Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Další problémy pro AIBA. Amatérskému boxu šéfuje údajný uzbecký šéf podsvětí

  • Napsal Antonín Vavrda

Rachimov (vlevo) a FalcinelliRachimov (vlevo) a FalcinelliDUBAJ – Na Mimořádném kongresu AIBA (Mezinárodní amatérské boxerská asociace) byl o víkendu zvolený mimo jiné její nový prezident. Tím se stal kontroverzní Uzbek Gafur Rachimov, který má být napojený na asijské podsvětí.

Už před dvěma týdny deklaroval v Římě na shromáždění Výkonného výboru AIBA její prozatímní prezident Franco Falcinelli, že tuto funkci až do listopadového kongresu vykonávat nebude. A o víkendu v Dubaji skutečně předseda EUBC (Evropská boxerská federace) z pozice prozatímního prezidenta AIBA odstoupil.

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

V ní ho až do sjezdu konaného od 1. do 4. listopadu v Moskvě nahradil služebně nejstarší vice-prezident Gafur Rachimov. Ten by se měl o tomto víkendu objevil v Soči, kde se v rámci galavečera World Boxing Super Series, který vyvrcholí duelem křížové váhy mezi Muratem Gassijevem a Junierem Dorticosem, setkat se šéfy čtyř nejprestižnějších profesionálních federací WBC, WBA, WBO a IBF.

Jednat by měli o ještě větším propojení amatérského a profesionálního boxu, se kterým začal již loni na podzim odstoupivší dlouholetý prezident AIBA Dr. Wu Čching-Kuo. Ten se v posledních letech hodně sblížil především s Gilbertem J. Mendozou, který stojí v čele WBA.

Jak jistě boxerští fanoušci vědí, loni v Riu to bylo poprvé, kdy pod pěti olympijskými kruhy mohli startovat také profíci. Povolení nyní platí pro všechny soutěže, jen je třeba dát tomuto prolnutí, které má stále více kritiků než podporovatelů, určitý řád.

První krok by měl přijít v Soči, kde by mohlo jít o historický okamžik. Dostat k jednomu stolu všech pět nejmocnějších mužů boxu se dosud nepovedlo. Dokonce se ještě nestalo, že by se sešli společně prezidenti všech čtyř nejprestižnějších profesionálních federací.

Pozitivní ráz této skutečnosti kalí ale skutečnost, že Rachimov je považovaný za údajného šéfa podsvětí ve své zemi. „Rachimov je podepsán pod vydírání, krádeže aut a také významnou osobou při obchodu s heroinem,“ pronesl pro agenturu AP na konto Rachimova před měsícem současný americký ministr financí Steven Munchin.

Spojené státy po jeho návštěvě Uzbekistánu zmrazily veškerá finanční toky a obchod s touto zemí.

Rachimov dokonce figuroval do loňského září mezi nejhledanějšími muži na seznamu Interpolu a už před osmnácti lety mu byl zakázán vstup do Austrálie během olympijských her v Sydney. Pozici v Asijské boxerské federaci navzdory.

Zvolení Rachimova do čela AIBA, kterou svými kroky na asijské půdě ochránil od bankrotu (srovnal milionové závazky s věřiteli v čele s ázerbájdžánskou společností Benkons), se nelíbí ani Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV), které si již loni v prosinci vyžádalo kompletní zprávu od boxerské asociace. Ta ji má dodat do konce ledna.

Zástupce MOV byl o víkendu také v Dubaji. Její mluvčí pak v neděli pro www.insidethegames.biz oznámil, že je olympijský výbor děním v AIBA silně znepokojený. „Dokud AIBA nesplní vše, k čemu jsme ji 6. prosince 2017 vyzvali, s okamžitou platností odložíme veškeré budoucí finanční příspěvky této organizaci,“ dodal mluvčí MOV.

Největší světová sportovní organizace se bude děním v AIBA zabývat na zasedání Výkonné rady, které proběhne v sobotu a v neděli 3. a 4. února v korejském Pchjongčchangu.

Falcinelli a po něm Rachimov nahradili kritizovaného tchajwanského funkcionáře Dr. Wu Čching-Kua, který stál v čele AIBA od roku 2006 a byl také členem Výkonného výboru MOV (do roku 2015 i jejím místopředsedou). Loni v listopadu se rozhodl odstoupit z funkce poté, co byl obviněný z vážných chyb v hospodaření boxerské asociace.

Výkonný výbor AIBA mu výměnou za odstoupení z funkce slíbil, že navrhne jeho jmenovaní do funkce čestného předsedy. To se sice o uplynulém víkendu stalo, nikdo z přítomných ale pro něj ruku v hlasování nezvedl.

Je otázkou, zda je Rachimov tím pravým člověkem, který jej má minimálně do začátku listopadu nahradit...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze