela. Weby specializující se na bojové sporty i masmédia zahltily rozhovory se všemi zúčastněnými, ve velkém jede tato „kauza“ také na sociálních sítích. Pojďme si ale nyní udělat tak trochu analýzu celého případu...

Zástupci Oktagon MMA zůstávají v klidu, ostatně, aby ne. Jenže mezi zápasníkem přezdívaným „Terminátor“ a XFN to pořádně vře. A díky tomu, že se o celý příběh zajímá nyní intenzivněji než dříve hodně lidí, vyplouvá na povrch jedna zaručenější informace za druhou...

DALŠÍ NOVINKY Z OKTAGONU:

Pojďme ale zkusit vycházet z faktů a informací, které jsou momentálně dostupné z dobře informovaných zdrojů, které autor tohoto textu skládal několik dní dohromady. A věřte, skládačka ještě ani zdaleka kompletní není.

PROČ ODEŠEL KARLOS VÉMOLA Z XFN?

Neplnění finančních závazků ze strany XFN. Alespoň tak zní odpověď od právníka Karlose Vémola, Michala Dittricha. Peníze hýbou světem a v tomto případě tomu není dle všeho jinak. Ne, že by od Oktagonu dostal Vémola větší výplatu, než pobíral u XFN, ale s touto společností se nyní tahá o to, kdo komu dluží a kolik. A Vémola už chtěl klid, čistý stůl a soustředit se na zápasení.

Karlos Vémola / zdroj foto: XFN

KOLIK KARLOSI VÉMOLOVI DLUŽÍ XFN?

Klíčová otázka, na kterou se momentálně hledá odpověď těžko, protože obě strany pochopitelně mlží. A jsou pouze čtyři lidé, kteří znají (vedle něj samotného) Vémolovu smlouvy – jeho právník, Petr Kareš (promotér XFN), Jan Brčák (muž, který financuje tuto organizaci) a pochopitelně i právník XFN.

Shoda dle všeho panuje v tom, že rozhodně nejde o krátkodobou neshodu, která se týká posledních dvou galavečerů této organizace, na kterých Vémola nastoupil, ale nabaluje se od XFN 6, kde se utkal s Petrem Ondrušem.

Navíc problémem je také skutečnost, že Vémola je residentem ve Velké Británii, kde tedy musí ze zákona odvádět daně. Jenže účet má vedený v Česku, placen je také zde, byť v mezinárodní měně. A zde pak jednoduše závisí tato část sporu na tom, kde jsou vyšší daně. A to jsou ty na britských ostrovech, pokud tedy kalkulujeme s celkově milionovými příjmy českého zápasníka za rok 2018.

Michal Dittrich, právník Vémoly / zdroj foto: Oktagon MMA

Jenže, je tu ještě jedna skutečnost, která sem tam zaznívá v zákulisí MMA scény a kterou máme potvrzenou z několika zdrojů.

XFN umí se smlouvami hodně „kouzlit“ a to i tak, že zápasníkům dává k podpisu několik finančních variant najednou. A hlavně, smlouvy nejsou uzavírány mezi bojovníky a XFN!

KOMU PATŘÍ ZNAČKA XFN?

Ano, návaznost na poslední větu předchozí bodu je zřejmá. U zrodu XFN byl totiž také promotér Adrian Smrčka. Svého času byl v tomto byznysu i manažer bojovníků a trenér André Reinders. S oběma se Kareš, který dle rejstříku figuruje ve dvou desítkách firem, rozešel ve zlém. Společnost XFN, s.r.o. byla zlikvidována loni v březnu.

Momentálně žádná taková společnost neexistuje!

Značka XFN je Úřadu průmyslového vlastnictví vedena třikrát. Jako první přihlášku podal Yangames Promotion (Adrian Smrčka) a to až loni 10. ledna. O tři měsíce později stejný krok učinila společnost Best Rating, jejímž statutárním orgánem je Petr Kareš. Ta zároveň v červenci podala žádost o ochranu značky XFN v obrazové podobě, nikoliv jen slovní, jak učinili Smrčka i Kareš předtím. Ani v jednom případě ještě není rozhodnuto, proti Karešově zaregistrování už byly vzneseny námitky.

Registrace značky XFN

I zde je vidět, že jde o velký konkurenční boj. Dle osloveného právníka specializujícího se na hospodářské právo má v této záležitosti navrch Kareš, který značku užívá a je tomuto tak i ve veřejném povědomí. Klidně se ale v tomto případě může stát, že XFN, případně logo budou používat oba subjekty.

Aby toho nebylo málo, je vlastník ochranné známky povinen „strpět užívání shodného či podobného označení, jestliže práva k tomuto označení vznikla před podáním přihlášky a užívání tohoto označení je v souladu s právem České republiky“ (ust. § 10 odst. 2 Zákona o ochranných známkách).

DLUŽÍ XFN TAKÉ DALŠÍM ZÁPASNÍKŮM?

Opět jde o kuloární informace, které nejsou stoprocentně podloženy, protože ani my, ani další novináři s největší pravděpodobností neznají smlouvy konkrétních zápasníků, o kterých se spekuluje, stejně tak neznají pohyb na jejich bankovních kontech a ani účty a Výroční zprávu druhé strany za rok 2018.

Co ale potvrzené máme, je skutečnost, že Kareš podobně jako Dana White často dával bojovníkům hned po zápase bonusové peníze na ruku. A že někteří zápasili jen na základě ústní dohody, když sice souhlasili s podmínkami v nabízené smlouvě, ovšem odmítli ji podepsat.

Karlos Vémola a Petr Kareš / zdroj foto: Czechfighters.cz

CO BUDE S KARLOSEM VÉMOLOU DÁLE?

To nám ukáží nejbližší dny. Petr Kareš chce zabránit Vémolovi zápasit 16. března na Oktagonu i na začátku dubna na Night of Warrios, kde si zápasník doslova vydupal souboj s Francouzem Princem Aounallahem svým oznámením na zmíněné pondělní tiskovce.

Na projednání předběžného opatření má soud (v tomto případě by to byl nejspíše Obvodní soud v Praze) sedm dní s tím, že pokud příslušný den vychází na víkend, dojde na rozhodnutí nejbližší pracovní den. Je jednoduché z toho vyvodit, že tak musí Kareš učinit nejpozději v pátek 8. března. A je téměř jisté, že bude chtít učinit zároveň v co nejzazší termín tak, aby případně nemohla druhá strana reagovat.

Na druhou stranu, opět dle oslovených právníků, v tomto případě příliš šancí na úspěch nemá. Nemůžete někomu zakázat vykonávat jeho práci – bojovníkovi zápasit, zpěvákovi zpívat. Daleko reálnější je, že XFN podá skutečně na Vémolu žalobu a půjde se k soudu, kde se bude vše řešit zpětně.

Karlos Vémola a Petr Kareš / zdroj foto: Czechfighters.cz

Otázkou ale je, zda přece jen nedojde během této doby, kdy budou pracovat především právníci, nakonec ke vzájemné dohodě (ta dokonce už byla na stole, ale Vémola ji údajně z něj shodil). Jak totiž zaznělo od Ondřeje Novotného – promotéra Oktagon MMA, se kterým Vémola podepsal před týdnem víceletou smlouvu –, celá kauza v první řadě poškozuje tento sport jako takový.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze