Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Finále MČR: Chládek mladý talent na trůn nepustil, supertíhu ovládl obr Šálek

  • Napsal Antonín Vavrda

Kotrč vs. Chládek / zdroj foto: Tomáš LiškaKotrč vs. Chládek / zdroj foto: Tomáš LiškaPRAHA – V Brandýse nad Labem vyvrcholil v sobotu večer program 24. mistrovství ČR v boxu mužů a žen dvanácti finálovými boji. A rozhodně se bylo nač dívat.

Už v sobotu oslavily domácí tituly Jana Prokešová (váha do 48 kg) a Kateřina Csiscaiová (váha do 75 kg), v neděli k nim přibyly další tři ženy a devět mužů.

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

Jako první vstoupily do ringu Petra Laštovková a Jana Juranová, aby si to rozdaly o pás šampionky ve váze do 51 kg. Zkušenosti z 88 duelů dokázala v devátý domácí titul v řadě přetavit brněnská Juranová, která nedala dravé, leč ne tak přesné a technicky vyzrálé Laštovkové šanci.

Stejně jako loni okusila hořkost finálové porážky ve váze Petra Šimáčková, která se stala domácí šampionkou v roce 2014 ještě ve váze do 60 kilogramů. „57“ je jí ale i na druhý pokus zapovězená, po Alici Šrámkové podlehla také Lence Kardové, která tak po dvou titulech z let 2013 a 2014 ve své „54“ bere po loňské absenci zaviněné zlomenou rukou další domácí zlato.

„Byl to těžký rok, loni jsem bohužel nemohla startovat, letos mi nevyšel na jaře pokus dostat se na olympiádu. Hodně mě to mrzelo. Jsem ráda, že mám další titul, jsem za něj moc šťastná,“ řekla Profiboxing.cz, následně přidala na svém facebookovém profilu poděkování trenérům i svým nejbližším.

A nejen ona s nadějí vyhlíží blížící se kongres AIBA (Mezinárodní boxerská federace), kde možná dojde nejen na změnu pravidel (ze 4x2 minuty by měly ženy boxovat 3x3 minuty), ale i na sundání helem u žen (v elitní kategorii) a také na případný postup federace směrem k rozšíření tří ženský vah na olympijských hrách (do 48 kg, do 60 kg a do 75 kg) o další tři.

Právě v jedné z těchto olympijských vah – do 60 kg – si to ve Sportcentrum Brandýs na Labem rozdaly ve finále Petra Svítilová z Kladna a Kateřina Humlová z pražského Rohovníku. A po bojovném souboji nakonec slavila druhá jmenovaná, povoláním fyzioterapeutka. Kladenské boxerce a partnerce Dušana Kabáta tak nevyšla pomsta za loňské finále.

KOMPLETNÍ FINÁLOVÉ VÝSLEDKY Z MČR 2016 V BOXU MUŽŮ A ŽEN (tučně zvýraznění vítězové)

Váhová kategorie Červený roh Modrý roh Výsledek
Váha do 48 kg (ženy) Jana Prokešová Lucie Bínasová WP - 5:0
Váha do 51 kg (ženy) Petra Laštovková Jana Juranová WP - 4:0
Váha do 57 kg (ženy) Petra Šimáčková Lenka Kardová WP - 5:0
Váha do 60 kg (ženy) Kateřina Humlová Petra Svítilová WP - 5:0
Váha do 75 kg (ženy) Kateřina Csiscaiová Lenka Dudková WP - 3:0
Váha do 52 kg (muži) Jaroslav Douhopolov
Ondřej Dudek WP - 5:0
Váha do 56 kg (muži) Ivan Pavljuk Erik Hulijev WP - 5:0
Váha do 60 kg (muži) Hamo Aperjan Lukáš Dekýš WP - 5:0
Váha do 64 kg (muži) Erik Agateljan Pavel Polakovič WP - 5:0
Váha do 69 kg (muži) Zdeněk Chládek David Kotrč WP - 5:0
Váha do 75 kg (muži) Miroslav Juna Vitalij Bojko WP - 5:0
Váha do 81 kg (muži) Jan Mužík Martin Podlucký WP - 5:0
Váha do 91 kg (muži) Tomáš Ivachov Marek Vaněček WP - 5:0
Váha nad 91 kg (muži) Dominik Musil Tomáš Šálek WP - 4:1

Poté už přišli na řadu muži. Ve váze do 52 kg se radoval prostějovský skladník Ondřej Dudek, který dokázal 5:0 vybodovat pro změnu zedníka z Prahy Jaroslava Douhopolova, pro kterého to byla v šestém amatérském duelu teprve první porážka.

Následovaly váhy, které mají v posledních letech pro sebe pronajatí bijci s arménskými kořeny. A změna nenastala ani tentokrát. V „56“ slavil po soustředěném výkonu Erik Hulijev, který tak potvrdil, že na domácí půdě neprohrává a už vůbec ne s českými soupeři. „Moc děkuji nejlepšímu trenérovi Míťovi Soukupovi a také svému silovému kouči Janu Jankovičovi. A také manažerovi Pavlu Hynkovi, který nám kolem Pražského rohovníku věnuje spoustu času,“ radoval se po dalším triumfu Hulijev.

A ač to opakujeme v každém článku, je nepochopitelné a zarážející, že ani v pětadvaceti letech a po takové dominanci na tuzemskými boxery nemá české občanství a nemůže reprezentovat zemi, ve které žije, na mezinárodní scéně.

Váhu do 60 kg ovládl znojemský Hamo Aperjan, přestože na pátý mistrovský titul se nadřel ve finále možná nejvíce ze všech. Lukáš Dekýš z Ostravy byl v prvním kole lepším boxerem, a i v dalším pokračování dokázal Aperjana zasahovat tvrdými crossy ze zadní ruky. K jeho smůle ale padalo těchto viditelných a tvrdých zásahů pomálu.

Otevřený účet měli ve finále váhy do 64 kg také Erik Agateljan a Pavel Polakovič, který loni slavil titul poté, co v semifinále vyřadil hodně těsně (a sporně?) právě mladšího z bratrského dua Agateljanů. A duel dle toho také vypadal, Agateljan do něj vlétl doslova po hlavě a v prvním kole z toho byl občas spíše wrestling než box.

V dalším průběhu se ale oba mladí kohouti uklidnili (byť v klinčích a po povelu stop často nevěděli, kdy přestat) a prvně jmenovaný ukazoval velký fyzický fond a vůli zvítězit, druhý pak šikovnost, obranu a přehled. U bodových rozhodčích nakonec zvítězila přece jen větší dravost Agateljana, který tak do své sbírky přidal už šestý domácí titul (ve všech věkových kategoriích).

Chládek vs. Kotrč / zdroj foto: Tomáš LiškaChládek vs. Kotrč / zdroj foto: Tomáš Liška

Následoval další očekávaný duel – ve váze do 69 kg si to rozdali šestadvacetiletý Zdeněk Chládek a o devět let mladší David Kotrč, který se minulý týden vrátil z juniorského mistrovství světa. A mladík, který teprve 19. prosince oslaví plnoletost a bude tak moct třeba moct zapít medaili z domácího seniorského šampionátu, ukázal, že je velkým českým příslibem do budoucnosti.

Proti Chládkovi předvedl precizní techniku a také boxerskou inteligenci, druhou stovku svých zápasů ale otevřel proti skvěle připravenému soupeři, který se prezentoval svým nejlepším výkonem na letošním domácím šampionátu, a potvrdil, že mu spolupráce s Michalem Soukupem svědčí. Kotrče postupně přeboxoval nejen svojí silou, ale také úderovou kadencí, především ve třetím kole pak byl rozdíl mezi oběma bojovníky v ringu hodně výrazný.

Zatímco Kotrč si tak bude muset ještě minimálně rok počkat na to, až přidá k šesti titulům v mládežnických kategoriích i první seniorský, pro Chládka šlo už o deváté vítězné finále mezi muži a celkově sedmnáctý domácí vavřín.

To ve váze do 75 kg bylo jasné, že poznáme mistrovského premianta. Vitalij Bojko ani Miroslav Juna se žádným výraznějším úspěchem na domácím šampionátu pyšnit až do letoška nemohli. Bojko, další svěřenec kouče Michala Soukupa, pak dokázal díky své šikovnosti a pohybu přetavit druhou účast na setkání nejlepších českých boxerů v první mistrovský titul, Jun nakonec musel při debutu vzít zavděk „jen“ stříbrem a semifinálovým skalpem zkušeného Michala Vodárka (což také není k zahození).

Slavící Vitalij Bojko / zdroj foto: Tomáš LiškaSlavící Vitalij Bojko / zdroj foto: Tomáš Liška

A potřetí v řadě a celkově pošesté ve finálový den si zaboxoval o domácí titul ve váze do 81 kg Martin Podlucký, obhájce zlata ze Znojma. S trochou nadsázky se dá říct, že zažil malé deja vu, když byl jeho finálový soupeř Jan Mužík nejen vzhledem a postavou, ale také boxerským stylem, až extrémně nápadný jeho loňskému finálovému soupeři Tomáši Bezvodovi.

Stejně jako loni s Bezvodou i tentokrát s Mužíkem si dokázal Podlucký poradit, přestože především ve třetím kole už možná více než se soupeřem bojoval s odcházející kondicí. Nakonec si ale dokázal zpříjemnit rok 2016, který mu na jaře tak pokazili bafuňáři nepochopitelnou stopkou těsně před startem evropské olympijské kvalifikace.

Finále Podluckého s Mužíkem pak mělo krásnou sportovní dohru, když poražený bijec krátce po duelu našel svého přemožitele v jeho šatně a sportovně mu pogratuloval k vítězství, přestože šlo o hodně vyrovnanou bitvu. Třiadvacetiletý Rohovník pak završil parádní bilanci svého kouče v sobotních finálových bojích na letošním domácím šampionátu – všech šest jeho svěřenců vybojovalo český titul!

Martin Podlucký vs. Jan Mužík / zdroj foto: Tomáš LiškaMartin Podlucký vs. Jan Mužík / zdroj foto: Tomáš Liška

První seniorský vavřín pak pro sebe uzmul ve váze do 91 kg mladý ostravský talent Marek Vaněček, který si dokázal po velkém boji poradit s prostějovským Tomášem Ivachovem. A to přesto, že ve finále podal během tří dnů v Brandýse nad Labem jasně nejslabší výkon. „Finále jsem takticky nezvládl, ale nakonec jsem ho urval srdcem. Soupeř byl kvalitní, ale nakonec odpadl fyzicky,“ řekl Profiboxing.cz jednadvacetiletý bijec z KT Box Poruba.

V roce 2008 zvítězil v Brandýse prostějovský Dominik Musil na domácím šampionátu ještě v juniorské kategorii. O osm let později měl šanci na avizovaném posledním českém mistrovství kruh uzavřít druhým titulem mezi muži. Jenže do cesty se mu postavil úřadující juniorský šampion Tomáš Šálek.

A duel téměř dvoumetrových a více jak 110 kilových obrů nakonec ovládl právě ústecký svěřenec Vasila Larionova. Šálek lépe začal, v prvním kole byl přesnější a lehce navrch měl i v kole číslo dvě. Zvýšená aktivita Musila v posledním dějství už ke kýženému obratu nevedla, a tak ten v den svých 26. narozenin zakončil svoji amatérskou kariéru porážkou. Zda bude mít pokračování třeba v profesionální ringu, na to si budou muset fanoušci ještě nějaký ten pátek počkat.

Stejně jako na další domácí šampionát. Dle zákulisních zpráv by ale ten mohli a měli sledovat v přímém přenosu na jedné z tuzemských televizích, ze čtvrtfinále a semifinále by pak měla České boxerská asociace nabídnout živý stream přenos skrze svůj oficiální youtube kanál, tak jak tomu bylo letos a loni z finálového dění.

ŽIVÝ STREAM PŘENOS Z FINÁLE MČR 2016 V BOXU MUŽŮ A ŽEN

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze