Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Válka o olympijský ring v Tokiu. Bach tvrdí, že se obejde bez AIBA, ta hrozí soudy

Budou se takto radovat boxeři také v Tokiu?Budou se takto radovat boxeři také v Tokiu?LAUSANNE – Rozhodnutí o tom, zda a pod vedením koho bude amatérský box příští rok na olympijských hrách v Tokiu, se nezastavitelně blíží. A s ním také roste napětí mezi těmi, kdo o tomto rozhodnout – Mezinárodním olympijským výborem (MOV) a Mezinárodní boxerskou asociací (AIBA).

Rada MOV dostane 22. května zprávu o vyšetřování AIBA od komise, kterou loni sama sestavila. Už o týden dříve – 15. května – se v sídle AIBA v Lausanne (ve Švýcarsku má svůj „hlavní stan“ také MOV) sejde vedení této federace.

VÍCE O AMATÉRSKÉM BOXU:

Na něm se čelní představitelé amatérského boxu chtějí domluvit na společných krocích směrem k olympijskému hnutí ve chvíli, kdy výsledky vyšetřování budou nepříznivé a AIBA přijde o svůj status pořadatele boxerského turnaje v Tokiu 2020.

Prozatímní prezident federace, Maročan Muhammad Moustahsane dokonce agentuře AP řekl, že AIBA zvažuje v takovém případě i pomoc právníků a nebojí se přesunout jednání do soudní síně. Zároveň ale dodal, že by šlo až o poslední krok, který není v souladu s hodnotami AIBA.

To dlouholetý výkonný ředitel federace Tom Virgets byl daleko příkřejší. Tomu se nelíbily pár dní staré výroky předsedy MOV Thomase Bacha: „Pořádání sportovní akce není žádnou raketovou vědou. Takže pokud bude potřeba, určitě zvládneme uspořádat olympijský boxerský turnaj i bez AIBA. Je to skvělý sport, který na programu Her mít chceme. Jen záleží na tom, jak k tomuto kroku dospějeme.“

„Jeho slova nás velmi znepokojují. Jde především o sportovce. A my jsme stále v nejlepší pozici k tomu, abychom olympijský boxerský turnaj uspořádali. Máme znalosti, víme, co vše je třeba udělat. Poslední rok a půl jsme strávili tím, že se snažíme AIBA reformovat tak, aby bylo MOV spokojeno. A myslím, že je to znát,“ zaznělo od Virgetse.

„Prohlášení pana Bacha je pro nás velkým zklamáním, protože jsme věřili tomu, že jsme v lepší pozici,“ pokračoval. „Myslím, že místo podobných prohlášení bychom měli především komunikovat mezi sebou napřímo. To je jediná cesta k tomu, abychom vysvětlili MOV naše kroky a získali zpět ztracenou důvěru,“ dodal.

AIBA je v olympijské klatbě od loňského roku, kdy vyvrcholily problémy způsobené bývalým vedením v čele s ex-prezidentem Dr. Wu Čching-Kuem. Federace se dostala pod palbu kritiky za rozhodování na olympiádě v Riu 2016, najevo vyšly problémy s nedostatečným anti-dopingovým programem a také obří dluhy dosahující výše přes 15 milionů dolarů.

Tchajwanského funkcionáře následně nahradila jeho pravá ruka, Uzbek Gafur Rachimov, který je ve své vlasti zapojen do kriminální činnosti a byť mu nikdy nebyla prokázána, má zákaz vstupu na americké území a byl také v databázi Interpolu. I přes opakovaná varování MOV, že s jeho jmenováním do čela AIBA, nejsou spokojeni, odstoupil kontroverzní podnikatel až letos v březnu.

Patnáct měsíců před startem Her v japonské metropoli také nemá AIBA stanoveny regule pro kvalifikaci na olympiádu (jako jediný sport) a má také zakázáno kontaktovat její organizátory.

Definitivně jasno má být po zmíněném zasedání Rady MOV 22. května, o měsíc později – 26. června se pak bude na sjezdu MOV řešit, kdo bude boxerský turnaj pod pěti kruhy organizovat.

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2019 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze