Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Historická chvíle. Amatérský box odmění stejně jako judo či karate medailisty MS

  • Napsal Antonín Vavrda

AIBA a prize money pro MSAIBA a prize money pro MSLAUSANNE – Už 75 let se konají světové boxerské šampionáty. Letos poprvé se na nich bude bojovat o celkové prize money vypsané pro medailisty. Amatérská boxerské federace AIBA zveřejnila, že pro mistrovství světa v Bělehradě vyčlenila na odměny 2,6 milionů amerických dolarů.

100 tisíc dolarů pro vítěze, 50 tisíc pro poraženého medailistu a 25 tisíc pro dva poražené semifinalisty, tedy držitele bronzové medaile. Toť první odměny v historii amatérských boxerských šampionátů. Těšit se z nich mohou cenných kovů ze šampionátu mužů, který v srbské metropoli odstartuje 24. října a finálovými boji vyvrcholí 5. a 6. listopadu.

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

„Je to poprvé, co jsme se k tomu kroku odhodlali,“ cituje tisková zpráva AIBA jejího prezidenta, Rusa Umara Kremleva. Ten tak pokračuje ve svých krocích, kterými se snaží dostat amatérský box zpět mezi vážené olympijské sporty.

Rohovnický sport totiž utrpěl výrazné rány v posledních letech, když se od olympijských her v Riu 2016 postupně provalilo několik korupčních skandálů bývalého vedení. Prvotní změny ale k ničemu nevedly, a tak se dostala AIBA do klatby MOV (Mezinárodního olympijského výboru), který v Tokiu sám organizoval boxerský turnaj (rozhodně ne bez chyb).

Po tvrdých dvou downech ale ten kritický, třetí naštěstí nepřišel. Kremlev, který dlouho vedl ruský box a má skvělé vazby na bohaté místní podnikatele (sponzorem MS bude průmyslový gigant Gazprom), krok po kroku vrací boxu respekt okolí.

Mimo jiné se mu povedlo zlákat na post generálního sekretáře AIBA Maďara Ištvána Kovacse, bývalého špičkového amatérského i profesionálního boxera, který dlouhé roky pracoval v elitních funkcích jedné ze čtyř nejprestižnějších boxerských federací WBO.

„AIBA chce tímto krokem poskytnou svým sportovcům spravedlivou šanci, aby si mohli vydělat na své živobytí. A myslíme, že i dodatečnou motivaci. Moc dobře vím, jak jsou tyto možnosti pro boxery důležité. Jsem šťastný za ty, kteří tuto šanci nyní dostávají. A také hrdý, že u toho mohu být coby funkcionář. Je to velký krok na cestě udělat z boxu úspěšný sport,“ přidal se ke svému šéfovi Kovacs, dvojnásobný amatérský mistr světa i Evropy, a hlavně olympijský šampion z Atlanty 1996.

„Všichni kluci si tyto peníze zaslouží, když si člověk uvědomí, jak dlouho dřou, kolik úsilí všechny stojí, aby se mohli světového šampionátu vůbec zúčastnit,“ pokračoval dál Kremlev, který ve svých slovech připomněl, že na MS mužů často startuje kolem 300 boxerů ze všech koutů světa. A letos tomu bude možná ještě více, místo deseti vah se totiž bude bojovat nově ve vahách třinácti.

„Víme, že tento krok je velkým přínosem pro naše boxery. Chceme, aby byli úspěšní v ringu, ale také soběstační a prosperující mimo něj,“ dodal Kremlev, čímž naznačil, že výhledově by nemělo zůstat „jen“ u odměn za medaile. A také, že se podobný krok chystá také pro ženy, které mají své mistrovství světa odděleně.

Jen tak pro zajímavost. Z dalších úpolových sportů, se kterými se může box na amatérské (olympijské) scéně porovnávat, je posledním, který se k tomuto kroku odhodlal. Účastníky světových šampionátu odměňuje judo, taekwondo i karate. Prvně jmenovaný sport, ve kterém mají Češi dvojnásobného olympijského vítěze – Lukáše Krpálka – pak oceňuje například na konci sezony i lídry žebříčků jednotlivých vah.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze