Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Revoluce v amatérském boxu. Vzniknou nové váhy, radovat se mohou hlavně obři

  • Napsal Antonín Vavrda

AIBA nové váhyAIBA nové váhyPRAHA – Mezinárodní boxerská asociace (AIBA) o tom sice ještě oficiálně neinformovala, ale amatérský (olympijský box) má před sebou další změny. A nejde jen o nové tváře v čele federace.

Minulý týden na velké tiskové konferenci prezident AIBA Umar Kremlev oznámil, že AIBA projde obřím auditem, který povede obávaný Richard McLaren, jehož vyšetřovací komise stojí za restrikcemi vůči dopingovým hříšníkům z Ruska (ano, Kremlev je také Rus).

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

K očistě boxu pak mají vedle nového generálního tajemníka Istvána Kovácse a McLarena pomoct například i šestinásobná mistryně světa, Indka Mary Komová, olympijský šampion Robert Cammarelle či legendární Roy Jones Jr.

Posledně dva jmenovaní mají ostatně s unfair velké zkušenosti. Italský obr asi jen tak nezapomene na olympijské finále v Londýně, kde dlouho vedl nad domácí nadějí Anthonym Joshuou, aby poslední kolo (bylo vyrovnané) jasně prohrál a duel pak k radosti zaplněné arény ztratil na pomocné body.

Zkušenost Jonese je ještě trpčí. V říjnu roku 1988 stanul ve finále olympijského turnaje v Soulu proti domácímu Park Si-hunovi. Toho jasně porazil, Korejec byl vlastně rád, že duel doboxoval. Jenže bodoví byli jiného názoru, 3-2 na body vyhrál domácí a jeden z nejlepších boxerů historie se tak stal smutnou postavou možná největší loupeže v boxerském ringu.

Cammarelle, Jones, Kremlev, Komová a KovácsCammarelle, Jones, Kremlev, Komová a Kovács

AIBA následně změnila několikrát způsob bodování, ovšem postupně se roztočila ruleta podvodů a korupce, která stála za tím, že po poslední olympiádě v Riu ztratila kontrolu nad amatérským boxem. Ten bude na olympiádě v Tokiu na přelomu července a srpna řídit sám MOV (Mezinárodní olympijský výbor).

Výše popsané změny ale mají pomoct k tomu, aby se AIBA oficiálně do olympijské rodiny opět vrátila. Ostatně se na to již mocně chystá. Důkazem budiž oficiální dopis poslaný na jednotlivé svazy po celém světě a podepsaný právě Kovácsem, ve kterém je návrh nových váhových kategorií.

NOVÉ VÁHY AMATÉRŮ, platné od 1. srpna 2021:

MUŽI A JUNIOŘI:

Minimumweight (minimální) do 48 kg
Flyweight (muší) do 51 kg
Bantamweight (bantamová) do 54 kg
Featherweight (pérová) do 57 kg
Lightweight (lehká) do 60 kg
Light welterweight (lehká velterová) do 63,5 kg
Welterweight (velterová) do 67 kg
Light middleweight (lehké střední) do 71 kg
Middleweight (střední) do 75 kg
Light heavyweight (polotěžká) do 80 kg
Cruiserweight (křížová) do 86 kg
Heavyweight (těžká) do 92 kg
Super heavyweight (supertěžká) nad 92 kg

ŽENY A JUNIORKY:

Minimumweight (minimální) do 48 kg
Light flyweight (lehká muší) do 50 kg
Flyweight (muší) do 52 kg
Bantamweight (bantamová) do 54 kg
Featherweight (pérová) do 57 kg
Lightweight (lehká) do 60 kg
Light welterweight (lehká velterová) do 63 kg
Welterweight (velterová) do 66 kg
Light middleweight (lehké střední) do 70 kg
Middleweight (střední) do 75 kg
Light heavyweight (polotěžká) do 81 kg
Heavyweight (těžká) nad 81 kg

„Skvělá zpráva pro náš sport,“ kvitovali změnu oba reprezentační kouči v česko-slovenských luzích a hájích Michal Soukup a Pavol Hlavačka, který bude v Tokiu společně se svým svěřencem Andrejem Csemezem. A nejsou jediní, pozitivní ohlasy chystané změny získávají po celém světě. Potvrzují tak jen fakt, že k nim došlo po širší diskusi napříč boxerskou rodinou. Což ostatně tvrdí i sama AIBA.

„Výkonný výbor AIBA hlasoval pro změnu váhových kategorií pro juniory i seniory na všech soutěžích AIBA s platností od 1. srpna 2021,“ zní v dopise zaslaném na národní federace. „Rozhodnutí bylo přijato po konzultacích se všemi stranami včetně soutěžního výboru, ženského výboru i národních federací,“ zní v něm dál.

Co to znamená v praxi?

U mužů už nebude mít amatérský box 10 vah, ale hned třináct. Což ocení především těžší borci. Přibyly váhy pod střední, a hlavně nad polotěžkou. Nově se objeví křížová divize do 86 kg, což může hodně pomoct především těm, kteří pendlují mezi bojovými sporty.

Ženských vah bude dvanáct, kdy není potřeba supertíha (nově nad 92 kg), ale nejvyšší váha bude startovat i nadále od 81 kilogramů.

„Uleví to boxerům při shazování a případném přecházení mezi vahami, což pro ně bylo dosud často ubíjející a zničující,“ zní z boxerského světa. „Věříme, že tento krok umožní většímu množství boxerů bojovat ve vahách, kde se cítí nejsilnější a nejpohodlněji. Tato inovace pomůže rozvoji boxu. Změny jsme učinili také pro bezpečnost boxerů při shazování,“ přidal se sám Kremlev.

AIBA bojuje proti unfairAIBA bojuje proti unfair

Jeho slova potvrzuje i následující tabulka. Zatímco dosud byl pouze mezi nejnižšími vahami rozdíl tří kilogramů, zatímco od lehkého velteru (do 64 kg) nahoru se šlo po pěti, šesti a následně i deseti kilogramech, nyní je postup pozvolnější.

Mezi prvními pěti kategoriemi je rozpětí u mužů tři kilogramy, mezi pátou a sedmou 3,5 kilogramů, mezi sedmou a devátou pak kilogramy čtyři, mezi devátou a desátou pět, následně se jde až do dvanácté po kilogramech šesti. „Supertíha nově startuje na 92 kilogramech a je neomezená,“ dodává AIBA.

U žen je rozdíl v prvních čtyřech vahách jen dva kilogramy, mezi čtvrtou a osmou kilogramy tři, následně už po jednotlivých vahách čtyři, pět a šest až po těžkou, která začíná na 81 kilogramech.

Že by se opravdu v amatérském boxu začalo blýskat na lepší časy? Každopádně bude zajímavé zároveň sledovat, jak se to dotkne olympijských her, pro které musí box váhové divize vybírat. V Tokiu se bude soupeřit v osmi mužských a pěti ženských vahách.

Umar KremlevUmar Kremlev

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze