Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Soukup: Box v Lucerně? Jedinečný, jen tam se dokážeš rozproudit na 200 procent!

  • Napsal Antonín Vavrda

Michal Soukup (vlevo) po zápase Jirky Havla / zdroj foto: Radek CihlaMichal Soukup (vlevo) po zápase Jirky Havla / zdroj foto: Radek CihlaPRAHA – Byl unavený, přesto šťastný a hrdý. Reprezentační trenér mužů a kouč Pražského rohovníku Michal Soukup právě vstřebával dojmy z parádního galavečera amatérského boxu Evropa vs. Kuba.

Co na tom, že zámořská velmoc výsledkově dominovala. Lucerna i tak bouřila a všichni přítomní si duely užívali naplno. Včetně Soukupa.

VÍCE Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

Jak jste si užil celý galavečer Evropa vs. Kuba?

Strašně. Strašně moc. Takovou atmosféru můžeš zažít jen v Lucerně, jen ta tě dokáže rozproudit na dvě stě procent. Však to slyšíš, jak mluvím.

Prožíval jste to se vším všudy?

Víš, jaký jsem. S kluky vyhrávám i prohrávám. Dneska sice prohrávali, ale v mých očích prohrávali s těmi nejlepšími na světě.

Když mluvíte o porážkách, prohrál také Erik Hulijev s Javierem Ibaňezem?

Já si myslím, že měl na to, aby vyhrál, kdyby nezaspal ve druhém kole. Tam trochu zachrápal a to nakonec rozhodlo.

Souhlasíte s tím, že je to domácí boxer, který má evropskou i světovou scénu?

Ano!

Dá se s tím něco dělat? Aby se hnulo s úředníky státní správy a Hulijev dostal české občanství?

To se neptej mne. Já bych to rozhodl hned, ale bohužel jsem malý pán.

A co Jirka Havel, jak hodnotíte jeho výkon proti úřadujícímu světovému šampionovi Erislandy Savónovi?

To byla velká euforie, ale opět se ukázalo, že Savón je mistr světa. První kolo bych dal Jirkovi, druhé Savónovi a ve třetím už dominoval. Bylo vidět, jak si pomalinku a jistě Jirku zpracovával, Jirka bojoval, dal do toho všechno, ale soupeř byl prostě lepší. Pro Jirku to jsou otevřené dveře do světového boxu.

Vypadalo to, že když Jirka zabral, tak přidal zase o něco i Savón.

Jirka vystoupil na další schod a Savón dva.

Zároveň ale potvrdil, že je do programu Olympijských nadějí zařazený právem...

Ano, určitě. Sportovci jako je Jirka Havel by měli být podporovaní, protože jinak český box a sport celkově nepůjde nahoru. A my všichni přece chceme, aby se naši sportovci zlepšovali.

A jak jste viděl zápas navrátilce do amatérského ringu, Slováka Martina Parlagiho, který nestačil na trojnásobného světového šampiona Lazara Alvareze?

U Maťa byl velký problém, že je zvyklý trénovat na deset kol, tady šel tři. A tím, jak se chtěl soupeři vyrovnat v rychlosti, tak v prvním kole vytuhl a poté už tlačil, bojoval sám se sebou. Není snadné přeskočit z přípravy, na jakou byl zvyklý, na tu aktuální. Je to jako bychom vytrvalce chtěli předělat na sprintera během zhruba měsíce. To je strašně krátká doba.

Co musím ale říct, že strašně dobře zapadl do té naší skupiny bláznů v Pražském rohovníku. Je to na něm, jak se rozhodne dál, ale já osobně bych mu doporučoval, aby zůstal v amatérech a zkusil se dostat za tři roky na olympijské hry. Nyní jsme se domluvili s Chorvaty, kteří jdou do WSB, na sparingy. Myslím, že by tam měl jít zkusit štěstí, a uvidíme.

Jak je Maťo blízko tomu, aby si za Chorvaty WSB zaboxoval?

To nevím, každopádně by mu to mohlo sedět, tam se boxuje na pět kol, ne na tři, což už by bylo tomu, nač je navyklý, bližší. Mohlo by mu to vyhovovat.

Zůstane trénovat u vás v Pražském rohovníku?

Záleží na něm. Já ho vyhazovat nebudu, jak jsem řekl, zapadl mezi nás skvěle, je už součástí našeho týmu, takže když bude chtít, my budeme rádi.

Zmínil jste, že jste blázen, stejně jako lidé kolem vás. Jak velkým bláznem do trenéřiny je Štěpán Pitra?

Ten největší. Největší cvok v tělocvičně. (smích) Bude jednou skvělým trenérem, protože miluje sport jako málokdo. Kdyby neměl zdravotní problémy, tak by tady dneska boxoval také. Ještě bude dál pokračovat ve své kariéře, ale stále více se bude angažovat v trénování.

Všiml jsem si, že jste ho tady hodně zapojil. Zahříval Erika Hulijeva, byl i v roli cutmana...

My jste se tak i dohodli, studuje vysokou školu, za chvíli ji dokončí, takže ať si to všechno zkusí také v praxi.

Myslíte si, že se Kubánci do Prahy ještě vrátí?

Dobrá otázka. Nevěřím tomu, že bude Kuba tak dobrá, jak byla. Jsem přesvědčený o tom, že když do této země začnou postupně Američané nalévat peníze, tak pro ně bude těžké zůstat tak skromnými a skvělými sportovci, respektive boxery, jako jsou nyní. Protože už jednoduše nebudou muset takovými být. Ale je fakt, že je peníze případně nezkazí zase tak rychle. Uvidíme. (úsměv)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze