Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

WBC odstartovala boj za olympijský box. Sport by neměl trpět kvůli jednotlivcům

Mauricio SulejmanMauricio SulejmanMEXICO CITY – Mauricio Sulejman, prezident momentálně nejsilnější profesionální boxerské asociace – WBC – vyzval skrze svoji federaci k podpoře amatérského (olympijského) boxu, aby ten zůstal součástí zápolení pod pěti kruhy.

Loni na podzim odstoupil z pozice prezidenta AIBA (Mezinárodní amatérské boxerská asociace) kritizovaný Dr. Wu Čching-Kuo z Tchajwanu. Jenže jeho místo na konci ledna minimálně do listopadu obsadil Uzbek Gafur Rachimov, který byl dlouhé roky Wuovou pravou rukou.

VÍCE INFORMACÍ K SITUACI V AIBA:

Reakce Mezinárodního olympijského výboru (MOV), jehož součástí ovšem Wu stále je, na sebe nenechala dlouho čekat.

Ústy prezidenta Thomase Bacha z jihokorejského Pchjongčchangu, kde dneska odstartují zimní olympijské hry, do sídla AIBA ve švýcarském Lausanne MOV vzkázal, že se mu tato změna ani trochu nezamlouvá.

Zároveň stále platí pozastavení finančního toku z výboru směrem do AIBA na další roky směrem k olympiádě v Tokiu 2020. Rachimov musí do konce dubna MOV předložit novou zprávu, která rozptýlí pochybnosti o hospodaření jeho organizace (a také podezření z korupce a nedostatečných dopingových kontrol).

V opačném případě se nebudou rohovnického sportu týkat nejen letošní olympiáda mládeže, ale také ta seniorská za dva roky v japonské metropoli.

„Něco takového nemůžeme dopustit. Nemůžeme dovolit, aby pár lidí stály za koncem tohoto historického sportu na olympijských hrách. Každý, kdo miluje tento sport, měl by za něj bojovat. A proto chceme jít příkladem a startujeme kampaň 'Ano! Box na olympiádě!',“ řekl insidethegames.biz prezident WBC Mauricio Sulejman.

Výzva Mauricia SulejmanaVýzva Mauricia Sulejmana

Svá slova podpořil také na instagramu, kde tuto výzvu podpořil snímky slavných boxerských olympijských vítězů v čele s Muhammadem Alim či Georgem Foremanem.

„Dnes (ve středu) jsem měl možnost s Lennoxem Lewisem (olympijský a světový šampion), který se k něčemu podobnému staví podobně kategoricky, jako my. Jsme hlas boxu a je naší povinností bránit právo účasti tohoto sportu na olympijských hrách,“ pokračoval Sulejman, který stojí v čele jedné ze čtyř nejprestižnějších profesionálních organizací světa. A poslední roky té jednoznačně nejsilnější.

„Když byl Wu před více jak jedenácti lety zvolen do čela AIBA, nastoupil po dlouhé vládě Anwara Chowdryho, který provedl v amatérském boxu velké změny po mnoha skandálech především v bodování zápasů. Wuova vláda ale přivedla AIBA na úplné dno a málem ji zničila. Už před sedmi lety na toto upozorňoval můj otec. Byť jsou amatérský a profesionální box zcela odlišnými sporty, mají přímý vztah, který je důležitý,“ dodal mexický funkcionář.

Strhne ke své iniciativě i další mocné profesionálního boxu? A jak se k celé situaci postaví Rachimov, který přislíbil, že požadovanou zprávu MOV předloží a že po ní již nebude pochyb o tom, aby AIBA i nadále zůstala v olympijské rodině?

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2019 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze