Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Boxu hrozí vyloučení z olympiády v Tokiu 2020. A také změny výsledků z Ria 2016

  • Napsal Antonín Vavrda

Dr. Wu Čching-Kuo a Thomas BachDr. Wu Čching-Kuo a Thomas BachPCHJONGČCHANG – Hodně důrazné varování dostala v neděli Světová amatérská boxerská organizace (AIBA) od Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a jejího předsedy Thomase Bacha. Amatérského boxu reálně hrozí, že nebude patřit do programu Olympijských her mládeže 2018 v Buenos Aires i setkání pod pěti kruhy o dva roky později v Tokiu.

AIBA propadá do stále větší krize, za kterou stojí vedení federace a především její – dnes již bývalý – prezident Dr. Wu Čching-Kuo z Tchajwanu. Ten federaci vedl od roku 2006 a napáchal v ní možná větší škody, než si jsou lidé z tohoto sportu ochotni připustit.

DALŠÍ INFORMACE K PŘÍPADU:

Dr. Wu sice po revoluci ve vlastních řadách nakonec loni v listopadu odstoupil, jeho nástupce Franco Falcinelli z Itálie, který je šéfem EUBC (Evropská federace), ale na Mimořádném kongresu AIBA o posledním lednovém víkendu z rodinných důvodů skončil.

Místo něj byl – údajně dle regulí – dosazený do funkce Uzbek Gafur Rachimov, který má vést federaci až do summitu AIBA, který se koná na začátku listopadu v Moskvě. Rachimovovi přitom funkci v čele federace zajistila skutečnost, že je nejdéle sloužícím místopředsedou.

Tedy pravou rukou Dr. Wua.

Šestašedesátiletý uzbecký funkcionář má přitom sám hodně kontroverzní minulost. Byť mu nebylo nikdy nic dokázáno, ještě loni figuroval na seznamu nejhledanějších osob Interpolu. Rachimov měl být ve své zemi zapojený do vydírání, únosů i obchodu s drogami.

„Jsme vládnou AIBA extrémně znepokojeni,“ řekl v neděli v místě konání zimních her – jihokorejském Pchjongčchangu – prezident MOV Thomas Bach.

„Obdrželi jsme zprávu od našeho hlavního etického pracovníka a ředitele sportů MOV Kita McConnella, který požaduje, aby pokračovaly sankce vůči AIBA, na kterých jsme se dohodli loni v prosinci. Výkonná rada MOV je silně znepokojená se zprávou AIBA týkající se její správy, financí, rozhodčích a dopingu, kterou jsme požadovali,“ pokračoval v rozladěném tónu Bach.

Největší sportovní organizace světa pozastavila amatérskému boxu dotace pro další olympijský cyklus, což je AIBA nyní hlavní kámen úrazu. Zvláště poté, co se potýkají v obrovských finančních problémech WSB (poloprofesionální soutěž) a především pak APB (profesionální soutěž), která vlastně tak nějak „v tichosti“ zanikla.

Zpráva AIBA z kongresu na konci ledna sice tvrdí, že hrozící bankrot byl odvrácený a organizaci se daří dobře, bez peněz od MOV by se to ale mohlo rychle změnit. A to přitom ještě není všechno.

„MOV si vyhrazuje právo zkoumat zařazení boxu do programu olympijských her mládeže v Buenos Aires a olympiády v Tokiu,“ přidal Bach. Prvně jmenovaného setkání talentovaných sportovců se přitom koná v Argentině už letos, konkrétně od 6. do 18. října. Tedy ještě před klíčovým kongresem AIBA v Moskvě.

Světový box musí novou zprávu předložit do dubna letošního roku.

MOV se kromě financí a osoby nového šéfa nelíbí také jeho dosazení do funkce – i když jen prozatímního šéfa – a stále ještě není uzavřené šetření kolem podezřelých výsledků na hrách v Riu 2016. Na nich nejvíce bily do očí finálové souboje nejtěžších váhových kategorií mužů a výhry Jevgenije Tiščenka a Tonyho Yoky nad Vasilem Levitem, respektivem Joem Joycem.

„Zpráva AIBA krátce po hrách obavy z ovlivňování výsledků zamítly. Ale vzhledem k tomu, co se v této federaci nyní děje, tak bude i toto znovu předmětem zkoumání. Chceme uspokojivé vysvětlení, že výsledky olympijských her v Riu 2016 byly spravedlivé a odrážejí skutečné dění v ringu,“ doplnil Bach.

Vedení boxerské federace se v průběhu neděle ke slovům Bacha nevyjádřilo. Zmíněný Rachimov byl o víkendu v ruském Soči, kde měl jednat o spolupráci AIBA s představiteli čtyř nejprestižnějších profesionálních federací – WBC, WBA, WBO a IBF.

A přestože je propojování amatérského (olympijského) boxu s tím profesionálním často terčem kritiky a ne každému se líbí, v současné situaci by nebylo od věci, kdyby mocní spojili síly a pomohli si navzájem. Protože vyloučení boxu z olympijských her by mělo v následujících letech obří dopad na profesionální box.

Každopádně zamést před svým prahem by si měla také MOV. Kritizovaný Dr. Wu je stále členem Výkonné komise MOV a například i nyní předsedou Komise pro kulturu a olympijské dědictví, nebo předsedou a pomáhá při organizaci zimních her 2022 v Pekingu. Nic z toho Bachovi zjevně nevadí...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze