Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Finále MČR: skvělá atmosféra, tvrdé bitvy, kontroverze i zbytečné emoce!

  • Napsal Antonín Vavrda

Zdeněk Chládek vs. Robert Bilík / zdroj foto: Tomáš LiškaPLZEŇ – V sobotu večer skončilo v plzeňském Parkhotelu letošní seniorské setkání nejlepších tuzemských boxerů a boxerek patnácti finálovými boji. Zhruba tisícovka fanoušků tohoto sportu viděla v krásných prostorách Velkého sálu hotelu zajímavou podívanou...

Po předzápase se jako první do ringu postavily ženy. Ty nejdrobnější - ve váze do 48 kilogramů a z úspěšné obhajoby se nakonec radovala po těsném bodovém vítězství 2-1 zkušenější Vladimíra Malíková. Mladá Jana Prokešová se sice snažila, bojovala, pražská boxerka, která se chystá na listopadové mistrovství světa, ale měla duel jasně pod kontrolou.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Podobně jako ve váze další loňská šampionka – Jana Juranová. Ta další mladinkou soupeřku – Dinu Váchovou – zdolala naprosto jasně a zaslouženě 3-0 na body. Ještě rychleji pak obhájila svůj poslední titul Lenka Kardová, která na Bibianu Minaříkovou ve váze do 54 kilogramů vletěla takovým způsobem, že ta po prvním počítání v prvním kole odmítla dále pokračovat.

Po nich se šlo i na mužské váhy. V té do 56 kilogramů se mistr republiky z roku 2013 Erik Huliev postavil Eriku Barákovi v odvetě za jejich nedávné interligové střetnutí. Výsledek byl ale i tentokrát stejný. Pražský bojovník postupně vyzrává ve zkušeného boxera a právě díky nim si dokázal s nebezpečným protivníkem poradit – 3:0 na body.

FINÁLOVÉ VÝSLEDKY 22. MISTROVSTVÍ REPUBLIKY V BOXU MUŽŮ A ŽEN

Daniel Táborský vs. David Hošek / zdroj foto: Tomáš Liška

Ženy (první vždy uvedená vítězka):

Váha do 48 kg: Vladimíra Malíková vs. Jana Prokešová – WP 2:1 (40:35, 40:36, 37-39)
Váha do 51 kg: Jana Juranová vs. Dina Váchová – WP 3:0 (40:33, 40:33, 40:32)
Váha do 54 kg: Lenka Kardová vs. Bibiana Minaříková – TKO 1. kolo
Váha do 57 kg: Lucie Sedláčková vs. Petra Částková – WP 3:0 (40:32, 40:31, 39:34)
Váha do 60 kg: Petra Šimáčková vs. Soňa Valachová – WP 2:0 (38:38, 40:36, 39-37)
Váha do 64 kg: Martina Schmoranzová vs. Michaela Myslivečková – TKO 2. kolo
Váha do 69 kg: Ester Konečná vs. Lenka Petříková – WP 3:0 (40:32, 40:34, 39:36)

Muži (první vždy uvedený vítěz):

Váha do 56 kg: Erik Huliev vs. Filip Barák – WP 3:0 (30:27, 29:28, 29:28)
Váha do 60 kg: Erik Agateljan vs. Erik Alojan – WP 2:1 (29:28, 29:28, 28:29)
Váha do 64 kg: Miroslav Šerban vs. Viktor Agateljan – WP 3:0 (30:27, 30:27, 30:27)
Váha do 69 kg: Zdeněk Chládek vs. Robert Bilík – WP 3:0 (29:28, 30:27, 29:28)
Váha do 75 kg: Vít Král vs. Vladimír Lengál – WP 2:0 (20:18, 20:17, 19:19)
Váha do 81 kg: Tomáš Bezvoda vs. Marek Vaněček – WP 3:0 (30:26, 30:27, 30:27)
Váha do 91 kg: Daniel Táborský vs. David Hošek – WP 3:0 (30:27, 29:28, 29:28)
Váha nad 91 kg: Pavel Šour vs. Lukáš Wacker – WP 3:0 (30:27, 30:25, 30:26)

Poté dle nového scénáře České boxerské asociace (ČBA), kdy se postupovalo podle vah, nikoliv dle toho, zda boxují ženy, či muži, opět vstoupily do ringu dámy. Nejprve ve váze do 57 kilogramů Lucie Sedláčková a Petra Částková a dvě z nejkrásnějších českých bojovnic se rozhodně nešetřily.

Prvně jmenovaná toužila po prvním seniorském titulu a konečně se jej také dočkala. Částková výrazně ztrácela už po prvních třech kolech – i vinou dvou přísně stržených bodů za napomínání kvůli stahování hlavy soupeřky – a ve čtvrtém již nedokázala při „hře vabank" Sedláčkovou poslat k zemi, což byla její jediná možnost na zvrácení výsledku.

Ve váze do 60 kilogramů si to následně rozdaly Petra Šimáčková a loňská šampionka „57" Soňa Valachová. Ta začala duel lépe, jenže postupně začala získávat navrch jihočeská boxerka a výsledkem nakonec bylo její těsné, leč zasloužené vítězství 2-0 na body.

První vlnu emocí vzbudilo následující finále mužů ve stejné váze mezi Eriky Alojanem a Agateljanem. Druhý jmenovaný dokázal svojí šikovností a přesností získat pro sebe první kolo, Alojan pak zásluhou dravosti, zlepšení pohybu i úderů dějství druhé. Rozhodnout tak muselo kolo poslední (po dvou to bylo u všech tří bodových 19-19!).

V něm už ústecký Agateljan zjevně tuhnul, zatímco Alojana hnali jeho kamarádi z Pražského Rohovníka a fanoušci do ofenzivy. V ní byl nejen tvrdý, ale i poměrně přesný, zatímco jeho soupeř se až na závěrečnou půlminutku už na nic výraznějšího nezmohl. Verdikt bodových? 2-1 pro Agateljana!

Následující souboj v „64" skončil mezi ženami stejně, jako poslední dva roky – triumfem vítězné Martiny Schmoranzové, slzami smutku poražené bojovnice Michaely Myslivečkové, u které je momentálně srdíčko větší, než schopnosti potřebné porazit dlouhodobě nejlepší tuzemskou boxerku.

Mezi muži stejnou váhu opanoval Miroslav Šerban, který se na trůn uvolněný Zdeňkem Chládkem vrátil po roční přestávce. Zajímavý duel s Viktorem Agateljanem opanoval jasně 3-0 na body a překazil tak sourozenecké mistrovské double.

Poslední ženské finále – ve váze do 69 kilogramů – pak bylo jednoznačnou záležitostí Ester Konečné. Ta se dokázala zkušeně popasovat s Lenkou Petříkovou, se kterou si dělala často v ringu, co chtěla. Poražené ale slouží ke cti, že bojovala všechna čtyři vypsaná kola, přestože už po tom prvním bylo zřejmé, že je to pro ni prohraná bitva.

Následoval pro mnohé první vrchol večera – duel o krále „69" a de facto i reprezentační jedničky mezi Zdeňkem Chládkem a Robertem Bilíkem. V hodně vyrovnaném souboji dvou kamarádů, kteří spolu i pravidelně trénují, nakonec vyzněl ve prospěch prvně jmenovaného. Ten sice Bilíka nesmetl, ve všech třech kolech měl ale vždy o něco navrch a duel vyhrál mimo jiné i díky svým obrovským zkušenostem.

Podivné okamžiky, které budou mít nejspíše ještě dohru, přineslo finále váhy do 75 kilogramů. Do něj nastoupil brněnský Vít Král, i přestože si z pátečního semifinále přinesl nepříjemný cut nad levým okem. Ve finále jej poslal už v prvním dějství Vladimír Lengál na zadek, jenže Král bojoval dále a to i přesto, že se mu „nečekaně" obočí opět otevřelo.

Souboj ale ve druhém pokračování příliš nezvládl ringový rozhodčí, který jej zhruba po půl minutě ukončil, ovšem bez předchozí konzultace s lékařem a přestože Královi v tu chvíli rána nijak nekrvácela! To, co se dělo poté, připomínalo guláš. V takovém případě nešlo zápas vyhlásit TKO, ale muselo dobodovávat.

Jenže problém byl zároveň v tom, že ringový po verdiktu box-stop v následných dohadech se supervizorem i emocemi mezi šestnácti provazy zapomněl zápas ukončit a ještě jednou si také přivolal na pomoc lékaře, který by ale nebyl proti pokračování.

V návalu vzteku následně Král zahodil obě rukavice a zakopl chránič zubů, čímž si koledoval o diskvalifikaci, stejně jako překvapený Lengál, který rukavice sundal také. Při dobodovávání pak vyhrál 2-0 prvně jmenovaný, ovšem emoce ani poté příliš neutichaly. Určitě není bez zajímavosti, že tento souboj rozhodoval stejný sudí, jako páteční „ošetřovací divadlo" mezi právě Králem a Vodárkem.

Boj o mistra republiky o uvolněný titul ve váze do 81 kilogramů naštěstí emoce přece jen utišil. Mladý Marek Vaněček nedokázal navázat na své předchozí dva výkony a přílišným respektem vůči tvrdosti a síle soupeře dal Tomáši Bezvodovi šanci na zisk titulu, který jí soustředěným výkonem nepohrdl.

Bez respektu se naopak do sebe dle očekávání pustili v boji o titul ve váze do 91 kilogramů Daniel Táborský a David Hošek. Pražský souboj dvou velkých rivalů, které přijely povzbudit početné skupinky fanoušků, měl ale svého krále de facto od začátku.

Táborský soustředěným výkonem, kdy postupně přidával na tempu, Hoška nakonec doslova utahal. Rváč Pražského Rohovníku sice bojoval po dvou těžkých předchozích zápasech až do posledního gongu, o tom, že prohrál, ale tentokrát nebylo pochyb. Táborský tak mohl oslavit třetí domácí seniorský titul a plně se soustředit na další cíl – příští mistrovství Evropy.

Závěrečný souboj supertěžkých vah – Lukáš Wacker vs. Pavel Šour – měl od začátku jasného favorita v osobě druhého jmenovaného, který ji dokázal bezezbytku naplnit. Wacker dřel, nechal v ringu srdce, ve střetnutí plzeňských parťáků z pořádajícího klubu Chimera, ale neměl nárok.

Organizátor celého šampionátu tak potvrdil středeční slova o tom, že cítí velkou formu a jde si pro titul. Jediné, co jej tak může mrzet je fakt, že si nejspíše zlomil palec na ruce a letos jej už fanoušci – stejně jako například Hama Aperjana (roztržené obočí z pátečního semifinále mu museli v nemocnici sešít a v Interlize už letos za Prostějov nenastoupí) – nejspíše v ringu neuvidí.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze