Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

OSTUDA BOXU! V Riu byly zmanipulované zápasy, dle komise i finále Yoka vs. Joyce

  • Napsal Antonín Vavrda

Skandály AIBASkandály AIBALAUSANNE – Až jedenáct boxerských zápasů na olympijských hrách v Riu 2016 mělo být zmanipulováno. Platí to skandální souboj Rusa Vladimira Nikitina s Irem Michaelem Conlanem i finále supertíhy mezi Tonym Yokou a Joem Joycem. Vyplývá to z první zprávy nezávislého kanadského právníka Richarda McLarena, kterého si AIBA (amatérská boxerské asociace) najala pro vyšetření dění kolem pět let starého turnaje.

„Klíčoví lidé rozhodli, že pro ně neplatí pravidla. Mezi rozhodčími a ringovými sudími panovala atmosféra strachu, zastrašování a slepé poslušnosti,“ začal své dnešní on-line vystoupení před novináři celého světa.

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

Svá slova mířil na všechny funkcionáře a rozhodčí, kteří se podvolili přání bývalého dlouholetého prezidenta AIBA Wu Ching-Kua. A také jeho pravé ruky, výkonného ředitele AIBA Karima Bouzidiho. Právě ti řídili dlouhé roky veškeré dění v amatérském boxu. Tchajwanský funkcionář byl v čele AIBA v letech 2006 až 2017, kdy byl suspendován a následně odstoupil.

AIBA se od té doby potácí po jako otřesený boxer po ringu po tvrdém úderu soupeře. Tentokrát si ale jím byla ona sama. Nepomohlo ani následné dění, kdy byl na jeho místo dosazen Uzbek Gafur Rachimov, kterého vyšetřoval Interpol a měl dokonce zakázán vstup do USA. Ani současný šéf, Rus Umar Kremlev nemá na růžích ustláno.

Sice díky svým kontaktům na ruské ropné magnáty (má i blízko s prezidentu Vladimiru Putinovi) dokázal smazat sekyru 16 milionů dolarů, kvůli které se dostal federace na hranu bankrotu, Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ale zpochybňuje řádnost jeho volby a současné kroky, které by měli vést k očistě boxu a udržení olympijského statutu. Olympijský turnaj v Tokiu si každopádně MOV řídilo samo.

Nesměli se ho zúčastnit žádní supervizoři i rozhodčí z Ria (až na jednu oprávněnou výjimku tomu tak skutečně bylo) a McLarenova první zpráva čítající 149 stran potvrzuje správnost tohoto rozhodnutí.

Dr. Wu Ching-KuoDr. Wu Ching-Kuo

„Zápasy byly zmanipulovány pro peníze, pro výhody, které z toho AIBA plynuly, jako poděkování národním federacím a jejím olympijským výborům a někdy také organizátorům akcí za jejich finanční a politickou podporu. Box má problém a nejde o pravidla a procesy. Je to lidský problém. Až příliš dlouho lidé fungovali mimo pravidla,“ pronesl známý kanadský právník.

Právě on v minulých letech vedl vyšetřování systematického dopingu ruských sportovců a také se zabýval finančními machinacemi někdejšího dlouholetého předsedy světové vzpěračské federace Tamáse Ajána. Nyní funguje pod hlavičkou své vlastní agentury McLaren Global Sport Solutions.

Jeho první závěry jsou místy až děsivé a ukazují, jak byl celý systém provázaný, jak byl až diktátorsky řízen. Bouzidi se postupně zhostil pravomocí všech komisí, což všichni zainteresovaní nechávali být. Jakmile se mu to povedlo, dohlížel na jmenování rozhodčích, kteří moc dobře věděli, o co jde. Vždy před každým soutěžním dnem jim bylo jasně řečeno, kdo musí vybrané zápasy vyhrát.

Jen pro zajímavost, v té době byl šéfem této komise Muhammad Mustahsane. Tentýž Mustahsane, který nahradil předloni nahradil Rachimova na pár měsíců v čele AIBA.

Richard McLarenRichard McLaren

„Nikdo z těch, co s tím měli nějak něco společného by se nikdy v tomto sportu už neměli objevit,“ pronesl dnes McLaren. „Bylo na to zaděláno už minimálně od začátku 21. století přes události z roku 2011 a olympijské hry v Londýně 2012. Kvalifikační turnaje před Riem posloužily jako tréninkové hřiště ke korupci a manipulaci zápasů v samotném Riu. Na olympijské kvalifikaci byla metodologie manipulace vyladěna s myšlenkou na využití v Riu,“ pokračoval.

Co to znamená? Že negativně ovlivněny mohly být také hry v britské metropoli, kde se také zrodilo několik kontroverzních výsledků. Podobně jako v Riu doslova mlátily do očí výsledky finálových zápasů v supertíze, tedy posledního klání turnaje.

V Londýně hodně kontroverzně slavil Brit Anthony Joshua, který před pár dny ztratil své tři tituly mistra světa v těžké váze proti Ukrajinci Alexandru Usykovi, v Riu pak vyhrál Tony Yoka. A to přesto, že jej Joe Joyce – Joshuův krajan – jasně přeboxoval. Právě tento zápas McLaren dnes zmínil jako jeden z oněch jedenácti, které mohly být zmanipulovány.

Dále se pochopitelně pozastavil také u čtvrtfinále bantamové váhy (do 56 kg) mezi Vladimirem Nikitinem a Michaelem Conlanem, po kterém poražený Ir demonstrativně odmítal opustit ring a všechny kolem něj – především pak rozhodčí – počastoval zdviženým prostředníčkem (oba boxeři se už utkali také mezi profesionály a Conlan rivalovi prohru oplatil).

Za následná slova o „zkorumpovaném spolku“ (AIBA) dostal pokutu 10 tisíc eur, nikdy ji ale nezaplatil, jelikož zamířil mezi profíky. S ohledem na současnou situaci ji rozhodně už nikdy ani nezaplatí.

Joyce a YokaJoyce a Yoka

McLaren pak zmínil ještě jeden duel – semifinále lehké váhy mezi Sofianem Oumihou a Mongolem Otgondalaiem Dorjnyambuuem. Za tento duel byl nabídnutý úplatek 216 tisíc eur (250 tisíc dolarů), který ale nikdy nebyl vyplacen. Duel ovládl talentovaný Francouz dle zprávy za „velmi neobvyklé bodové shody“ všech pěti rozhodčích.

McLaren na závěr doporučil AIBA zvážit případné disciplinární kroky proti Dr. Wu, Bouzidimu a „vybraným pěti, či tříhvězdičkovým rozhodčím“ za manipulaci s výsledky a korupcí s tím spojenou.

„AIBA si najala pana profesora McLarena, protože nemáme co skrývat. Je to další krok k tomu, abych ukázaly, že to s reformními kroky pro zajištění sportovní integrity myslíme vážně,“ reagoval na první závěry kanadského právníka současný šéf AIBA Kremlev, který bude svůj post obhajovat při volbách v roce 2022. Už letos 12. prosince se uskuteční kongres, na kterém se bude rozhodně o čem bavit.

„V rodině AIBA by nemělo být místo pro nikoho, kdo zmanipuloval zápas. Využijeme také právní poradenství s ohledem na to, abychom věděli, jaké kroky můžeme podniknout proti těm, u nichž se zjistí, že se na jakékoliv manipulaci podíleli. Chceme zapracovat všechna užitečná doporučení do našeho rozvoje,“ dodal Kremlev tak trochu i směrem k MOV.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, olympijská rodina není stále s fungováním boxu spokojena. Dlužno ale dodat, že i ona má máslo na hlavě. Dr. Wu Ching-Kuo byl od roku 2012 ve výkonném výboru MOV, v roce 2013 (neúspěšně) kandidoval v prezidentských volbách proti současnému šéfovi Thomasi Bachovi, aby ale následně rok působil coby viceprezident Rady ASOIF (Asociace mezinárodních federací letních olympijských her).

Kremlev na konferenci McLarenaKremlev na konferenci McLarena

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze