Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Miluje Beethovena, hraje šachy, kouzlí s kartami. Vyčaruje pomstu za drsné K.O.?

  • Napsal Antonín Vavrda

Torrez koláž k OHTorrez koláž k OHPRAHA – Sice se na rozdíl od posledních dvou olympiád nedočkáme v posledním boxerském zápase turnaje pod pěti kruhy britského zástupce, vůbec to fanoušky rohovnického sportu nemusí mrzet. Finále supertíhy (v neděli v 8:15 na Eurosportu) mezi Uzbekem Bachodirem Jalolovem a Richardem Torrezem Jr. napsalo první díl jejich příběhu už před dvěma lety, ve čtvrtfinále mistrovství světa v Jekatěrinburgu.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Když se v Los Angeles 1984 poprvé boxovalo na olympijských hrách v supertěžké váze nad 91 kilogramů, vypadalo to na americkou dominanci, když ve finále zdolal Tyrell Biggs – ano, ten Biggs, který nepustil kontroverzně do LA jistého Mika Tysona – Itala Franceska Damianiho a o čtyři roky později Kanaďan Lennox Lewise další známé jméno – Riddicka Boweho.

Jenže od té doby se do tradičně posledního duelu boxerského šampionátu nejen pod pěti kruhy americký boxer nepodíval. Dokonce v této váze nevybojoval žádnou medaili. Jaký to rozdíl proti Britům, či třeba i Italům. Obecně supertíze dalších sedm olympiád dominovali Evropané.

Až se objevil dvaadvacetiletý mladík z kalifornského Tulare. „Možná nejsem nejrychlejší. Možná nejsem nejsilnější. Ale jsem rozhodně jeden z nejlépe připravených,“ usmívá se věčně usměvavý pořízek, který má neustále při ruce balíček karet. „Právě jsem se naučil nový trik. Je to skvělý způsob, jak ve vesnici prolomit s někým ledy a vyměnit si odznáčky,“ vypráví krátce poté, co v semifinále dvakrát poslal na zem Kamšybeka Kunkabajeva a poté mu zlomil nos.

Torrez v TokiuTorrez v Tokiu

Torrez v TokiuTorrez v Tokiu

Roh kazašského leváka následně duel zabalil.

O kolo dříve zastavil medailové ambice dalšího spolufavorita turnaje, který se dvakrát představil také v Česku – Kubánce Dainiera Pera. Nyní ho ale čeká soupeř, který v amatérském ringu budí hrůzu jako už dlouho nikdo.

Sedmadvacetiletý levák Bachodir Jalolov z Uzbekistánu s profesionální bilancí 8-0 (8 KO). V očích mnoha expertů je to budoucí profesionální mistr světa. „Ten chlap by měl boxovat s Deontayem Wilderem, ne s mladým nezkušeným amatérem,“ nechal se před dvěma lety slyšet šéf federace WBC Mauricio Sulajmán. Důvod jeho výbuchu?

Jalolov tehdy ve čtvrtfinále světového šampionátu Torreze drtivě knockoutoval už v prvním kole, toho poté za dohledu šéftrenéra americké reprezentace dlouho křísili lékaři uprostřed ringu.

„Ten kluk měl už 120 amatérských zápasů. Je to prostě supertíha,“ reagoval nejen na Sulajmána britský novinář Ron Lewis: „Supertíha je stejná v amatérech i profesionálech. Nevšiml jsem si, že WBC klasifikuje váhy dle výšky, Torrez je taktéž sportovcem na plný úvazek. Na mezinárodní úrovni boxuje už pět let, těžko o něm lze mluvit jako o nezkušeném boxerovi.“

„Rozhodčí vás zavolá do středu ringu a vy se máte dotknout rukavic soupeře. Obvykle dávám ruce skoro až nad hlavu. Je to určitě zajímavé, ale neřeším to,“ neláme si Torrez hlavu s tím, že je 188 centimetry a údajně vahou těsně nad 91 kilogramů jednou z nejmenších supertíh vůbec. O přechodu do těžké váhy vlastně ani neuvažuje.

Chce se poměřovat s těmi největšími chlapy planety. Tak, jako to dříve dělali jeho otec i dědeček, po kterých sdělil lásku k rohovnickému sportu. Ovšem nejen tu. Oba jeho rodiče jsou učitelé, on byl na střední škole premiantem třídy (ano, už tehdy boxoval). Před čtyřmi lety proto pochopitelně chtěl zamířit na vysokou, ale přišla pozvánka do kempu olympijského amerického týmu.

Torrez v TokiuTorrez v Tokiu

Torrez v TokiuTorrez v Tokiu

Torrez v TokiuTorrez v Tokiu

Torrez v TokiuTorrez v Tokiu

Torrez v TokiuTorrez v Tokiu

„Promluvil jsem si s rodiči a ti mi jasně řekli – měl bys tuhle šanci využít. Na univerzitu se můžeš vrátit kdykoliv,“ potvrdil slova britského novináře, že už se nějaký ten pátek věnuje boxu na plný úvazek. Tedy až na poslední covidový rok. To místo tréninku v halách s protivníky odjel na dědečkovu farmu a tam drtil kladivem cementové bloky, které u kanálu vysypávali místní farmáři.

Krom toho pomáhal i jinak, tahal těžké kameny, kbelíky s hlínou, pracoval s lopatou. Prostě dostal silový základ, který vám žádná tělocvična nikdy nedá. Možná i proto se vrátil v tak skvělé formě, vždyť od knockoutu od Jalolova v ringu neprohrál. Ano, zapsal porážku s Denisem Latypovem, jenže do duelu na turnaji v bulharské Sofii nenastoupil pro zranění z předchozího kola.

V jednom z posledních sportovních klání letošní olympiády se tak může kruh uzavřít. Opět proti sobě budou stát Jalolov a Torrez. Obrovský Uzbek, neméně velký favorit a o půl hlavy menší Torrez, nad kterou bude muset dát při ťuknutí rukavicemi své paže.

„Není to jen pro mě – olympiáda a ten sen. S tátou máme stejná jména, takže když vyhraji, vyhraje se mnou i on. Nejde jen o mě, jde o celou moji rodinu. Cítím, že jsem ve správný čas na správném místě. Mám existeční pocit, že je to osud,“ nezapře ani před zatím životním duelem svoji přemýšlivou povahu milovník Beethovena (a obecně klasické hudby), šachů (hraje i online na chess.com), který si píše vlastní deník snů a který psal semestrální práci o francouzském filozofovi Reném Descartovi.

„Miluji jeden Gándhího výrok: Žij, jako bys měl dnes zemřít. A uč se, jako bys měl žít věčně,“ dodává Torrez...

Torrez při prohře s Jalolovem na MS 2019Torrez při prohře s Jalolovem na MS 2019

Torrez při prohře s Jalolovem na MS 2019Torrez při prohře s Jalolovem na MS 2019

Torrez při prohře s Jalolovem na MS 2019Torrez při prohře s Jalolovem na MS 2019

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze