Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Spasí hroutící a zadluženou AIBA Rus napojený motorkářský klub Noční vlci?

Umar KremlevUmar KremlevLAUSANNE – Příběh kolem problémů Mezinárodní amatérské boxerské asociace AIBA má další pokračování. Po jednání Výkonné rady MOV (Mezinárodní olympijský výbor) nabídl pomoc boxu jeden z členů Výkonného výboru AIBA, Rus Umar Kremlev.

22. května bude zveřejněna závěrečná zpráva vyšetřovací komise MOV, která bude předložena výkonného výboru olympijského sportu. Ten má nejpozději v červnu na svém kongresu rozhodnout o tom, zda bude box na olympiádě v Tokiu 2020 zastřešovat AIBA, nebo někdo jiný.

DALŠÍ NOVINKY K AIBA:

Federace, která sdružuje amatérský box, aktuálně nesmí pořádat žádné kvalifikační boxerské turnaje týkající se nejbližší olympiády. Zároveň AIBA přiznala MOV dluhy ve výši 16 milionů dolarů (zhruba 367 milionů korun).

Právě ty je ochotný uhradit Umar Kremlev. Ruský funkcionář, šéf domácího boxerského svazu, vice-prezident evropské boxerské unie EUBC a také člen Výkonného výboru AIBA.

Předně ale také manažer pohybující se v profesionálním boxu. Právě Kremlev stojí za kariérou bratří Dmitrije a Fjodora Čudinova, kteří jsou stejně jako spjati také s kontroverzním nacionalistickým motorkářským klubem Noční vlci.

Mluvčí ruské federace za Kremleva oznámil, že ten chce dluh uhradit ze svých osobních peněz tak, aby zachránil svůj milovaný sport. Ostatně to on sám prezentovat také v otevřeném dopise adresovaném prezidentu MOV Thomasi Bachovi.

„Jsem připraven splatit veškeré dluhy AIBA tak, aby nás oblíbený sport zůstal v olympijském programu. Zároveň vyčlením finance na rozvoj naší organizace. Chtěl bych, aby box zůstal v olympijské rodině a aby finanční problémy nebyly jedním z důvodů, proč je jeho budoucnost ohrožena... Jsem připraven začít jednat co nejdříve,“ zní mimo jiné v psaní od Kremleva.

Kremlevův dopis MOVKremlevův dopis MOV

Dalšími důvody jsou nedostatečný anti-dopingový program a také osoba loni na podzim zvoleného nového prezidenta AIBA, uzbeckého podnikatele Gafura Rachimova. Ten je dle Interpolu a amerických úřadů napojený na trestnou činnost ve své zemi. Navíc byl dlouhé roky pravou rukou loni svrženého – neméně kontroverzního – bývalého prezidenta Dr. Wu Čching-Kua z Tchaj-wanu.

Rachimov o víkendu ze své pozice odstoupil právě proto, aby dál neprohluboval spor s MOV, kterému jeho pozice vadila a opakovaně ji kritizoval. Jeho pozici zaujal do dalších voleb (musí se uskutečnit do 365 dní od odstoupení Rachimova) coby prozatímní prezident Maročan Muhammad Mustasan, šéf afrického boxu, pro kterého v pátek hlasovalo 23 z 25 členů výkonného výboru. Dva se hlasování zdrželi.

MOV sice odstoupení Uzbeka z čela AIBA kvitovalo s potleskem, jak ale informovalo v prohlášení, sankce proti federaci se netýkají jen jeho osoby.

To se potvrdilo ve středu, kdy AIBA skrze svého výkonného ředitele Toma Virgetse přiznala zmíněný šestnáctimilionový dluh. Stejně jako Kremlev ale zkritizoval postup MOV, který oba považují za „hloupý a katastrofický pro boxery celého světě, kteří jsou ponechání v nejistotě bez jakékoliv podpory a financování přípravy“.

„Nechápu, jak můžete cokoliv postavit nad blaho boxerů. Naši boxeři čekají, rozhodčí a úředníci čekají, fanoušci také,“ přidal Virgets, který si zjevně vzal samotné bijce jako živé štíty. Dle jeho slov AIBA pro splácení dluhů mimo jiné potřebuje právě olympijské hry, ze kterých plynou velké zisky (od sponzorů, televizí i samotného MOV).

Pokud zůstane AIBA čelním představitelem olympijského boxu, je schopna dle něj sama splatit dluhy do Her v roce 2014.

Na druhou stranu vyvstává otázka, když je účast v olympijské rodině tak výnosná, jak je možné dostat jednu z organizací na pokraj sebedestrukce a do dluhu 16 milionů dolarů...

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze