Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Brutálně zbil sudího. A boxerská kariéra mladíka skončila!

  • Napsal Antonín Vavrda

Vido Lončar atakuje rozhodčíhoVido Lončar atakuje rozhodčíhoZÁHŘEB – Zatímco Evropská boxerská unie (EUBC) i ta světová (AIBA) zatím odporný atak chorvatského boxera Vida Lončara (18) na rozhodčího na juniorském mistrovství Evropy v Záhřebu přecházejí, jako by se vůbec nestal, chorvatský i polský svaz jednají. A také záhřebská policie!

Co se přesně stalo? Ve druhém kole zápasu váhy do 81 kilogramů s Litevcem Algirdasem Baniliusem byl domácí Vido Lončar třikrát (hodně sporně) počítán hlavním sudím Maciejem Dziurgotem z Polska. Duel druhého kola této divize tak byl ukončen výsledkem TKO pro Litevce.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Oba boxeři odešli do svých rohů, sundat si rukavice, Lončar ale při návratu na vyhlášení výsledku nečekaně Dziurgota napadl a zbil ho doslova do krve. A to i přes duchapřítomnost dalších rozhodčích kolem ringu, kteří jej vytáhli po pár vteřinách za nohy mimo šestnáct provazů.

Česko-slovenská stopa v Záhřebu
Zatímco pořádající země má kvůli Lončarovi z ostudy kabát, česko-slovenským boxerům se v Záhřebu daří! Lukáš Dekýš bude dnes ve večerním programu od 18:00 hodin bojovat ve váze do 60 kilogramů s Gruzíncem Lašou Gurulim o postup do semifinále a tím i zajištění si minimálně bronzové medaile, kterou Česko na juniorském šampionátu vybojovalo naposledy v roce 2009 (zásluhou Zdeňka Chládka). Po něm se v ringu představí také slovenská supertíha Lukáš Garlík, který si v osmifinále poradil hladce 3-0 s Ázerbájdžáncem Mahammadalim Tahyrovem. Jejich snažení můžete sledovat v živých streamech na youtube ZDE! nebo ZDE!

Dle všeho to bylo naposledy, co se v něm Lončar v oficiálním amatérském zápase objevil. Chorvatský boxerský svaz během čtyřiadvaceti hodin od incidentu, který se stal v pondělním večerním programu šampionátu, oznámil, že mladému rváči udělil doživotní distanc ve všech soutěžích. Nyní čeká jen na schválení od EUBC a AIBA.

Je ale otázkou, kdy se jej dočkají. Obě hlavní boxerské federace totiž před problémem zatím schovávají hlavu do písku. Na ani jednom z webů není o incidentu žádná zmínka, je vynechám také z oficiálního reportu ze zápasových dnů.

Chorvati a hlavně Poláci, jejichž rozhodčí byl surově zbit a skončil v nemocnici se třemi zlomenými žebry, přeraženou čelistí a dalšími zraněními v obličeji, ale nečinně přihlížet nehodlají. A ani místní policie. Lončar totiž skončil v záhřebské vazební věznici a čeká na obvinění. Jelikož je již plnoletý, čeká jej s největší pravděpodobností soud.

Níže proto přidáváme oficiální stanoviska chorvatského a polského boxerského svazu.

PROHLÁŠENÍ CHORVATSKÉHO BOXERSKÉHO SVAZU

„Chorvatská boxerská federace se hluboce omlouvá všem Chorvatům, našemu sportu i městu Záhřeb za incident, kdy náš boxer Vido Lončar zaútočil a vážně zranil polského sudího Macieja Dziurgota během juniorského evropského šampionátu. Tímto se také hluboce omlouváme AIBA a EUBC, Mezinárodnímu olympijskému výboru, Chorvatskému olympijskému výboru, Ministerstvu školství a tělovýchově v Záhřebu za tento brutální útok.

Výkonná rada chorvatského boxerského svazu v pondělní na svém mimořádném zasedání rozhodla o celoživotním zákazu startů pro boxera Vida Lončara. Výkonný výbor také do konce policejního vyšetřování pozastavila činnost všem našim trenérům, kteří se ocitli během incidentu v ringu. Tímto se zároveň omlouváme všem, kteří byli kvůli ataku Vida Lončara jakkoliv zranění.

Zároveň se hluboce omlouváme rodině rozhodčího Macieja Dziurgota, který je stále v nemocnice. Vido Lončar je ve vazbě a my věříme, že chorvatská policie bude dělat svojí práci tak, jak má.

Bohužel, Vido Lončar způsobil svým chováním naší federaci nenapravitelné škody, stejně jako chorvatskému sportu, městu Záhřeb a jeho obyvatelům a celkově všem fanouškům tohoto olympijského sportu. Během pár vteřin shodil snahu všech výše zmíněných o zlepšení image boxu v Chorvatsku! Přijmete prosím naší upřímnou lítost!"

PROHLÁŠENÍ POLSKÉHO BOXERSKÉHO SVAZU PROSTŘEDNICTVÍM PŘEDSEDY ZBIGNIEWA GÓRSKIHO

„Vážení, s politováním Vás musím informovat o nepochopitelném incidentu, který se odehrál během pondělních eliminačních zápasů na 29. juniorském mistrovství Evropy v boxu v Záhřebu.

Po skončení zápasu mezi Videm Lončarem z Chorvatska a Algirdasem Baniliusem z Litvy ve váze do 81 kg, který v ringu rozhodoval polský sudí Maciej Dziurgot, se chorvatský boxer nedokázal smířit s tím, že zápas musel být ukončený ve druhém kole, a tak zaútočil na ringového sudího, kterého několikrát praštil pěstí. Stalo se tak v ringu, ještě před vyhlášením výsledku. Polský rozhodčí musel být následně převezený do nemocnice, kde mu byla poskytnuta zdravotní péče. Dle zpráv, které se k nám dostaly, je jeho stav stabilizovaný.

Polský svaz ale mezitím již zkontaktovat naši ambasádu v Chorvatsku, která začala v celé věci konat. Také jsme požádali Organizační výbor šampionátu a chorvatský boxerský svaz o pomoc a podniknutí náležitých disciplinárních kroků. Kromě toho jsme podnikli také další kroky tak, aby se našemu kolegovi dostalo takové pomoci, jakou si podobná situace žádá.

Rád bych zdůraznil, že v boxu – který má velmi bohatou a dlouholetou tradici – jednoduše nemůže být místo pro takové nepřípustné konání, který vrhá na náš sport pořádně černý stín. Boxerský zápas se vždy veden dle jasně stanovených pravidel, ve kterých je úcta jednoho k druhému jednou z hlavních priorit! Tím pádem se ani místo, kde se boxerské zápasy konají – tj. boxerský ring, se nikdy nemůže stát nějakou arénou, kde se budou jakýkoliv násilníci domáhat svých práv."

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze