Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

BoxRec.com: Nejlepším Čechem současnosti je Bartl. Historicky zatím vládne Chládek

  • Napsal Antonín Vavrda

Amatéři a BoxRec.comAmatéři a BoxRec.comPRAHA – Dlouhá léta jsme byli zvyklí, že se boxerské encyklopedie BoxRec.com věnovala pouze profesionálnímu boxu. To se ale v posledních měsících změnilo. A pro fanoušky tak získává nový rozměr.

Profesionální box, kickbox a bareknuckle zápasy nyní naleznete na BoxRec.com. A také po vzoru toho profesionálního i amatérský žebříček. A při brouzdání v něm si milovníci statistik rozhodně užijí. Proč?

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

Protože pár let potrvá, než bude opravdu směrodatný a bude se blížit realitě. Zatím jen pár výjimek má vyplněn kompletní profil, jednou z nich je Irka Katie Taylorová, která zjevně společně se svými promotéry a manažery hodně BoxRec.com pomohla a poslala jim své pečlivě vedené registračky.

Její přesná amatérská bilance zní 173 výher (7 KO), 12 porážek a 1 remíza a při projetí zápasů dle všeho opravdu nechybí jediný.

Podobně je na tom například Britka Nicola Adamsová (78-17-1) či stále aktivní Finka Mira Potkonenová (223-34-1, 9 KO), poslední to přemožitelka Taylorové. Ta je také po právu aktuální ženskou amatérskou jedničkou (také v případě amatérského žebříčku ctí BoxRec.com pravidlo, že při nečinnosti delší než 365 dní z ratingu vypadáváte).

V historickém pořadí ji ale patří „až“ šestá příčka, před ní jsou vyskládány Taylorová, Adamsová, Američanka Claressa Shieldsová (úplná bilance ji zatím chybí), Nizozemka Nouchka Fontijnová a fenomenální Ruska Sofia Očigavová.

Jen tak pro zajímavost, v aktuálním ratingu je dvojkou Američanka Virginia Fuchsová, o které jsme psali před víkendem v souvislosti s jejím „dopingovým prohřeškem“. Stále aktivní Fontijnová je pak možná překvapivě až pátá.

Českým ženám v obou žebříčcích pak suverénně vládne celkem pochopitelně Martina Schmoranzová (17-18), i když také její rekord je zatím vyplněn zhruba z jedné třetiny. Ve „světovém“ měřítku napříč vahami pak je pražská boxerka na 180. příčce.

A co muži?

V historickém žebříčku vládne českým bijcům Zdeněk Chládek (16-27), ovšem s ohledem na fakt, že má na kontě přes 300 zápasů, tak mu ještě slušnou porci BoxRec.com nezapočítal. Nejlepší těžkou vahou pak je historicky Ondřej Pála následovaný Danielem Táborským.

Mezi aktivním českými boxery pak je nejvýše postavený Miloš Bartl (5-11, 1 KO), následovaný mladým Arturem Šachbazjanem a zkušeným Ondrou Pálou. Jen pro zajímavost, ve světovém ratingu aktivních amatérských boxerů, které BoxRec.com eviduje, je Bartl číslem 848 (z 5085).

Aktuální světovou jedničkou pak není nikdo z Kubánců, ale Ukrajinec Alexander Chyznjak (71-12, 11 KO), shodou okolností boxují stejně jako Bartl střední váhu. Následují dva Rusové Andrej Zamkovoj a Muslim Gadžimagomedov, až číslem čtyři je zástupce „tanečníku z Karibiku“ – Andy Cruz.

A historický rating mužů? Minimálně na prvních dvou místech je vše tak, jak má být – vládne Vasilij Lomačenko (84-1, 17 KO) následovaný Cou Š'-mingem (35-2, 1 KO). Dlužno dodat, že ani oni nemají rekordy kompletní.

Uvidíme, kdy tomu tak bude, obecně platí, že v případě amatérského ratingu mají i bodově obrovské výhody aktivní boxeři, přece jen čím více se jde do minulosti, tím je doplňování informací a zápasů složitější. Ostatně i postupné plnění amatérské lišty budiž důkazem, nejdříve vypsali zástupci webu duely z největších akcí a nyní chodí více do hloubky.

Také pro to například amatérské zápasy největších legend ještě i chybí. Každopádně je třeba práci pracovníků BoxRec.com ocenit a není od věci do rekordů zabrousit. Ve vizitkách boxerů se totiž často čerpá například z národních verzí wikipedie, boxerská encyklopedie ale čerpá z daleko širších zdrojů. A tak se často dozvíte mnohé zajímavé, například to, že Mike Tyson opanoval v říjnu roku 1984 amatérský turnaj ve finském Tampere...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze