Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Japonské šokující boxerské zlato. 'Hráčka' Irieová: Já ani nejsem dobrá na sporty

  • Napsal Antonín Vavrda

Sena Irieová slaví zlatoSena Irieová slaví zlatoTOKIO/PRAHA – Asi se to tak mělo stát. První boxerské olympijské zlato z Tokia skončila na krku domácího zástupce, teprve dvacetileté Seny Irieové, která ve finále váhové kategorie do 57 kilogramů porazila Filipínku Nesthy Peteciovou. Boxerský turnaj v japonské metropoli řídí po předchozích průšvizích AIBA sám Mezinárodní olympijský výbor (MOV), skupině pak předsedá Japonec Morinari Watanabe.

Japoncům se zatím na domácí covidové olympiádě daří, v medailovém pořadí jsou třetí za tradičními giganty z Číny a USA, z celkem 39 cenných kovů je hned 20 zlatých. Jenže většinu – 9 – posbírali ze svého národního sportu, juda.

Jednu přidal další tvrdý sport. Box. Od dívky, od které se to možná ani nečekalo. Určitě to nečekala ona sama. „Nejsem moc dobrá ve sportu, takže jsem snad ukázala dětem, které taky nejsou příliš sportovní typy, že mohou něčeho dosáhnout, pokud to nevzdají,“ byla první slova mladé dívky, která píše historii v několika ohledech.

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

Za prvé – je první japonskou ženou, která má olympijské zlato, dosud se to povedlo jen dvěma mužům: v roce 1964 také doma Takao Sakuraiovi, před devíti lety v Londýně triumfoval Rjota Murata, který si následně dokázal sáhnout také na světový titul mezi profesionály.

Irieová je první olympijskou šampionkou ze svého rodiště Jonagy, prefektury Tottori na ostrově Honšú. Od teď je tak jedinou ze 47 japonských prefektur bez zlata z pod pěti kruhů Okinawa.

„Cítím se poctěna, že se mi toto povedlo. Ale doufám, že jsem předala jisté poselství. Víte, když boxujete, mohou si o vás druzí myslet, že jste násilník, cholerik, ale tak to není. Jsem klidná, možná i stydlivá a podobně to mají ostatní členové národního týmu. Věřím, že se nám povede smýšlení lidí změnit,“ usmívala se dvacetiletý vysokoškolská studentka už se zlatou medailí na krku.

„Ne, ještě mi to nedošlo, ani, když jsem se šla převléct. Tolikrát jsem se musela štípnout do tváře, abych se ujistila, že se mi to nezdá. A stejně tomu nevěřím. Já si z toho zápasu nic nepamatuji,“ rozesmála se na tiskové konferenci.

Právě měla za sebou páté vítězství v Tokiu, tři z nich více než těsné. Včetně finálové na devětadvacetiletou soupeřkou ze země, která box díky Mannymu Pacquiaovi doslova miluje. Ostatně i Peteciovou po posledním boji, který rozhodlo až poslední kolo, přemohly silné emoce. Možná i díky gratulaci slavného krajana, senátora a možná i budoucího prezidenta.

Šťastná Peteciovኝastná Peteciová

Zasloužené, vždy i ona dokázala výjimečnou věc, také se stala první ženskou medailistou své země z boxerského olympijského ringu, na zlato Filipínci stále čekají (dosud mají 3 stříbrné a 3 bronzové). Zda úřadující světová šampionka nyní zamíří mezi profesionálky, se teprve uvidí, její přemožitelka, která má na kontě mezi seniory kolem patnáctky duelů (čtyři s Peteciovou s bilancí 3-1), o tom rozhodně neuvažuje.

„Chci svoji dosavadní kariéru korunovat studijním triumfem, takže až dokončím univerzitu, ukončím také svoji boxerskou kariéru. Miluji videohry, takže by bylo skvělé, kdyby mě zaměstnala některá společnost z tohoto průmyslu,“ dodala možná trochu překvapivě olympijská šampionka, která se připravovala na životní triumf v domácí tělocvičně Sugar Knuckle Boxing Gym. I když...

K boxu ji ostatně ještě na základní škole přivedla japonská sportovní herní manga série Ganbare Genki o chlapci, kterého vychovává svobodný otec a který se chce stát boxerem. Že by se tedy za čtyři roky kruh uzavřel?

Mezi muži zatím k žádnému medailovému překvapení nedošlo, ve velterové váze slavil Roniel Iglesias, který tak navázal na zlato z Londýna 2012, v polotěžké pak dominoval Arlen López, který před pěti lety v Riu triumfoval ve váze střední.

Další finálové duely jsou na plánu v následujících dnech, dnes v noci ve váze pérové (muži), v pátek v polotěžké (muži), v sobotu a neděli pak bude následovat po čtyřech duelech o olympijské zlato. Tradičně posledním soubojem bude ten v supertíze, kde si to rozdají favorizovaný Uzbek Bachodir Jalolov a dvaadvacetiletý Američan Richard Torrez, který nemá na soupeře ty nejlepší vzpomínky.

Před dvěma lety ve čtvrtfinále mistrovství svět v ruském Jekatěrinburgu jej už v prvním kole Jalolov tvrdě knockoutoval, což vzbudilo diskuse, zda je správné, aby profesionálové (především v této váze) mohli volně přecházet do amatérů a zpět. Sedmadvacetiletý bijec dlouhodobě žijící v Brooklynu už měl v té době za sebou šest profesionálních zápasů.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze