Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Parádní olympijský turnaj završily slzy obra Jalolova. A varování od MOV

 • Napsal Antonín Vavrda

Jalolov zlatýJalolov zlatýPRAHA – Třináct sad medailí se rozdávalo mezi boxerskou elitu na letošních olympijských hrách. Tedy stejně jako před pěti lety v Riu, jen rozdělení bylo trochu jiné – místo deseti mužských a tří ženských vah bylo tentokrát osm mužských a pět ženských.

250 mužů a 36 žen. Takové bylo rozdělení „síly“ v Riu 2016 a vlastně i předtím v Londýně 2012, kdy se boxerky představily pod pěti kruhy poprvé.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Tokia se zúčastnilo 186 boxerů a 100 žen. Češi chyběli, Slováci nikoliv, Andrej Csemez ve střední váze vyhrál první duel, ve druhém ale nestačil na Arménce Armana Darčinjana. Také „Bandi“ ale přispěl k tomu, že diváci viděli na tři stovky parádních duelů pod pěti kruhy.

V sobotu a neděli pak po čtyřech finálových. Ty rozhodly o tom, že poprvé od roku 2004 ovládla medailové pořadí země boxu zaslíbená – ano, Kuba. V letech 2008 a 2012 ji předčili pořadatelé (Čína a V. Británie), před pěti lety pak vládli překvapivě Uzbekové. Tedy na první dobrou překvapivě.

Poslední finálový blok také rozhodl o tom, že zatímco kubánské čekání od Athén skončilo, to americké nikoliv. Ani Duke Ragan (už dříve), ani Keyshawn Davis a ani Richard Torrez neukončily zlaté medailové sucho zámořské velmoci.

Dlužno říct, že především Davis byl v parádní bitvě lehké váhy sakra blízko. Po dvou kolech byl duel vyrovnán 19-19 u čtyř z pěti bodových, poslední to měl 20-18 pro Američana. Poslední tříminutovku ale u všech opanoval Andy Cruz, který tak navázal na zlato z MS 2019. Mimochodem jediné pro ostrov svobody.

„Připravovali jsme se na olympiádu opravdu tvrdě, a to navzdory situaci na Kubě a ve světě s covidem. Měli jsme velmi dobrou tréninkovou základnu a všechno se nám sešlo. Jsme v boxerské komunitě sehraná rodina. Díky tomu jsme tady byli tak úspěšní,“ pronesl pětadvacetiletý talent, který kvůli OH musel shazovat o váhu níže. Dlužno dodat, že jeho slova o soudržnosti opravdu platí, přesvědčili se o tom také Češi, když tu byla Kuba opakovaně na Grand Prix a klání proti Evropě (2017).

Mimochodem, veleúspěšné uzbecké výpravy v Riu a na posledním mistrovství světa tentokrát zachránil až v posledním klání celého turnaje, tradičně v supertíze favorizovaný Bachodir Jalolov. Dvoumetrový obr boxující v otočeném gardu a až nápadně připomínající stylem Vitalije Klička před pěti lety prohrál ve čtvrtfinále s Britem Joyem Joycem.

Tentokrát ale nenechal mistr světa 2015 a 2019 nikoho na pochybách, kdo je králem supertíhy. Ve všech zápasech dominoval, byť v semifinále i díky tomu, že byl Frazer Clarke rozbitý (tržné rány nad oběma očima) z předchozího souboje s Mouradem Alievem. Ve finále mu sice tentokrát dokázal Torrez vzdorovat více než na posledním světovém šampionátu, dokonce Jalolovem minimálně jednou otřásl, zastavit tuhle rozjetou mašinu momentálně už žijící v Brooklynu ale nedokázal.

„Pořád mám pocit, že je to jen sen. Každý chce vyhrát olympiádu, já o tom také snil už od jako dítě. Do Tokia jsme dorazili s dobrým týmem, ale bohužel ruce nám rozhodčí nezvedali. Věřím, že v Paříží navážeme na naše úspěchy, kterých jsme dosáhli v roce 2016,“ usmíval se slzící obr po vyhlášení výsledků.

Zda u toho bude i on, je ve hvězdách, momentálně už má kontě osm výher také mezi profíky (všechny před limitem) a BoxRec.com už ho eviduje na 55. místě světového žebříčku. Nebyl jediným profíkem pod pěti kruhy, například i zmíněný Davis už má tři profesionální duely, stejně jako Ramla Ali. Somálská národní hrdinka ale v Tokiu vypadla hned ve svém prvním duelu váhy do 57 kilogramů.

Mimochodem, v Tokiu neuspěl ani jeden obhájce, ale... Arlen López a legendární Julio Cesar la Cruz na zlata z Ria navázali, jen v nových vahách, oba se posunuli o jednu nahoru, do polotěžké, respektive do těžké. Zlato má doma také jejich kamarád Roniel Iglesias, ten ale to ale vyválčil už v Londýně 2012.

Mezi ženami byly šampionky nové úplně všechny. A také zde bylo několik zajímavých příběhů. Třeba ten bulharské královny váhy do Stojky Krastevové, která porazila ve váze do 51 kilogramů úřadující vicemistryni světa Buse Naz Carikogluovou z Turecka (její krajanka Busenaz Sürmeneliová ovládla váhu do 69 kg).

Už pětatřicetiletá rodačka z Dobriče se zúčastnila už her v Londýně, kde ale skončila v prvním zápase. Poté vyhrála titul mistryně Evropy (2014), dvakrát skončila druhá na MS (2016, 2018), aby následně ukončila kariéru. Loni se ale i kvůli koronavirové pauze vrátila. A udělala dobře.

„Kouč mi říkal, abych to udělala, stejně tak můj manžel a prezident bulharské federace. Musím jim moc poděkovat. Bylo to správné rozhodnutí a tohle je to, co jsem vždy chtěla – zlatá olympijská medaile,“ děkovala na všechny strany olympijská šampionka, která ještě může obhajovat zlato za tři roky v Paříži.

Tam už bude jistě chybět bronzová ve váze do 60 kilogramů Mira Potkonenová, která za tři měsíce oslaví už 41. narozeniny a dle regulí amatérského boxu pro ni kariéra končí. Jen tak pro zajímavost, tuto váhu opět po pauze v Riu ovládla Irka, jistá Kellie Harringtonová, která navázala na svoji krajanku a vzor Katie Taylorovou. Tu před pěti lety při cestě za obhajobou zlata zastavila ve čtvrtfinále právě Potkonenová.

A jedno varování na závěr – MOV si v poslední den soutěží prosadilo větší pravomoci vedení v čele s prezidentem Thomasem Bachem. V jakém ohledu? Od nynějška může exekutiva MOV vyřazovat sporty z olympijského programu bez nutnosti potvrzení na valném shromáždění. Dosud mohla výkonná rada MOV tento krok jen navrhovat.

Nyní bude moci rozhodnout sama v případě, že „nebudou dodržována rozhodnutí exekutivy MOV nebo bude příslušná mezinárodní sportovní federace jednat způsobem, který bude poškozovat pověst olympijského hnutí.“

Terčem kritiky Mezinárodního olympijského výboru byly v poslední době především Mezinárodní vzpěračská federace IWF, a právě boxerská federace AIBA. Oběma svazům MOV vyčítá dlouholeté špatné řízení, korupci a pomalý reformní proces. Boxerský turnaj v Tokiu dokonce organizoval sám MOV, a ne zastřešující organizace...

VÝSLEDKOVÝ SERVIS – FINÁLE + POŘADÍ VAH:

ŽENY:

 • Do 51 kg, finále: Krastevová (Bul.) - Cakirogluová (Tur.) 5:0

Konečné pořadí:1. Krastevová, 2. Cakirogluová, 3. Namikiová (Jap.) a Chuang Chsiao-wen (Tchaj-wan), 5. Čchang Jüan (Čína), Džitpongová (Thaj.), Valenciaová (Kol.), Radovanovičová (Srb.).

 • Do 57 kg, finále: Irieová (Jap.) - Peteciová (Filip.) 5:0.

Konečné pořadí: 1. Irieová, 2. Peteciová, 3. Artingstallová (Brit.) a Testaová (It.), 5. Nechitaová (Rum.), Ariasová (Kol.), Nicolsonová (Austr.), Veyreová (Kan.).

 • Do 60 kg, finále: Harringtonová (Ir.) - Ferreiraová (Braz.) 5:0.

Konečné pořadí: 1. Harringtonová, 2. Ferreiraová, 3. Potkonenová (Fin.) a Sísondíová (Thaj.), 5. Chalífová (Alž.), Kodirovová (Uzb.), Duboisová (Brit.) a Yildizová (Tur.).

 • Do 69 kg, finále: Sürmeneliová (Tur.) - Ku Chung (Čína) 3:0

Konečné pořadí: 1. Sürmeneliová, 2. Ku Chung, 3. Borgohainová (Indie) a Jonesová (USA), 5. Lysenková (Ukr.), Panguanaová (Mos.), Čchen Nien-čchin (Tchaj-wan), Morontaová (Dom. rep.).

 • Do 75 kg, finále: Priceová (Brit.) - Li Čchien (Čína) 5:0.

Konečné pořadí: 1. Priceová, 2. Li Čchien, 3. Fontijnová (Niz.) a Magomedalijevová (Rus.), 5. Thibeaultová (Kan.), Raniová (Indie), Gramaneová (Mos.) a Bylonová (Pan.).

MUŽI:

 • Do 52 kg, finále: Yafai (Brit.) - Paalam (Fil.) 4:1

Konečné pořadí: 1. Yafai, 2. Paalam, 3. Bibossinov (Kaz.) a Tanaka (Jap.), 5. Veitía (Kuba), Zoirov (Uzb.), Escobar (Šp.), Martínez (Kol.).

 • Do 57 kg, finále: Batyrgazijev (Rus.) - Ragan (USA) 3:2.

Konečné pořadí: 1. Batyrgazijev, 2. Ragan, 3. Álvarez (Kuba) a Takyi (Ghana), 5. Erdenebat (Mong.), Walker (Ir.), Butdí (Thaj.), Avila (Kol.).

 • Do 63 kg, finále: Cruz (Kuba) - Davis (USA) 4:1.

Konečné pořadí: 1. Cruz, 2. Davis, 3. Bačkov (Arm.) a Garside (Austr.), 5. De Oliveira (Braz.), Mamedov (Rus.), Safiullin (Kaz.) a Abduraimov (Uzb.).

 • Do 69 kg, finále: Iglesias (Kuba) - McCormack (Brit.) 5:0.

Konečné pořadí: 1. Iglesias, 2. McCormack, 3. Walsh (Ir.) a Zamkovoj (Rus.), 5. Johnson (USA), Baturov (Uzb.), Madijev (Gruz.), Clair (Maur.).

 • Do 75 kg, finále: Sousa (Br.) - Chyžňak (Ukr.) k.o. ve 3. kole.

Konečné pořadí: 1. Sousa, 2. Chyžňak, 3. Bakši (Rus.) a Marcial (Fil.), 5. Amankul (Kaz.), Cedeňo (Dom. rep.), Valsaint (Haiti), Darčinjan (Arm.).

 • Do 81 kg, finále: López (Kuba) - Whittaker (Brit.) 4:1.

Konečné pořadí: 1. López, 2. Whittaker, 3. Chatajev (Rus.) a Alfonso (Ázer.), 5. Romero (Mex.), Machado (Br.), Malkan (Tur.), Jalidov (Šp.).

 • Do 91 kg, finále: La Cruz (Kuba) - Gadžimagomedov (Rus.) 5:0.

Konečné pořadí: 1. La Cruz, 2. Gadžimagomedov, 3. Teixeira (Braz.) a Nyika (N. Zél.), 5. Smjaglikov (Běl.), Reyes (Šp.), Abduljabbar (Něm.), Iašaíš (Jord.).

 • Nad 91 kg, finále: Jalolov (Uzb.) - Torrez (USA) 5:0.

Konečné pořadí: 1. Jalolov (Uzb.), 2. Torrez (USA), 3. Clarke (Brit.) a Kunkubajev (Kaz.), 5. Kumar (Indie), Pero (Kuba) a Verjasov (Rus.). Aliev (Fr.) byl diskvalifikován za nesportovní chování.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze