Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Extraliga v novém hávu. Šéf Táborský: Chceme špičkový box, žádný cirkus

 • Napsal Antonín Vavrda

RBC extraligaRBC extraligaTak trochu narychlo, pod tlakem ožívá nový projekt Real Boxing Cup (RBC), který má v kalendářním roce 2022 nahradit boxerskou extraligu amatérského boxu, která poslední roky strádala. Už v pátek by mělo proběhnout veřejné losování prvního víkendového kola, které se uskuteční příští sobotu a neděli v pražském hotelu Olšanka.


DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:


„Máme kvalitní boxery. Ti si zaslouží, aby se o nic vědělo, aby byli vidět. A aby měli zápasy,“ prohlašuje Daniel Táborský, bývalý český reprezentant, několikanásobný mistr republiky. Krom toho jde tak o hodně akčního mladého muže, který se nebojí nových výzev.

V posledních letech – pochopitelně těch před covidem – pořádal v Praze menší akci na podporu ženského boxu, postupně si buduje pozici trenéra ve svém klubu Real Fight Club, který sídlí na slavné to adrese K.T.S.O. Praha Honzy Vávry na Balabence.

Loni během léta a podzimu vymyslel nový koncept boxerské extraligy. „Podařilo se mi pro to získat Tipsport, kde mám své pravidelné boxerské sloupky pro sázkaře. K tomu ještě další menší sponzory a také několik nadšenců z různých profesí, ze kterých jsem si vytvořil menší tým,“ vypráví sedmadvacetiletý muž, který v amatérském ringu odboxoval na téměř dvě stovky zápasů.

ZAJÍMAVOSTI Z PRAVIDEL REAL BOXING CUPU (boxerská extraliga)

 • Pět vah pro muže a dvě váhy pro ženy.
 • O vahách rozhodují samy kluby po vzájemné společné dohodě.
 • Nominaci musí kluby dodat do pátku týden před víkendovým kolem.
 • Jména uvidí všichni až na startu živého losování, které proběhne na Youtube kanále RBC.
 • V sobotu se bude boxovat od 17:00 hodin, v neděli od 12:00 hodin o 3. místo, od 15:00 hodin finále.
 • Bodování je následovné: 1. místo 7 bodů, 2. místo 5 bodů, 3. místo 3 body, 4. místo 1 bod. Výhra před limitem znamená zisk 2 bodů navíc, neobsazení váhy je mínus 5 bodů.
 • Body se sčítají za jednu sezonu.
 • Stejně tak se body sčítají boxerům, kteří budou mít žebříčky dané váhy i napříč vahami.
 • Zápas finálového večera: 5 tisíc korun odměna pro vítěze.
 • Vítězství před limitem: 1 tisíc korun bonus pro boxera.
 • Boxeři ani týmy nesmí sázet na turnaje, pokud dojde k podezření ze zmanipulování, je boxer vyloučen z extraligy.
 • Lze vznášet protesty proti verdiktům. Ty jsou sice neměnné, pokud ale dojde nezávislá komise k závěru, že rozhodčí pochybil(i), dojde k jejich vyřazení z dalších turnajů extraligy.

Je třeba podotknout – peníze rozhodně nejdou do jeho kapsy. Rozpočet je našponovaný, nastavený tak, aby pokryl plánované akce a také odměny a bonusy pro zápasníky. Svým dílem musel přispět také svaz, o jednotlivé večery se pak postará čtyřlístek přihlášených průkopníků – BC BigBoard Praha, SKP Sever Ústí nad Labem, BC Team Dubnica nad Váhom a BC Stavbár Nitra.

Původně byl přihlášena i další tradiční to bývalá tuzemská bašta – Prostějov. „Bohužel účast na poslední chvíli zrušili, takže jsme museli hledat náhradu. Právě proto s tím jdeme ven až takto krátce před startem,“ vysvětluje Táborský, kterému se už nyní povedl šikovný manažerský tah.

Na Slovensku vládne Nitra, která si pod sebe stahuje coby reprezentační centrum to nejlepší. Přesto se mu povedlo dostat do soutěže druhého účastníka od našich bývalých federálních bratří. Stejně tak je celá liga zatím založena na vzájemné důvěře – jelikož se kluby starají o své galavečery samy (pochopitelně za spolupráce s RBC, všechna pravidla a úpravy si musí schvalovat samy. Jinými slovy – musí se na nich domluvit.

Třeba i na těch nepopulárních – tedy trestech. Pokud tým neobsadí váhu, přijde o body do tabulky, zároveň hradí pokutu 3000 kč (1000 kč pro každý tým soupeře), totéž platí pro boxera, který nesplní váhu na sobotním poledním vážení. To bude jediné, přestože na každého čekají dva duely. Sobotní semifinále a nedělní finále a boje o třetí místo.

Což je jedna z řady změn proti starému formátu extraligy, která se boxuje v Česku, potažmo v Československu už od poválečných let.

Celkem bude osm turnajů včetně posledního finálového, ideálně v Praze. To znamená, že každý klub bude pořádat celkem dva. Pokaždé v jiných vahách. V prvním kole se bude boxovat v pěti vybraných mužských vahách, ve druhém v dalších pěti. K tomu vždy dvě váhy žen. Předem dané.

„Myslím, že je to fér a hlavně zvládnutelné. Boxerů máme v Česku a Slovensku dost, abychom byli schopni nabídnout kvalitní zápasy a týmy měly boxery,“ tvrdí odhodlaně Táborský, který pochopitelně boxoval jak extraligu, tak za BigBoard absolvoval také prestižní německou Bundesligu.

Za BigBoard by se mohl představit i Vasil DucárZa BigBoard by se mohl představit i Vasil Ducár

Věren těmto slovům zároveň v pravidlech RBC stojí, že daný boxer (boxerka) může startovat v jedné sezoně pouze za jeden klub.

Aby bylo možné se zápasy pracovat mediálně, marketingově, ale také pro sázkaře, bude probíhat losování už týden předem. Každý klub má poté nárok na jednu změnu, také ta je ale zpoplatněna.

„Je to možná na první pohled přísné, ale je to potřeba. Sázkovkám a myslím i fanouškům vadí, když do poslední chvíle neví, koho uvidí. Pokud budeme mít všichni jasně dané dvojice, dá se s tím následně i pracovat, navíc boxeři mohou sice startovat jen za jeden klub, ale dle potřeby v průběhu roku v různých vahách,“ říká ředitel nové hlavní boxerské soutěže v Česku.

„Vím, že to bude těžké. Nejde o tom na těch akcích vydělat, ale ukázat, že box má co nabídnout i bez těch různých Youtuberů a nesmyslných exhibicí, které se nedávno tady objevily. Jasně, masa na to slyší, ale tohle bude zase práce moje a mého týmu, aby se o těch, kteří si pozornost skutečně zaslouží, vědělo. Nebude to ze dne na den, budeme dělat postupné krůčky, hezké, zajímavé galavečery s velkým finále na závěr sezony,“ dodává Táborský.

Mimochodem, také v tomto ohledu se mu už nyní povedly solidní kroky – za BigBoard by se mohl představit nejlepší český profesionál současnosti Vasil Ducár, všechny večery bude na svém webu vysílat Česká televize, ten finálový pak živě v přímém televizním přenosu.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze