Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Box na olympiádě bude, kvalifikace na Tokio 2020 začnou až v lednu. A bez vlivu AIBA

  • Napsal Antonín Vavrda

Výkonná rada MOV / zdroj foto: MOVVýkonná rada MOV / zdroj foto: MOVLAUSANNE – Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila, aby amatérský box zůstal v programu Her. Ovšem zároveň navrhlo suspendování zastřešující boxerské organizace AIBA. Její doporučení nyní musí schválit MOV na svém zasedání, které se uskuteční 24. až 26. června. To by ale mělo být jen formalitou.

„Dnešní rozhodnutí bylo přijato v zájmu sportovců a boxu jako takového. Chceme zajistit, aby sportovci mohli dát žít svůj sen a startovat na hrách v Tokiu 2020, ovšem zároveň musí AIBA nést zodpovědnost za svá pochybení,“ řekl ve středu po jednání Výkonného rady MOV prezident olympijského hnutí Thomas Bach.

DALŠÍ INFORMACE O BOXU NA OLYMPIÁDĚ:

AIBA je v nelibosti od posledních Her v Riu 2016, které přineslo řadu kontroverzních verdiktů rozhodčích, následně se provalily obří dluhy organizace, které nesly podpis tehdejšího šéfa a mimo jiné také vice-prezidenta MOV Dr. Wu Cching-Kua.

Ten loni pod tlakem odstoupil, jeho nástupcem se ale stal neméně kontroverzní uzbecký podnikatel Gafur Rachimov, který byl navíc jednu dekádu pravou rukou Dr. Wu.

Vedení MOV došla trpělivost, pozastavilo financování organizace, začalo jí vyšetřovat a také stoplo jakékoliv kvalifikační turnaje směrem k Tokiu.

„Současná situace AIBA je takové, že její praxe a činnosti pořád nedosahují plné shody a dodržování Olympijské charty a Etického kodexu MOV, což znamená závažné právní, finanční a reputační riziko pro MOV a olympijské hnutí.“

Toť hlavní vyjádření vyšetřovací komise MOV, která se děním v amatérském boxu zabývalo přes půl roku. Bach přiznal, že hlavním problémem byla osoba Rachimova, který je vyšetřován americkými úřady.

Byť je nyní AIBA suspendována a příprava olympijského turnaje byla svěřena komisi pod vedením japonského člena MOV Morinahiho Watanabeho, jenž je zároveň prezidentem Mezinárodní gymnastické federace, mají boxeři jen dvě jistoty:

1. Status AIBA se bude nově projednávat až po olympiádě v Tokiu.
2. Kvalifikační turnaje pro Hry, kterých se může zúčastnit na 286 boxerů a boxerek, odstartují v lednu roku 2020 a potrvají do května.

Jenže stále není jasné, jakou formou, jelikož světové šampionáty i Evropské hry v Minsku se uskuteční letos. A také – po OH 2016 přišla AIBA s návrhem změn váhových kategorií ve prospěch většího počtu žen. Jenže i v tomto bodě se s MOV rozcházela.

Bude v Tokiu nakonec osm mužských a pět ženských vah, nebo stejně jako v Riu deset mužských a tři ženské? Moudřejší budou všichni zainteresovaní nejspíše až konci června, případně v létě.

Box patří k nejtradičnějším olympijským sportům, součástí programu je už od roku 1904.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze