Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Šok. Ukrajinský stroj schytal ve vyhraném finále brutální K.O., správně?

  • Napsal Antonín Vavrda

Sousa vs. Chyžňak ve finále OH 2021Sousa vs. Chyžňak ve finále OH 2021TOKIO/PRAHA – Boxerský turnaj na olympiádě v Tokiu zažil doslova šokující sobotní odpoledne (místního času). Pro mnohé nejlepší boxer současnosti v amatérském ringu – Ukrajinec Oleksandr Chyžňak – ve finále střední váhy prohrál do té doby jasně vyhraný duel s Brazilcem Hebertem Sousou.

Dvě kola boxoval jako z partesu. I ukrajinská média šestadvacetiletého Chyžňaka chválili, že se upustil od svého bezhlavého stylu rozjeté mlátičky, která více rozdá, než inkasuje, a o tři roky mladšího Brazilce si doslova vodil.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Jenže už start do kola číslo tři mělo být varováním. Aktuální amatérská jednička, která oficiálně neprohrála od nepovedené olympijské kvalifikace do Ria 2016 (za tu dobu se stal mistrem světa, mistrem Evropy i vítězem Evropských her), vlétla do Brazilce opět hlava nehlava. Opět se chtěl prát, přebíjet. Soupeře ponížit a zdemolovat. Ano, Sousa není knockoutér, ale je stále je to 75kilový chlap, který má skvělý cit a švih. Bronzový z posledního MS.

V polovině třetího kola přilétl skvěle načasovaný kontr z přední ruky, který sedl přesně na Chyžňakovu bradu, ten padl k zemi. Rozhodčí začal počítat. Ukrajinec se snažil rychle zvednout, ale až příliš rychle, nohy neposlouchaly. Indonéský sudí Mohammed Pohan Putra to moc dobře viděl a duel odmával.

„Okamžitě jsem vstal, nemohu říct, že bych nemohl pokračovat v boji. Po čtyřech, pěti vteřinách jsem se opět vzpamatoval, cítil jsem se dobře, nevím, proč rozhodčí zápas okamžitě přerušil, když normálně se počítá do devíti. Nevím, proč mi nedovolil pokračovat,“ smutnil po konci duelu Chyžňak. To ještě nejspíše neviděl na videu neviděl, že se sice opravdu zvedl po tomto časovém úseku, ale jeho nohy rozehrály skoro až národní tanec hopak.

A nejspíše to neviděl ani šéf ukrajinského boxu Vladimir Providus: „Aby byl box boxem, ne divadlem rozhodčího, měli by být na olympiádu vybírání profesionálové, ne šoumeni, kteří nerozumí historii boxu a nemají smysl pro fair-play. Tohle rozhodnutí připravilo našeho Sašu o zlatu.“

Dlužno dodat, že byl v tomto názoru – vedle některých fanoušků – osamocen. „Rozhodčí ho ochránil před resuscitací, která by následovala,“ řekl pro ukrajinský První kanál promotér Al Siesta, který je rodákem z Kyrgyzstánu.

HEBERT SOUSA O FINÁLE:
„Nemám tolik knockoutů, ale hodně se jim při sparingu věnuji, snažím se je natrénovat, správné údery a načasování. Vzpomněl jsem si na ty momenty a měl i trochu štěstí, to nezastírám.“

Na příliš nebezpečný styl Chyžňaka, kterým sice soupeře ničí, ale sám také zbytečně a moc inkasuje, poukázali následně po finále ukrajinští novináři a také jejich krajan, Ivan Redkač (23-6-1, 18 KO), zkušený to profesionální boxer, který je mimo jiné oblíbeným sparingpartnerem Mannymu Pacquiaovi.

„Nemám slov. Sašo, tak stupidní box? Přebíjená ve chvíli, kdy už jsi téměř jistě olympijským vítězem? Proč jsi v tom musel pokračovat? Proč jsi to dělal? Zotav se, změň trenéra, protože pokud půjdeš k profesionálům, tak se ti to vymstí. Rukavice tam jsou jiné, je to jiný sport, jiná bolest, buď připraven,“ vzkázal svému krajanovi Redkač.

„Stalo se, co se stalo, byla to Boží vůle, a i za tu mu děkuje. Vždy dělá věci z nějakého důvodu,“ reagoval posléze už trochu reálněji Chyžňak. „Chtěl jsem vyhrát, chtěl jsem olympijské zlato, ale to se nepovedlo, takže je potřeba to udělat vše znovu. Budu s ním znovu bojovat, budu znova bojovat o olympijské zlato,“ dodal rodák z Poltavy, kterému bude za tři roky v Paříži devětadvacet let. Jeho přemožitel naopak nečekaný triumf oplakal...

Vítězem ve váze do 52 kg se stal britský boxer Galal Yafai. Ve finálovém souboji porazil 4:1 Filipínce Carla Paalama a získal první medaili pod pěti kruhy, na předchozích hrách v Riu byl devátý.

Yafai, který má dva starší bratry – nyní již profesionální boxery Gamala a Kala – si dnešním triumfem nad Paalamem splnil sen. Ještě v roce 2015 pracoval jako dělník v automobilce. Své předešlé zaměstnání Brit s jemenskými kořeny nenáviděl. „Nebudu lhát, nesnášel jsem to. Chtěl jsem být boxer. Nesnáším, když mi někdo říká, co mám dělat,“ řekl.

Kategorii žen do 51 kg ovládla bulharská boxerka Stojka Krastevová, ve finále porazila 5:0 úřadující vicemistryni světa Buse Naz Cakirogluovou z Turecka. Ve váze do 69 kg zvítězila Busenaz Sürmeneliová z Turecka, porazila 3:0 Ku Chung z Číny.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze